Wiele osób zastanawia się, kim jest podolog – Warszawa i inne ośrodki miejskie, zwłaszcza te większe, są bogate w przychodnie, kliniki czy gabinety, w których skorzystać można z usług tego właśnie specjalisty. A więc podolog jest specjalistą zajmującym się zdrowiem oraz urodą stóp.
Dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Podologicznego, od 2015 rokupodolog widnieje na liście wykonywanych w Polsce zawodów.
Podolog nie musi być lekarzem – zazwyczaj o zdrowie stóp dbają absolwenci kosmetologii, którzy ukończyli studia podyplomowe lub kursy w tym kierunku, choć na zdobywanie wiedzy w tym kierunku decyduje się także coraz większa liczba lekarzy, głównie ortopedów, choć oczywiście nie tylko.
Ogólnie jednak podolog – bez względu na to, czy ma wykształcenie medyczne, czy kosmetologiczne – często współpracuje z lekarzami, np. dermatologami, chirurgami i diabetologami.
Podolog Warszawa – w czym pomoże?
Spis treści
Jak już wcześniej wspomniano, podolog jest specjalistą z zakresu rozpoznania, terapii oraz profilaktyki patologicznych zmian w obrębie stóp, a także dbaniem o ich prawidłowy rozwój, estetyczny wygląd itp. I tak podolog w Warszawie udzieli świadczeń w zakresie:
- prawidłowego obcinania, szlifowania i korekcji paznokci u stóp,
- usuwania nagniotków, odcisków, zgrubień i modzeli,
- pielęgnacji stóp cukrzycowych,
- usuwania wrastających paznokci oraz zapobiegania nawrotom,
- pielęgnacji stóp z grzybicą,
- wykonywania opatrunków na stopach i piętach,
- doboru odpowiednich ortez,
- masaży stóp.
Podolog udzieli także profesjonalnych porad na temat codziennej higieny i pielęgnacji stóp – zarówno u osób zdrowych, jak i chorych, dzieci z wadami postawy, seniorów, kobiet w ciąży, diabetyków itp.
Indywidualne wkładki ortopedyczne od podologa
Jednym z możliwych działań podologa w Warszawie – przy współpracy np. z lekarzem ortopedą – jest wykonywanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Po przeprowadzeniu badania komputerowego są one wykonywane ze specjalnych materiałów idealnie pod kątem anatomicznej budowy stopy pacjenta.
Wkładki ortopedyczne mogą minimalizować bóle nóg i kręgosłupa, poprawiają komfort uprawiania sportu, korygują ustawienie stóp u dzieci i młodzieży, zapobiegają i korygują dysfunkcje, takie jak płaskostopie, ostroga piętowa, paluchy koślawe czy stopa cukrzycowa.
Niektóre indywidualne wkładki ortopedyczne mogą nawet wspomóc gojenie się tkanek po zabiegach chirurgicznych w obrębie stóp.
Podolog Warszawa – jak przebiega wizyta?
Wizyta u podologa zawsze rozpoczyna się od zebrania wiadomości na temat problemu, z jakim zgłasza się dana osoba. Czasami już po wywiadzie podolog może przejść do konkretnych zabiegów, np. pielęgnacji paznokci, zmiany opatrunku, usunięcia nagniotka czy odcisku. Jeśli jednak jest taka potrzeba, konieczne może być wykonanie specjalistycznych badań.
Badanie na macie podłączonej do komputera (podobaroskopu) pozwala uzyskać informacje o rozkładaniu ciężaru ciała na każdą stopę, ułożenia środka ciężkości itp.
Badanie na podoskopie daje informacje o budowie stopy: czy jest ona wydrążona z prawidłowym łukiem podłużnym i poprzecznym, jak zachowuje się w ruchu itp. Plantograf pozwala z kolei sprawdzić statyczne i dynamiczne strefy nacisku stopy.
Podolog w Warszawie – prywatnie czy na NFZ?
Należy pamiętać, że usługi podologa nie są refundowane przez NFZ – oczywiście pacjent może leczyć na Fundusz stopę cukrzycową czy płaskostopie, ale należy to robić u lekarzy danych specjalizacji (w tym przypadku – diabetologów oraz ortopedów).
Świadczenia podologiczne udzielane są jedynie w placówkach prywatnych. Co ważne, bardzo często są one wyposażone w nowoczesny sprzęt doskonałej jakości, dzięki któremu można szybko i sprawnie przeprowadzić konieczne badania.
Oczywiście wybierając podologa w Warszawie, należy upewnić się, czy ma odpowiednie kwalifikacje, a także sprawdzić kwestie praktyczne – dojazd do placówki, dostępność parkingu, udogodnienia w postaci podjazdu dla wózków inwalidzkich czy windy dla osób poruszających się o kulach.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Sposoby na piękne stopy
- Parafina na dłonie i stopy – [PORADNIK] krok po kroku!
- Rajstopy w sprayu [RANKING 5 kosmetyków] + instrukcja i cena
- Niemowlęce stopy i pierwsze buty dla dziecka
- Rajstopy we wzory – idealne do jesiennej stylizacji