Stopy są tą częścią ciała, o której pielęgnacji łatwo zapominamy. A jest to błąd, bo zaniedbane stopy nie wyglądają estetycznie, ponadto wykluczają noszenie latem odkrytych butów, a zimą rajstop, ponieważ szybko się prują i zużywają. Oto dlaczego trzeba dbać o stopy.
Zadbaj o stopy dla własnego zdrowia
Spis treści
Stopy noszą nas przez całe życie, a ich konstrukcja jest zadziwiająca. Zadbane stopy to nie tylko lepsze samopoczucie, ale także zdrowie. Wielu ludzi w ogóle o nie nie dba, nawet nie myją ich, biorąc kąpiel, wierząc, że woda sama jest w stanie wypłukać bród. Paznokcie u stóp rosną znacznie wolniej niż u rąk, wobec tego często nawet przez wiele tygodni nie są obcinane.
Tymczasem zaniedbanie paznokci prowadzi do tego, że bród zbiera się pod nimi, co jest przyczyną chorób, w tym grzybicy, a na pewno bardzo nieprzyjemnego zapachu. Rzadko skracane paznokcie mają większą tendencję do wrastania się w palce, co jest bardzo bolesne i wymaga często interwencji chirurgicznej.
Prawidłowe mycie stóp
Wiadomo jak myć ręce, ale… a stopy? Stopy należy myć za pomocą delikatnego kosmetyku, o obojętnym odczynie. Myjąc, nie zapominajmy również o spodzie stóp oraz o przestrzeni pomiędzy palcami. Latem stopy wymagają dodatkowego mycia w ciągu dnia, by oczyścić je z potu i kurzu i innych zanieczyszczeń.
Po umyciu stopy należy wytrzeć lub wysuszyć ją do sucha. W przypadku stóp tak, jak całego ciała, trzeba uważać, by nie wystawiać ich na działanie zbyt gorącej, czy zbyt zimnej wody. Na koniec kąpieli dobrze jest spłukać stopy letnią wodą.
Jak pozbyć się zrogowaciałej skóry ze stóp?
Nawet osoby, które dbają o stopy, zauważają, że nie jest to łatwe. Mimo codziennej pielęgnacji skóra na piętach jest zrogowaciała, a nawet pęka i odchodzi. Aby stopy wyglądały ładnie, warto od czasu do czasu udać się na pedicure, aby doprowadzić do porządku paznokcie.
Pojawiają się wokół nich skórki, również bez odpowiednich narzędzi ciężko jest równo obciąć wszystkie paznokcie. Profesjonalna kosmetyczka temu zaradzi. Jeśli chodzi o samą zrogowaciałą skórę na piętach, możemy wykorzystać do jej usunięcia specjalne urządzenia, zaprojektowane do tego celu.
Dokładnie usuwają one naskórek i są higieniczne. Lepiej nie używać zwykłych pumeksów czy tarek do stóp, ponieważ nie jest łatwo je doczyścić, są zatem siedliskiem ogromnej ilości bakterii. Trzeba je regularnie po każdym użyciu dezynfekować.
Sposób na popękane pięty
Zrogowaciałe pięty powodują czasem, że miejsce to pęka i powoduje ból przy chodzeniu. Pękanie pięt zdarza się częściej osobom, które cierpią na nadwagę, często chodzą boso lub w odkrytych butach i czynnie uprawiają sport.
Aby uniknąć tego problemu, należy regularnie usuwać warstwę rogową i dbać o nawilżenie stóp. W tym wypadku sprawdzają się tłuste oleje i kremy, które nie są odpowiednie do innych części ciała.
Możemy zatem wykorzystać nawet dość grubą warstwę masła kakaowego, czy oleju kokosowego. Innymi środkami, które dobrze nawilżają skórę stóp, jest na przykład olej rycynowy, który jednocześnie złuszcza i zmiękcza skórę na piętach, opóźniając odbudowę warstwy rogowej.
Pięty należy zawinąć w szmatki nasączone olejkiem i trzymać przez około dziesięć minut.
Korzyści wynikające z masażu stóp
Stopy, tak jak każda inna część ciała, wymagają relaksu. Masowaniem stóp w celach relaksujących oraz leczniczych zajmują się refleksolodzy.
Znają oni położenie ważnych punktów na mapie stopy, które odpowiadają za zdrowie istotnych narządów w całym organizmie, na przykład układu narządów układu pokarmowego, układu nerwowego, czy nawet kończyn i stawów.
Masaż stóp możemy wykonywać samodzielnie, albo za pomocą masażysty, ewentualnie wykorzystujmy do tego celu specjalne masażery. Masaż stóp łączmy z nawilżaniem stóp za pomocą wybranych środków. Zwiększy to ich skuteczność. Nie bez znaczenia dla zdrowia stóp i całego organizmu jest również chodzenie boso. Warto chodzić boso po zróżnicowanym terenie.
Chodzenie boso
Chodzenie boso po płaskim terenie jest obciążające dla kręgosłupa. Dobrze jest chodzić boso, będąc w kontakcie z ziemią, na przykład po trawie, piasku na plaży. Podczas chodzenia bez butów również masowane są stopy. Również chodzenie po piasku to dla nich naturalny, letni peeling.
Odpowiednie obuwie
Bardzo istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego obuwia dla stóp. Nie może ono być zbyt płaskie, ale również buty na obcasach nie służą nogą i kręgosłupowi. Najlepiej wybierać wygodne buty na lekkim obcasie.
Buty powinny być odpowiednio dobrane – powinno być w nich nieco miejsca. To prawda, że wraz z użytkowaniem butów rozchodzą się one, jednak raczej nie na tyle, by zwiększyć się o rozmiar.
Jedynie bardziej dopasowują się do stopy. Warto zwrócić uwagę, by buty, nie tylko letnie, ale przede wszystkim zimowe, były przewiewne, odprowadzały wilgoć ze środka. Spocone stopy są przyczyną wielu schorzeń, zaostrzają grzybicę, zwiększają ryzyko zachorowania przemarznięcia i choroby jak przeziębienie, grypa.
Nieodpowiednio dobrane buty nie pachną również zachęcająco. Po długim chodzeniu należy dać odpocząć stopom, układając je wysoko, na przykład na stercie poduszek.
Koniecznie przeczytaj:
- Parafina na dłonie i stopy [PORADNIK] krok po kroku!
- Niemowlęce stopy i pierwsze buty dla dziecka
- Rajstopy we wzory – idealne do jesiennej stylizacji
- Rajstopy w sprayu [RANKING 5 kosmetyków] + instrukcja i cena
- Jak malować paznokcie u nóg, jak o nie dbać i jak je piłować?