W przeziębieniu najbardziej dokuczliwy jest cieknący nos i opuchnięcie błon śluzowych. Gdy nos jest drożny to i lepiej znieść chorobę. Dlatego warto skorzystać z prostych metod pomagających pozbyć się kataru.

Inhalacje i płukanki

Zarówno inhalację jak i płukankę można wykonać w domu niewielkim kosztem. Są to metody przeznaczone raczej dla dorosłych osób, szczególnie płukanie gardła, ze względu na niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się wodą przez dzieci.

Natomiast inhalacja wymaga użycia gorącej wody, dlatego łatwo o poparzenie. Inhalacje i płukanki z użyciem odpowiednich ziół są w stanie usunąć przyczynę choroby – bakterie i wirusy w sposób naturalny, nie wysuszając błon śluzowych.

Jednoczesne zastosowanie płukanki, działającej głównie na gardło, oraz inhalacji, głównie na jamę nosową pozwala zdusić chorobę w zarodku.

Bowiem gardło i jama nosowa są ze sobą połączone i nawet jeśli choroba atakuje w jednym miejscu, może się przenieść do drugiego. Inhalacje i płukanki wykonuje się zalewając zioła wrzątkiem.

Następnie czekamy aż nasiąkną i nieco przestygną, lecz w przypadku inhalacji powinna jeszcze unosić się para wodna, gdyż to ją będziemy wdychać.

Napój pod płukankę powinien być w temperaturze pokojowej. Do zabiegu przydatne są takie zioła jak eukaliptus, rozmaryn, mięta.

Aromaterapia w walce z infekcją

Aromaterapia przypomina nieco inhalację, lecz polega na wdychaniu oparów skondensowanych olejków eterycznych z ziół leczniczych. Są one do kupienia w sklepach zielarskich oraz w aptekach, jednak niekiedy są tam sprowadzane na zamówienie.

Aromaterapię należy zastosować już w momencie, gdy czujemy zbliżające się przeziębienie. Wówczas są większe szansę na zwiększenie powodzenia terapii.

Olejki eteryczne można wlać do kadzidełka, dodać kilka kropel do odprężającej kąpieli, pokropić poszwę poduszki lub piżamę na wysokości mostka przed pójściem spać.

Olejków można użyć również do masażu, na przykład pleców dziecka. Działanie ma wówczas zapach, lecz niektóre zioła mają również właściwości rozgrzewające, bardzo przydatne przy suchym, uciążliwym kaszlu.

Bardzo przydatne są olejki z eukaliptusa, z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Najszybszy sposób na przeziębienie, to 5 ząbków czosnku na noc pokroić na chleb i posypać obficie natką pietruszki. Do tego dużo ciepłej herbat z domowej roboty sokiem i jedzenie miodu. Kiedy mamy gorączkę, to dodatkowo łykamy paracetamol i nakrywamy się grubą kołdrą i……pocimy. Na drugi dzień jest już lepiej. Aby nie chorować trzeba cały rok dbać o odporność organizmu. Niezastąpiony jest tran norweski (np. Gal), najlepiej w płynie, bo działa już w gardle i błonach śluzowych. Do tego witamina C i zdrowa dieta.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.