Henna oraz bronzer w sztyfcie do konturowania twarzy to nie tylko tani, ale i szybki oraz bezpieczny sposób na nadanie twarzy wyjątkowego charakteru, oraz przyciemnienie i podkreślenie koloru włosów i brwi.

Stosując dobrej jakości hennę, nie będziesz musiała martwić się o kolor brwi oraz włosów przez co najmniej 3 lub 4 tygodnie, natomiast stosując bronzer w sztyfcie, szybko i bezproblemowo wykonturujesz twarz bez ryzyka brązowych plam na cerze.

Za chwilę opiszę, jak nakładać hennę na włosy i brwi oraz jak stosować bronzer w sztyfcie, aby uzyskać jak najlepsze efekty…

Henna do farbowania włosów i brwi

henna-i-bronzer-w-sztyfcie

Preparaty w postaci henny dostępne są najczęściej w trzech rodzajach:

 • jako henna w proszku, którą miesza się z wodą utlenioną,
 • jako krem do bezpośredniego zastosowania,
 • lub jako gotowy do użycia żel.

Kupując hennę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład, oraz dodatkowe barwniki, które użyto przy produkcji tego kosmetyku. Praktyka pokazuje, że często zamiast naturalnego środka pochodzenia roślinnego, w hennie znajdują się preparaty zawierające uczulające barwniki.

A jednym z najpopularniejszych zdrowych barwników, który nadaje hennie kolor czarny – jest oczywiście indygo (występuje w liściach indygowców z rodziny bobowatych), natomiast inne odcienie z palety kolorów można uzyskać, mieszając ze sobą przeróżne naturalne barwniki roślinne.

Unikać natomiast należy preparatów do henny z dodatkiem barwnika Parafenylenodiamina, czyli PPD, który jest bardzo silnym alergenem. Jest to typowy składnik czarnej henny, którą używa się najczęściej do robienia tatuaży w okresie lata.

Niestety producenci henny często też dodają PPD do farb do włosów oraz henny do brwi jak i rzęs – warto więc przed użyciem takiej henny – przeprowadzić sobie test alergiczny.

Nakładanie henny na brwi

Nakładając hennę do brwi, należy stosować się do zaleceń, które znajdziemy na ulotce preparatu, poza tym podczas zabiegu warto zachować szczególne środki ostrożności, by pod żadnym pozorem henna nie przedostała się do oczu.

Ponadto, aby nie doszło do zabarwienia skóry wokół brwi, trzeba użyć wazeliny, bądź tłustego kremu, który skutecznie pokryje skórę i zapobiegnie przedostaniu się pigmentu do skóry.

Przystępując już do nakładania henny na brwi, rozprowadzamy ją po włoskach, by jak najmniej dotykać skórę pod nimi i wokół nich. Im bardziej przyłożysz się do zabiegu – tym efekt barwienia brwi będzie wyglądać naturalnej.

Najczęściej hennę trzyma się na brwiach około 5-10 minut (w zależności od producenta), po czym zmywamy ją za pomocą mokrego wacika.

Jeśli zabieg przeprowadzisz zgodnie z instrukcją, efekty farbowania brwi powinny utrzymać się około 2 lub 3 tygodnie. Na szczęście naturalna henna nie jest szkodliwa i w żaden sposób nie osłabia włosków, dlatego można powtórzyć zabieg gdy tylko efekty farbowania przestaną być widoczne.

Nakładanie henny na włosy

Hennowanie włosów pomaga ukryć pierwsze siwe włosy, a także wzmacnia naturalny ich kolor. Malowanie włosów henną pozwala dość diametralnie zmienić nasz look, nie niszcząc przy tym kosmyków szkodliwymi substancjami chemicznymi, które często znajdują się np. w farbach do włosów.

Farbowanie włosów henną jest nieco trudniejsze niż hennowanie brwi, dlatego uważnie przeczytaj poniższą instrukcję, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Jeśli Twoja henna do włosów jest już przygotowana, należy jak najszybciej zabrać się do jej aplikacji na włosy.

 1. Załóż rękawiczki na dłonie i samodzielnie (lub z pomocą drugiej osoby) nałóż hennę bezpośrednio na włosy, zaczynając od nasady głowy. Następnie pokryj henną wszystkie włosy na całej ich długości.
 2. Teraz gdy henna znajduje się na włosach, zwiń włosy w kok i owiń je folią spożywczą. Warto dodatkowo nałożyć na kok turban, ręcznik, czapkę bądź czepek, który jeszcze bardziej wzmocni efekt hennowania włosów. Dojdzie bowiem pod wpływem ciepła do jeszcze szerszego otwarcia mieszków włosowych – przez co barwnik henny dotrze w głąb włosów jeszcze głębiej.
 3. Czas na godzinny relaks, odczekaj co najmniej godzinę, aby włosy przyjęły naturalny barwnik z henny.
 4. Jak natomiast zmyć hennę z włosów? Hennę zmywamy bez udziału jakichkolwiek szamponów bądź odżywek i nie powinniśmy z nich korzystać przez co najmniej 48 godzin. Hennę najlepiej zmyć ciepłą wodą.

Jak używać bronzer w sztyfcie?

Jeśli nie wiesz jak malować się bronzerem w sztyfcie, aby wymodelować kształt twarzy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, to dobrze trafiłaś, bo za chwilę opiszę krok po kroku, jak używać bronzera i na co uważać, by przypadkiem nie wpędzić się kłopoty.

To, jak używać bronzera w sztyfcie wprost determinuje kształt Twojej twarzy, zatem zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, modelowanie twarzy bronzerem powinno przebiegać w następujący sposób:

 • Nakładanie bronzera przy twarzy kwadratowej – bronzer należy nakładać na boki policzków, zahaczając o kości policzkowe, a także na kąciki czoła. W ten sposób złagodzisz ostre i kanciaste rysy kwadratowej twarzy.
 • Nakładanie bronzera przy twarzy okrągłej – chcąc wyszczuplić okrągłą twarz należy nakładać brązer od połowy ucha w kierunku ust, kierując się środkiem policzka. Aby wzmocnić efekty wyszczuplenia twarzy, możesz musnąć skronie oraz dół policzków.
 • Nakładanie bronzera przy twarzy podłużnej – aby nieco skrócić podłużną twarz, warto nałożyć bronzer na brodę, a także na skronie i boki czoła.
 • Nakładanie bronzera przy twarzy trójkątnej – celem skrócenia najbardziej wystającej części brody, bronzer nakłada się na szczyty kości policzkowej celem wyrównania proporcji.

Bronzer wykorzystywany w konturowaniu twarzy powinien być o jeden lub dwa tony ciemniejszy od podkładu, który używasz. Ponadto nakładając bronzer na mokro mamy szanse uzyskać bardziej precyzyjny efekt.

Jednak nakładając bronzer na mokro, potrzebna Ci będzie większa wprawa niż w przypadku nakładania bronzera na sucho. Co więcej, w przypadku konturowania na mokro będziesz potrzebować bronzera o konsystencji kremowej lub płynnej, a także pędzla o zbitym gęstym włosiu bądź gąbeczki o podobnej strukturze.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.