Mów dziecku, ze jest dobre, ze może, że potrafi. Te słowa Janusza Korczaka, który był wybitnym pedagogiem, ale wg mnie po prostu osobą, która bardzo kochała dzieci. -warto, aby stały się inspirację dla rodziców. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak etykieta, którą przyczepi nam ktoś dla nas bliski, ciąży nam przez całe życie. Złe słowa typu nic z ciebie nie będzie, ty zawsze przynosisz pecha, nic ci się nie udaje, …wypowiedziane przez rodziców, jak cień ciążą w dorosłym życiu.

Zdarzyło mi się spotkać osoby, które osiągnęły niezaprzeczalne sukcesy, mówiły w kilku językach, były szefami dużych korporacji, a w ciągle nie były pewne, czy naprawdę coś osiągnęły, w ich sercu zawsze było wahanie, czy są wystarczająco dobre, bo w dzieciństwie ciągle były krytykowane.

Czasem ta krytyka ze strony rodziców trwa jeszcze przez całe dorosłe życie.  Warto przypomnieć sobie to, co my usłyszeliśmy dzieciństwie, albo czego nie usłyszeliśmy i jak to wpłynęło na nasze funkcjonowanie, by nie popełniać tego samego błędu w następnym pokoleniu.

A jakie słowa dodawały nam skrzydeł: na pewno ci się uda, spróbuj jeszcze raz, dobrze ci idzie. Ja często słyszałam od Ojca, że jestem piękna i mądrą i jestem przekonana, ze to dziś pozwala mi być liderem.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak przygotować się do porodu? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

We Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka staramy się bardzo świadomie wzmacniać dzieci.

Nasze  motto  to również słowa Janusza Korczaka: Dzieci książęta uczuć poeci i myśliciele. Słowa te zawierają wiarę w potencjał twórczy dziecka. W jaki sposób to robimy? Tworząc program warsztatów, wychodzimy z założenia, że nie ma dzieci nieuzdolnionych artystycznie.

Zapoznajemy dzieci od najmłodszych lat z różnymi dziedzinami sztuki, pozwalamy odkryć dzieciom indywidualne talenty, które mogą rozwijać. Wielomodułowe spotkania pozwalają rozpoznać, w jakiej dziedzinie sztuki dziecko czuje się najlepiej i co sprawia mu największa przyjemność.

Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy, a dobrzy pedagodzy – instruktorzy warsztatów, pomagają uczestnikom wybierać ścieżki indywidualnego artystycznego postępu.

dzieci

Prowadzimy zajęcia nie tylko dla osób indywidualnych, lecz także dla klas szkolnych i grup przedszkolnych. Mają one charakter teatralno-plastyczny lub teatralno-ruchowy: taka formuła zajęć pozwala na integrację klas, nauczyciele i opiekunowie mają zaś możliwość obserwowania swoich uczniów w nowych sytuacjach.

Warsztaty artystyczne uczą dzieci

Warsztaty artystyczne uczą dzieci zarówno samodzielności, jak i współdziałania w grupie, autoprezentacji, wyrażania uczuć i asertywności. Realizacja spektaklu na profesjonalnej scenie daje szanse na przeżycie sukcesu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jakich kosmetyków używać do kąpieli noworodka ?

Dzieci odkrywają swoje pasje i wierzę, że w życiu dorosłym, nawet jeśli nie będą miały nic wspólnego ze sztuką, to i tak znajdą jakieś artystyczne hobby, które pomoże rozładować trudne napięcia.

Drugi ważny aspekt to uwaga dorosłego kierowana do dziecka. Gdy rozmawialiśmy o tym, co lubiliśmy robić z rodzicami, zainspirowane pewnym artykułem dla rodziców, okazało się, że były to najprostsze czynności.

Koleżanka mówiła o tym, że lubiła chodzić z tatą po parku, a no koniec spaceru często były wafelki, ktoś inny lubił z mamą lepić pierogi, ja sama pamiętam, jak tato woził mnie na bagażniku roweru, miałam różową sukienkę i rozwiane włosy i czułam się jak księżniczka. Gdy wymagamy czegoś od dziecka zapominamy, że w pierwszej kolejności budujemy relację, a potem wymagamy, czyli od relacji do transakcji.

Małgorzata Barbara Strońska

Założycielka i prezes Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
(3głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.