Mów dziecku, ze jest dobre, ze może, że potrafi. Te słowa Janusza Korczaka, który był wybitnym pedagogiem, ale wg mnie po prostu osobą, która bardzo kochała dzieci. -warto, aby stały się inspirację dla rodziców. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak etykieta, którą przyczepi nam ktoś dla nas bliski, ciąży nam przez całe życie. Złe słowa typu nic z ciebie nie będzie, ty zawsze przynosisz pecha, nic ci się nie udaje, …wypowiedziane przez rodziców, jak cień ciążą w dorosłym życiu.

Zdarzyło mi się spotkać osoby, które osiągnęły niezaprzeczalne sukcesy, mówiły w kilku językach, były szefami dużych korporacji, a w ciągle nie były pewne, czy naprawdę coś osiągnęły, w ich sercu zawsze było wahanie, czy są wystarczająco dobre, bo w dzieciństwie ciągle były krytykowane.

Czasem ta krytyka ze strony rodziców trwa jeszcze przez całe dorosłe życie.  Warto przypomnieć sobie to, co my usłyszeliśmy dzieciństwie, albo czego nie usłyszeliśmy i jak to wpłynęło na nasze funkcjonowanie, by nie popełniać tego samego błędu w następnym pokoleniu.

A jakie słowa dodawały nam skrzydeł: na pewno ci się uda, spróbuj jeszcze raz, dobrze ci idzie. Ja często słyszałam od Ojca, że jestem piękna i mądrą i jestem przekonana, ze to dziś pozwala mi być liderem.

We Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka staramy się bardzo świadomie wzmacniać dzieci.

Nasze  motto  to również słowa Janusza Korczaka: Dzieci książęta uczuć poeci i myśliciele. Słowa te zawierają wiarę w potencjał twórczy dziecka. W jaki sposób to robimy? Tworząc program warsztatów, wychodzimy z założenia, że nie ma dzieci nieuzdolnionych artystycznie.

Zapoznajemy dzieci od najmłodszych lat z różnymi dziedzinami sztuki, pozwalamy odkryć dzieciom indywidualne talenty, które mogą rozwijać. Wielomodułowe spotkania pozwalają rozpoznać, w jakiej dziedzinie sztuki dziecko czuje się najlepiej i co sprawia mu największa przyjemność.

Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy, a dobrzy pedagodzy – instruktorzy warsztatów, pomagają uczestnikom wybierać ścieżki indywidualnego artystycznego postępu.

dzieci

Prowadzimy zajęcia nie tylko dla osób indywidualnych, lecz także dla klas szkolnych i grup przedszkolnych. Mają one charakter teatralno-plastyczny lub teatralno-ruchowy: taka formuła zajęć pozwala na integrację klas, nauczyciele i opiekunowie mają zaś możliwość obserwowania swoich uczniów w nowych sytuacjach.

Warsztaty artystyczne uczą dzieci

Warsztaty artystyczne uczą dzieci zarówno samodzielności, jak i współdziałania w grupie, autoprezentacji, wyrażania uczuć i asertywności. Realizacja spektaklu na profesjonalnej scenie daje szanse na przeżycie sukcesu.

Dzieci odkrywają swoje pasje i wierzę, że w życiu dorosłym, nawet jeśli nie będą miały nic wspólnego ze sztuką, to i tak znajdą jakieś artystyczne hobby, które pomoże rozładować trudne napięcia.

Drugi ważny aspekt to uwaga dorosłego kierowana do dziecka. Gdy rozmawialiśmy o tym, co lubiliśmy robić z rodzicami, zainspirowane pewnym artykułem dla rodziców, okazało się, że były to najprostsze czynności.

Koleżanka mówiła o tym, że lubiła chodzić z tatą po parku, a no koniec spaceru często były wafelki, ktoś inny lubił z mamą lepić pierogi, ja sama pamiętam, jak tato woził mnie na bagażniku roweru, miałam różową sukienkę i rozwiane włosy i czułam się jak księżniczka. Gdy wymagamy czegoś od dziecka zapominamy, że w pierwszej kolejności budujemy relację, a potem wymagamy, czyli od relacji do transakcji.

Małgorzata Barbara Strońska

Założycielka i prezes Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.