Już za kilka dni wyjedziesz z rodziną na długo wyczekiwany urlop – czy jesteś pewna, że o wszystkim pomyślałaś? Przygotowania do wakacji kojarzą się nade wszystko z pakowaniem walizek, rezerwacją biletów i noclegów – a co z ubezpieczeniem?
Polisa turystyczna jest rodzajem ubezpieczenia mającym na celu zapewnić ochronę podczas podróży – głównie zagranicznej, ale przydaje się również i podczas wyjazdów krajowych.
Wakacje to czas wypoczynku i relaksu, niemniej trzeba liczyć się z ryzykiem pewnych zdarzeń pociągających za sobą przykre konsekwencje, także finansowe.
Wypadek, nagła choroba, zniszczenie przez dziecko cudzego mienia, kradzież bagażu – takie sytuacje nie należą niestety do rzadkości i generują spore wydatki. Polisa gwarantuje ubezpieczonemu, że nie poniesie ich z własnej kieszeni.
Koszty leczenia w polisie turystycznej
Spis treści
Kluczowym powodem, dla którego zaleca się zakup polisy turystycznej, są koszty leczenia za granicą. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są one bardzo wysokie – przykładowo za 2-dniowy pobyt w szpitalu można zapłacić nawet kilka tysięcy euro.
Jeszcze droższy jest transport medyczny. W Polsce nie odczuwa się tych kosztów, ponieważ pacjenci leczeni są na NFZ – jednakże za granicą ubezpieczenie w NFZ na nic się zda i jeśli ktoś nie ma prywatnej polisy, sam będzie musiał opłacić rachunek.
Porównując ubezpieczenia podróżne online na rankomat.pl, trzeba zwrócić uwagę na sumy gwarantowane ubezpieczenia kosztów leczenia – na terenie Europy powinny one wynosić co najmniej 30 tys. euro, a poza Europą dwa razy tyle.
W krajach słynących z najdroższej opieki medycznej na świecie, np. w Stanach Zjednoczonych, Australii bądź Kanadzie, absolutne minimum to 120 tys. euro.
Ubezpieczenia OC i NNW – dlaczego są ważne?
W dobrej polisie turystycznej nie może zabraknąć ubezpieczeń OC w życiu prywatnym i NNW.
Pierwsze zapewnia ubezpieczonemu ochronę finansową w razie wyrządzenia przez niego szkody osobom trzecim (odszkodowanie z polisy OC jest wypłacane stronie poszkodowanej), drugie natomiast stanowi rekompensatę za ból, straty i cierpienie doznane wskutek nieszczęśliwego wypadku.
Tutaj również obowiązuje zasada, że im wyższa suma gwarantowana, tym lepiej.
Jakie dodatki do polisy wybrać?
Najlepsza polisa turystyczna to taka, która zaspokaja potrzeby konkretnego podróżnego – wybór dodatków jest zatem indywidualną sprawą. Z całą pewnością trzeba zadbać o ochronę bagażu, który może zostać skradziony, zaginąć na lotnisku czy ulec uszkodzeniu w trakcie lotu etc. Ponadto popularnymi dodatkami do polis turystycznych są:
- ubezpieczenie sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka – ubezpieczenie stworzone z myślą o osobach zamierzających aktywnie spędzać urlop,
- ubezpieczenie chorób przewlekłych – bezwzględnie powinny wykupić je osoby cierpiące na chorobę przewlekłą, ponieważ w razie wynikających z niej komplikacji można nie otrzymać finansowej pomocy od ubezpieczyciela,
- ubezpieczenie sprzętu sportowego lub elektronicznego – jest on zazwyczaj drogi, więc jego kradzież lub zniszczenie będzie odczuwalną dla portfela stratą,
- klauzula alkoholowa – obejmuje ochroną zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu.
Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują szereg różnych dodatków, co daje możliwość elastycznego dopasowania warunków polisy do swoich preferencji.
Gdzie kupić najlepszą polisę?
Zakup polisy turystycznej online to oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki specjalnym porównywarkom (kalkulatorom) da się od ręki porównać kilka lub więcej ofert. Następnie wystarczy przejść na stronę ubezpieczyciela i sfinalizować transakcję. Polisa przychodzi na skrzynkę elektroniczną, a SMS-em ubezpieczony dostaje jej numer.
Zanim kupisz – przeczytaj!
Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem trzeba dokładnie zapoznać się z jej warunkami. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zamieszczone są najważniejsze informacje związane z polisą – definicje pojęć ubezpieczeniowych, szczegółowy zakres ochrony i katalog zdarzeń wykluczonych z ochrony.
Warto przeczytać:
- Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy podczas wakacji
- Wakacje z kamperem – nowa moda w Polsce
- Wycieczka kamperem jako pomysł na rodzinne wakacje