Wakacje z dziećmi to nie lada wyzwanie. Trzeba się mocno natrudzić, żeby zapewnić najmłodszym rozrywkę, która sprosta ich oczekiwaniom. W końcu nie ma nic gorszego dla rodzica, niż widzieć smutek i niezadowolenie na twarzy własnego dziecka.
Rodzicom i ich pociechom, którym już znudziło się wypoczywanie w zatłoczonych kurortach nad Bałtykiem i pokonywanie najpopularniejszych szlaków górskich pełnych turystów, proponujemy wakacje w kamperze.
Pojazd ten oferuje pełną niezależność i wysoki komfort podróży. Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, planując wakacje kamperem?
Koszty rodzinnego pobytu na polu kempingowym
W przypadku podróżowania po Polsce, noclegi na kempingach są stosunkowo tanie – za ustawienie kampera w przeznaczonym do tego miejscu przyjdzie nam zapłacić od 25 do 50 złotych za dobę, w zależności od lokalizacji i od tego, jaki jest sezon (wysoki, średni czy niski).
Dla porównania, w innych krajach europejskich, za możliwość nocowania na polu kempingowym trzeba zapłacić od 15 do 25 euro, a na wysokość opłaty wpływ m.in. ilość osób zamieszkujących kamper.
Oprócz opłaty podstawowej trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Co prawda najczęściej dostęp do toalet i umywalek jest bezpłatnym, podobnie zresztą jak do kuchni i świetlicy, ale już za korzystanie z pryszniców trzeba dodatkowo płacić. Nie jest to jednak zbyt wysoka opłata – średnia cena za korzystanie z prysznica to 2 zł.
Zakładając więc, że spędzimy na kempingu 2 tygodnie, przy 4-osobowej rodzinie za możliwość kąpieli zapłacimy około 100 zł. Oczywiście kosztów tego typu nie muszą brać pod uwagę ci, którzy mają w kamperze kabinę prysznicową.
Za co jeszcze przyjdzie nam zapłacić?
Do wydatków związanych z mieszkaniem na kempingu doliczyć trzeba jeszcze koszty przygotowywania posiłków. Samodzielne gotowanie w zależności od ilości podróżujących, ich preferencji kulinarnych i apetytu, to wydatek rzędu kilkuset złotych na tydzień. Dodatkowo do kosztów wyjazdu doliczyć musimy koszty paliwa, zależne od tego ile pali kamper i ile kilometrów pokonamy w podróży.
W ogólnym rozrachunku przekonamy się, że za wakacje w kamperze nie zapłacimy więcej, niż jakbyśmy korzystali z wycieczek zorganizowanych. Być może nawet uda się nieco zaoszczędzić.
Planując podróż własnym kamperem, nie zapomnij o ubezpieczeniu.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Czy ubezpieczenie pojazdu zrekompensuje kobiece roztargnienie?
- Zabezpieczenie na wszelki wypadek, jak się ubezpieczyć prawidłowo?
- Pomoc drogowa i nie tylko – co zapewnia AC?
- Jak duże różnice w cenie OC są pomiędzy miastami?
- Czy kolor samochodu wpływa na cenę OC? [SPRAWDŹ]
Powiedzcie mi, jak można reklamować produkt, który nie jest dostępny w Polsce, a problem z ubezpieczeniami na rynku karawaningowym ogromny?