Waleriana (Kozłek lekarski) to roślina należąca do rodziny kozłkowatych. Naturalnie występuje na terenie Europy i Azji, z wyjątkiem stref arktycznych i pustynnych. W Polsce roślina ta jest powszechnie uprawiana.

Ten popularny afrodyzjak dla kotów w ziołolecznictwie stosowany jest głównie jako środek nasenny i uspokajający. Jednak może być również stosowany w przypadku dolegliwości związanych z bolesnymi miesiączkami i PMS oraz w problemach ze strony układu pokarmowego.

Kozłek lekarski – waleriana

W ziołolecznictwie wykorzystywane jest przede wszystkim kłącze i korzeń. Kozłek lekarski kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia.

Aby uzyskać w pełni wartościowy surowiec zielarski, zbiory należy rozpocząć jeszcze przed okresem kwitnienia (w maju), albo dopiero późną jesienią. Następnie należy poddać do suszeniu w temperaturze 35 stopni.

W ten sposób do kolejnych zbiorów będziesz miała zapewniony stały dostęp do tego cudownego zioła.

waleriana-kozlek-lekarski
Waleriana (kozłek lekarski)

Lecznicze właściwości kozłka lekarskiego od lat są wykorzystywane zarówno w medycynie ludowej, jak i konwencjonalnej.

Waleriana była stosowana między innymi w przypadku epilepsji oraz nadmiernej nerwowości. Roślina ta była również uznawana jako zioło dobre na wszystko. Przede wszystkim za sprawą silnego działania uspokajającego.

Wpływ na to działanie mają zawarte w nim substancje takie jak estry kwasu izowalerianowego, kwas walerenowy i waleranon oraz liczne substancje pochodne.

Napary z kozłka lekarskiego polecane są głównie osobom żyjącym w ciągłym stresie, ponieważ charakteryzują się działaniem uspokajającym i wyciszającym.

Zioło pozwala się odprężyć, a w przypadku trudności z zasypianiem pozwala szybciej zapaść w sen i sprawia, że jest on spokojniejszy.

Waleriana na bolesne miesiączkowanie i PMS

bolesne-miesiaczkowanie-pms
PMS

Jeśli cierpisz na bolesne miesiączkowanie, a dodatkowo zespół napięcia przedmiesiączkowego, znany lepiej jako PMS odbiera Ci i Twojemu partnerowi kilka dni w miesiącu również powinnaś się zdecydować na stosowanie kozłka lekarskiego.

Waleriana ma działanie rozkurczające, przez co szybko i skutecznie pozbędziesz się dokuczliwego bólu, zaś działanie uspokajające sprawi, że po wcześniejszej nerwowości nie będzie więcej śladu.

Napar bądź nalewka z kozłka lekarskiego na układ pokarmowy

W przypadku wspomnianych wcześniej dolegliwości związanych z układem pokarmowym również pomocny okazuje się napar bądź nalewka z kozłka lekarskiego. Już w medycynie ludowej doceniano właściwości lecznicze waleriany.

Podawana była między innymi w przypadku bólu brzucha spowodowanego skurczami mięśni gładkich.

Waleriana dodatkowo wykazuje właściwości wspierające regenerację wątroby i śledziony. Kolejną właściwością waleriany jest jej działanie wiatropędne, które pozwala pozbyć się wzdęć, a ponadto wspiera wydzielanie soków żołądkowych.

Jeśli zapach naparów z kozłka lekarskiego nie odpowiada…

Ze względu na specyficzny, intensywny zapach, nie wszyscy są w stanie przemóc się do przyjmowania naparów z kozłka lekarskiego, wtedy możesz sięgnąć po zamienniki.

W przypadku trudności z zasypianiem i pobudzenia nerwowego możesz sięgnąć po melisę, a w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego po koper włoski, kminek i wiele innych ziół.

Jak przygotować napar z Waleriany

napar-z-waleriany
Napar z waleriany (kozłka lekarskiego)

Aby przygotować napar z waleriany, należy zalać łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalać wrzącą wodą (około 150 ml), a następnie całość zaparzać przez 10 do 15 minut pod przykryciem. Musisz jednak pamiętać, aby nie przekraczać dawki 3 filiżanek dziennie.

Nalewki z kozłka lekarskiego

Kolejną propozycją jest stosowanie nalewki z kozłka lekarskiego, jednak ze względu na zawartość alkoholu nie jest ona polecana dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Nalewki takie dostępne są głównie w aptekach, choć można je również spotkać w niektórych sklepach zielarskich.

Jeśli jednak zdecydujesz się na tabletki dostępne w aptece, powinnaś pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej dawki do 500 mg wyciągu z kozłka lekarskiego.

Waleriana – przeciwwskazania

kobieta-w-ciazy

Należy jednak pamiętać o tym, że waleriana nie może być stosowana u wszystkich osób. Ze względu na stosunkowo silne działanie nie jest ona polecana u osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Dodatkowo zioło to, nie jest wskazane dla osób prowadzących pojazdy i obsługujących pojazdy.

Działanie uspokajające i wyciszające waleriany może wpłynąć niekorzystnie na funkcje motoryczne i poznawcze, przez co Twoja reakcja może ulec spowolnieniu.

Co więcej, jeśli obecnie przyjmujesz jakieś środki na uspokojenie, nasenne lub przeciwgrzybicze bądź jakiekolwiek leki przepisane przez psychiatrę powinnaś przed rozpoczęciem stosowania kozłka lekarskiego bezwzględnie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Waleriana (kozłek lekarski) na stany napięcia nerwowego stosuj!

Jeśli zatem zauważyłaś u siebie nadmierną nerwowość, problemy z zasypianiem albo uciążliwy PMS powinnaś sięgnąć po napar z waleriany. Pozwoli Ci on wyciszyć swój organizm i przywrócić kontrole nad sytuacją.

Zamiast więc każdego dnia męczyć się z zasypianiem, bądź uprzykrzać życie sobie i swojemu partnerowi sięgnij po napar z kozłka lekarskiego. Jego cudowne właściwości doceniane są już od setek lat.

Co więcej, do dnia dzisiejszego, walerianę uważa się za jedno ze skuteczniejszych ziół łagodzących stany napięcia nerwowego…

Warto przeczytać:

0 Udostępnień