Amarantus znany też jako [szarłat], to pięknie kwitnąca na fioletowo roślina, która już od dawna zdobywa popularność i jest stałym elementem półek w działach ze zdrową żywnością. Wszystko dlatego, że posiada szereg zastosowań i właściwości zdrowotnych, a do tego wytłaczany jest z niego zdrowy i naturalny olej z amarantusa.

Historia amarantusa

Inną nazwą tej rośliny jest szarłat. Chociaż trudno w to uwierzyć, historia tego zboża sięga aż pięciu tysięcy lat wstecz. Szarłat był częścią codziennej diety Inków, Azteków, Majów.

Nie trudno zatem się domyślić, że pochodzi z Ameryki Południowej. Wtedy to, plemiona indiańskie przyrządzały z niego placki przypominające podpłomyki, które przyrządzały nasze bacie kładąc ciasto na piecu.

amarantus-uprawa
Amarantus – uprawa

Amarantus był również podstawą napoju powszechnie wówczas spożywanego. Historia podaje, że waleczne plemiona dodawały do napoju również krwi wrogów.

Po odkryciu Ameryki przez przybyszów z Europy, szarłat znalazł zastosowanie również na naszym kontynencie, chociaż z początku Europejczycy byli pełni rezerwy do tego zboża właśnie ze względu na sposób wykorzystania go przez Indian, amarantus był dla nich symbolem pogaństwa.

W Europie, roślina ta została paradoksalnie bardziej poznana i polubiona z powodu wprowadzenia jej na rynek, przez katolickich mnichów.

Amarantus jest rośliną, którą uprawia się dość łatwo, i która przystosowuje się do życia w różnych warunkach. Stąd, poznana jest już na całym świecie, a najliczniejsze jej uprawy znajdują się w obu Amerykach, w Azji oraz w Afryce.

Roślina ta jest uprawiana również w Polsce, spotkamy ją na przykład na Lubelszczyźnie. Wykorzystywane są przede wszystkim nasiona szarłatu, z niej również wytłaczany jest olej, reszta rośliny jest uznawana za nieprzydatną.

Niemniej jednak uprawy tej rośliny przynoszą wielkie korzyści, ponieważ pochłania ona duże ilości dwutlenku węgla z powietrza.

Amarantus – pomoc dla osób nietolerujących glutenu

Generalnie, połowa ludzi nie je glutenu a druga połowa uznaje ich za niegroźnych wariatów. Jak można zrezygnować z pysznych bułeczek, ciast, pączków i zapiekanek?

Pół biedy, jeśli jest to wybór osoby, która po prostu chce schudnąć i poczuć się lepiej. Ale w wielu przypadkach, dieta bezglutenowa musi być przestrzegana przez daną osobę, ponieważ nieprzestrzeganie jej, skończyć się może nawet wizytą na oddziale intensywnej terapii.

Zatrucie glutenem u osób chorujących na celiakię, powoduje ogromne bóle brzucha, wymioty, biegunkę, ból głowy i inne mało przyjemne, ostre objawy.

Dla nich jedynym ratunkiem jest spożywanie jedzenia pozbawionego glutenu. I tutaj właśnie mogą sięgnąć po amarantus. Znakomicie zastępuje on popularne zboża zawierające gluten, a jest go całkowicie pozbawiony.

Mąka z amarantusa vs pszenica

maka-z-amarantusa
Mąka z amarantusa

Ponadto, amarantus jest znacznie bardziej bogaty w składniki odżywcze niż chociażby mąka pszenna, czyli baza wszelkich wypieków kupowanych w sklepach i supermarketach.

Warto wiedzieć, że mąka z amarantusa również nadaje się do ich pieczenia, jest doskonałym środkiem zastępczym dla zwykłej mąki pszennej.

Dzięki amarantusowi, nie trzeba rezygnować z raczenia się od czasu do czasu na przykład smacznym, zdrowym ciastem, ciastkami lub innymi specjałami z piekarni.

Na tym nie kończą się zalety amarantusa, świadczące o tym, że jest to zboże lepsze niż popularna pszenica…

Znajdziemy tu o wiele więcej pożytecznego błonnika. Biała mąka pszenna jest praktycznie pozbawiona wszystkich wartości odżywczych, traci je w procesie produkcji. Nie znajdziemy tu witamin z grupy B, których chleb powinien być powszechnym źródłem.

Nie znajdziemy tu żadnych innych witamin. Mąka pszenna to węglowodany proste, które w bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi.

W rezultacie, przyczynia się do rozwoju otyłości, cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych. W przeciwieństwie do mąki z amarantusa, która działa wręcz odwrotnie!

Wartości odżywcze amarantusa

ziarna-amarantusa

Amarantus (szarłat) bogaty jest w witaminy, minerały, białko, węglowodany. Należą do nich witaminy z grupy B, witamina A oraz E. Znajdziemy tu aminokwasy takie jak lizyna, metionina.

Białko występujące w amarantusie należy do jednego z najbardziej wartościowych, jakie można czerpać z roślin. Jest bardzo dobrze przyswajalne, a jeszcze wyższą wartość osiąga zmieszane na przykład z płatkami owsianymi.

Przyswajalność amarantusa wynosi wówczas blisko 100%

Oprócz zawartości pożytecznych aminokwasów w amarantusie, panuje to równowaga pomiędzy ich zasadową i siarkową grupą. Znajdziemy tu również wiele wartościowych pierwiastków, przede wszystkim wapnia, magnezu, fosforu, potasu.

Dania z amarantusem są idealne na początek dnia. Ponadto jeden posiłek zawierający amarantus, zaspokaja w pełni zapotrzebowanie na żelazo.

Szarłat jest zbożem łatwostrawnym, dostarczającym dużą dawkę pożytecznych substancji odżywczych. Nadaje się dla ludzi w każdym wieku, także dla tych aktywnych, przed którymi codziennie pojawiają się nowe wyzwania.

Nie obciąża żołądka, przez co jest dobrym pomysłem na śniadanie przed ważnymi, stresującymi wydarzeniami, takimi jak zdawanie ważnych egzaminów.

Oleju z amarantusa – właściwości

Olej z amarantusa jest również bogaty w te składniki odżywcze, a dodatkowo na uwagę zasługuje na uwagę poprzez wysoką zawartość kwasów tłuszczowych NNKT, w tym kwasu linolowego, olej z amarantusa jest także źródłem skwalenu oraz tokotrienoli.

Dla kogo amarantus i olej z amarantusa?

Roślina ta zalecana jest wszystkim osobom, bez względu na wiek. Mogą ją spożywać zarówno dzieci w fazie intensywnego wzrostu, osoby dorosłe, jak i osoby w sile wieku i osoby starsze.

wlasciwosci-amarantusa

Jednak właściwości amarantusa są na tyle pożyteczne, że nadają się także dla osób, które mają specjalne wymagania dietetyczne. Na przykład dla wegetarian i wegan, którzy chcą w prosty sposób uzupełnić żelazo w diecie, a także wiele innych składników odżywczych.

Wartość odżywcza amarantusa jest na tyle wysoka, że doskonale nadaje się on dla sportowców, którzy wymagają dobrej, zrównoważonej i bogatej w wartości diety. Przy tym, ich dieta powinna być bogata w białko oraz aminokwasy, a do tego być lekkostrawna.

Wszystkie te właściwości posiada amarantus…

Ponadto ziarna amarantusa są przydatne osobom przechodzącym okres rekonwalescencji, na przykład po przebytej operacji, lub po chorobie.

Szczególnie powinny spożywać je osoby, które utraciły znaczne ilości krwi…

Amarantus można przyrządzać na słodko i na słono, dlatego zarówno dorośli jak i dzieci będą go chętnie jeść.

Amarantus na odchudzanie

Zarówno olej z amarantusa jak i sam amarantus jest odpowiedni dla osób, które pragną się odchudzić. Odchudzanie wielu osobom kojarzy się z głodówką, ciągłymi wyrzeczeniami.

Amarantus oraz olej z amarantusa są sposobem na to, by chociaż trochę odczarować ten mit. Amarantus jest smaczny, można go przyrządzić na wiele sposobów oraz doskonale zaspokaja głód, przy tym jest niskokaloryczny.

Zawiera większe ilości błonnika niż popularne ziemniaki, a nawet kasze i jak wiadomo, błonnik hamuje apetyt.

Olej z amarantusa usprawnia metabolizm, oraz stabilizuje cukier we krwi, poprzez stopniowe, niegwałtowne podnoszenie jego poziomu, przez co znika uczucie tak zwanego wilczego głodu.

Napady głodu powodują niekontrolowane spożywanie dużej ilości jedzenia na raz, a wiąże się to między innymi właśnie z zachwianym poziomem cukru we krwi.

Zastąpienie chociaż częściowo codziennej diety amarantusem, spowoduje zmniejszenie dziennej dawki dostarczanych kalorii oraz w efekcie samoczynne zgubienie kilku kilogramów.

Właściwości lecznicze oleju z amarantusa

jak-uprawiac-amarantus

Olej z amarantusa stanowi esencję rośliny i może być stosowany w leczeniu wielu schorzeń. Dobrze sprawdza się na przykład jako dodatek do diety osób chorych na cukrzycę oraz cierpiących na niedobór żelaza.

Ze względu na wysoką zawartość wapnia, szarłat wspomoże także osoby skarżące się na problemy z układem kostnym. Wzmocni również zęby.

Amarantus działa wspomagając ogólnie układ odpornościowy, a jak wiadomo, pełni on kluczową rolę w leczeniu wszystkich schorzeń.

Pozwala zatem uniknąć choroby lub czyni jej przebieg o wiele łagodniejszym. Pomaga również rozwiązać problemy z alergiami oraz stanami zapalnymi. Olej z amarantusa wspomoże również układ krwionośny oraz pokarmowy. Usprawni pracę węzłów chłonnych oraz nadnerczy.

Olej z amarantusa w kosmetyce

Olej z amarantusa nie jest zbyt popularny w Polsce. To co budzi zainteresowanie, to przede wszystkim jego właściwości kosmetyczne.

Są one dość szerokie i wiele osób coraz bardziej ceni sobie działanie oleju z amarantusa w zastosowaniu na skórę oraz włosy. Pielęgnacja ciała olejem z amarantusa jest dobrym pomysłem dla osób w każdym wieku, jest także doskonałym środkiem leczniczym na przykład w przypadku niewielkich poparzeń, skaleczeń.

Dobrze działa on również w przypadku usuwania siniaków, skaleczeń, a nawet odleżyn.

Czym są odleżyny? – są to wrzodziejące rany, powstające w wyniku spędzania dużej ilości czasu leżąc w jednej pozycji.

Smarowanie odleżyn olejem z amarantusa pozwala na przyśpieszone gojenie się ran. Ma on również działanie odkażające i przeciwgrzybiczne, dlatego zapobiega rozwojowi zakażenia w ranach.

Olej z amarantusa w pielęgnacji skóry – skwalen

dla-kogo-amarantus

Dotychczas, olejek z amarantusa okazał się nie tylko świetnym produktem spożywczym, ale także nieocenionym kosmetykiem. Jest bogaty w witaminy z grupy B, które doskonale wpływają na skórę, ponadto znajdziemy tu również witaminy młodości, które ujędrniają oraz pomagają zachować młodą cerę.

Sekretnym składnikiem oleju z amarantusa jest skwalen. Ma on wiele właściwości wspomagających skórę. Jest on w składzie bardzo podobny do naturalnie wydzielanego przez skórę sebum.

Nakładanie oleju z amarantusa na skórę, wspomoże praktycznie każdy rodzaj cery. Skwalan ma wysokie działanie przyśpieszające gojenie się ranek, otarć, podrażnień, zranień, oparzeń, w tym również słonecznych. Chroni skórę przed nimi, a także doskonale nadaje się bezpośrednio po opalaniu i dla ukojenia bólu związanego ze zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Skwalan jest cząsteczką drobną, dlatego bez problemu wnika głęboko w skórę, dzięki czemu odżywia ją od podstaw.

Pielęgnacja skóry suchej olejem z amarantusa

Olej z amarantusa nadaje się idealnie do pielęgnacji suchej skóry. Działa kojąco na przesuszoną, często popękaną skórę, przynosząc jej ogromną ulgę. Dodatkowym składnikiem występującym w amarantusie – są kwasy tłuszczowe, które również wpływają na nawilżenie skóry.

Witaminy zawarte w tym oleju, pozwalają na szybsze gojenie się ranek powstałych z powodu pękania skóry. Likwidują również otarcia i podrażnienia. Olej wchłania się stopniowo, tworząc na skórze film chroniący przed ponownym przesuszeniem.

Regularne stosowanie oleju z amarantusa, pozwala na zachowanie młodszego wyglądu i zablokowanie procesu przyśpieszonego powstawania zmarszczek, na jaki skarżą się osoby z cerą suchą.

Skóra jest miękka, elastyczna, a woda nie odparowuje ze skóry tak szybko jak przy zastosowaniu na przykład zwykłych kremów, czy balsamów dostępnych w drogeriach, które jedynie wzmacniają wysuszenie skóry.

Oprócz tego, olej z amarantusa nadaje się również do skóry atopowej, łuszczącej się, gdzie pojawiają się charakterystyczne czerwone plamy. Łagodzi je i zmniejsza ich widoczność.

Skóra przetłuszczająca się

amarantus-zastosowanie

Również do skóry tłustej i problematycznej dobrze nadaje się olejek z amarantusa. Wielu wydaje się to paradoksem, skoro dodatkowo natłuszcza już i tak tłustą skórę.

Jednak tak naprawdę skóra tłusta, nie powinna być na siłę odtłuszczana, wręcz przeciwnie, warto ją nawilżać.

Olej z amarantusa doskonale nadaje się do tego celu. Normalizuje on działanie gruczołów tłuszczowych skóry. Ponadto olej ten, nie zapycha porów, dlatego nie przyczynia się do powstawania żadnych niedoskonałości.

Kuracja przeciw starzeniu się: skwalen!

Zdrowa, młoda skóra jest bogata w skwalen. Jednak z wiekiem, jego ilość zaczyna spadać, czasem nawet o pięćdziesiąt procent. Dlatego olej z amarantusa polecany jest dla tych osób, które pragną dostarczyć dawkę skwalenu do swojej skóry i spowolnić proces starzenia się.

Oprócz skwalenu, w olejku z amarantusa zajdziemy szereg innych witamin, które są jednocześnie silnymi przeciwutleniaczami.

Skawalen z olejku z amarantusa dostępny jest również w formie wyizolowanego skwalenu, jest to ta sama substancja, jednak o wiele bardziej odporna na działanie promieniowania słonecznego oraz powietrza (skwalen jest dość delikatny i niszczeje pod ich wpływem).

W dalszym ciągu jest to substancja pozwalająca na zachowanie zdrowego wyglądu. Skawalen słynie ze swojej delikatności, jest to również środek hipoalergiczny.

Nawet stu procentowe stężenie, nie jest w stanie spowodować żadnych uszkodzeń skóry ani wywołać podrażnienia. Skwalen ma również działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

Olej z amarantusa na włosy

amarantus-ekspandowany

Zastosowanie naturalnych olejów na włosy, jest ważnym elementem ich pielęgnacji. Olej z amarantusa doskonale wspomoże włosy suche. Problemy takie jak rozdwajające się końcówki, suche, matowe włosy, łuszcząca się skóra głowy czy łupież: zostaną powstrzymane dzięki olejkowi z amarantusa.

Amarantus równie skuteczny jest w likwidowaniu odwrotnego problemu, jakim są włosy nadmiernie przetłuszczające się. Olej amarantusowy normalizuje pracę gruczołów łojowych zlokalizowanych przy mieszkach włosowych. Dzięki temu skóra głowy znacznie wolniej się przetłuszcza.

Włosy przez dłuższy czas zachowują świeży wygląd. Olej z amarantusa zawiera witaminy oraz aminokwasy, które doskonale wzmacniają włosy. Zamykają otwarte łuski, czynią włosy bardziej miękkimi, delikatnymi w dotyku oraz lepiej układającymi się.

Olej z amarantusa nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju włosów – cienkich i delikatnych, włosów półdługich i długich a także normalnych. Nie obciąża ich, szybko się wchłania.

Wystarczy pół godziny, dwa razy w tygodniu, aby odbudować włosy. Możemy również zastosować dodatki, aby stworzyć odpowiednią maseczkę na włosy.

Nadaje się do tego celu na przykład miód, lub awokado. Zmieszane na gładką masę składniki, należy nałożyć na skórę głowy oraz włosy.

Pomocny okaże się również delikatny masaż skóry głowy opuszkami palców lub peeling skóry głowy. Zwiększy on przepływ krwi na skórze głowy, przez co więcej składników odżywczych zostanie przyswojonych przez nasze włosy!

Pielęgnacja skóry niemowląt

amarantus-cena

Skład, dostępnych powszechnie w sklepach, środków pielęgnacji dla dzieci, pozostawia wiele do życzenia. Zamiast nawilżać, wysuszają skórę, a często podrażniają.

Olej z amarantusa jest odpowiedni w zastosowaniu u niemowląt i małych dzieci.

Doskonale nawilża on skórę, czyni ją miękką i przyjemną w dotyku. Nie powoduje uczulenia. Pomaga zwalczać podrażnienia na przykład od pieluszki, nadaje się do pielęgnacji ciemieniuchy.

Pozostałe zastosowanie amarantusa

amarantus

Olej z amarantusa najlepiej jest wcierać w ciało po kąpieli, na noc. Dzięki temu, ma on szansę wniknąć głęboko w skórę, a rano, skóra będzie miękka i nawilżona.

Zastosowanie olejku z amarantusa na dzień powoduje, że skóra może być lekko tłusta i lepka, co nie jest komfortowe i jak wiadomo nie każdemu odpowiada.

Amarantus nadaje się do pielęgnacji zarówno twarzy jak i całego ciała. Rekomendowany jest na przykład jako środek po goleniu, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Łagodzi powstałe podczas golenia – mikrouszkodzenia, jednocześnie likwidując pieczenie.

Okazuje się także, że olej amarantusowy spisuje się doskonale również u wszystkich osób, które chcą pozbyć się rozstępów.

Zmniejsza on ich widoczność, ponieważ polepsza napięcie skóry. Może być stosowany przez kobiety w ciąży, a także w przypadku nagłego przybrania na wadze.

Amarantus – jak gotować?

Gotowanie amarantusa nie należy do trudnych procesów:

    1. Zagotuj wodę w garnku
    2. Dodaj amarantus i zmniejsz ogień.
    3. Amarantus ma się gotować pod przykryciem.
    4. Gotuj go około 20 min, lub do momentu kiedy stanie się on lekko przezroczysty, lekko klejący i połyskujący.

Amarantus – przepisy

Jak jeść amarantus? Oto najlepsze domowe przepisy na dania z amarantusa!

amarantuski
Amarantuski

 

amarantusowe-babeczki-z-migdalami

 

maka-z-amarantusa-przepis-na-ciastka

 

owsianka-z-amarantusem

 

ciasto-z-amarantusem.jpg

Amarantus – uprawa

amarantus-uprawa
Amarantus – uprawa

Roślina ta wymaga gleby lekkiej, żyznej o neutralnym pH. Warunki jakie sprzyjają uprawie amarantusa to:

  • wilgotna gleba
  • ciepło
  • nasłonecznienie

Roślinę trzeba regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy. Zadbać także należy od dobre słoneczne stanowisko!

Jak sadzić nasiona amarantusa?

Nasiona amarantusa sieje się wprost do gruntu na koniec maja lub z rozsady (wysiew do inspektu w kwietniu i przesadzanie z końcem maja). Roślina kwitnie w czerwcu, do końca jesieni, kiedy temperatura spada poniżej 6-7 stopni C. Amarantus rodzi w wiele nasion i bardzo często wysiewa się samoistnie.

Czym nawozić amarantusa?

Do nawożenia możesz stosować obornik lub kompost. Nie polecam stosowania nawozów mineralnych, ponieważ może doprowadzić to do zbytniego nagromadzenia się azotynów i azotanów.

Co to jest amarantus ekspandowany, znany jako amarantus popping?

amarantus-popping

Amarantus ekspandowany (amarantus popping) to preparowane (ekspandowane) nasiona amarantusa. Tzw. popping bardzo mocno przypomina dmuchany ryż. Popping z amarantusa jest neutralnym produktem spożywczym, może go spożywać z:

  • miodem
  • mlekiem
  • jogurtem
  • kefirem

Amarantus – cena

Ile kosztuje amarantus? gołym okiem widać, że nie jest wcale drogi! jest to kwestia od 5 do 10 zł za 1 kg tego produktu. Gdzie kupić amarantus? najtaniej będzie, jeśli skorzystacie ze sklepów online ze zdrową żywnością. Ceny mają bezkonkurencyjne!

amarantus-cena

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

21 KOMENTARZE

  1. A jakie kasza amarantus wartości odżywcze ma? piszecie tylko o mące a co z kaszą :P ?

  2. Co w takim razie lepsze: amarantus czy kasza jaglana? oba produkty mi smakują, a może jeden tydzień jeść to a drugi to? pozdrowienia!

  3. Przyznam, że amarantus właściwości i zastosowanie ma bardzo ciekawe, dziwi mnie tylko dlaczego o nim jeszcze nigdy nie słyszałam, a mam już 27 lat. Interesuje mnie też ile kalorii ma amarantus po ugotowaniu :))))))

  4. Jeśli ktoś szuka przepisów z amarantusem, to polecam muffinki z amarantusa ekspandowanego i babeczki z amarantusa ekspandowanego – piekielnie dobre a przy tym bardzo zdrowe… przepis można spokojnie znaleźć w internecie więc nie będę się tutaj rozpisywać…

  5. Mnie by natomiast interesował indeks glikemiczny amarantusa ekspandowanego bo takiego właśnie używam, na opakowaniu nic nie ma więc jak by ktoś coś :)?

  6. Może wrzucajcie w komentarzach przepisy z amarantusa ekspandowanego? wolałabym przetestować tylko te sprawdzone… przez Was, bo w necie jest ich cała masa!

  7. Czy właściwości amarantusa ekspandowanego są takie same jak zwykłego? czy coś się zmienia w procesie prażenia go? ten tzw. “popping”

  8. Ja polecam ciasteczka amarantusowe z suszoną żurawiną, ciasteczka zajadam niemal co weekend i tylko czekam na jego nadejście! no! takie dobre hehe

  9. amarantus ekspandowany sposób przygotowania ktoś zna? można taki zrobić sobie w domu? lubię eksperymentować w kuchni i chyba postawie sobie nowe wyzwanie hihih

  10. Czy amarantus ekspandowany jest zdrowy? czy lepiej używać mąkę z amarantusa? będę wdzięczna jak podacie jakieś źródło!

  11. A jak smakuje amarantus ekspandowany? zanim go kupię wlałaby poznać jego smak :P przeglądam przepisy w internecie i jest ich od chol… masakraaaa!

  12. Czy amarantus dmuchany to to samo co ten popping? po co w ogóle jest kilka zastępczych nazw tego samego produktu?? czy tylko po to żeby wprowadzać ludzi w błąd… żenuuaa

  13. Ktoś wie czy amarantus uczula? jestem chodzącą bombą alergiczną… Pozdrowienia dla redakcji Kobieco.pl za dobry artykuł!

  14. Z tego co widziałam w sklepie online, amarantus organiczny nie jest wcale taki tani! bo aż kilkadziesiąt zł. za opakowanie :////////

  15. Hej, a amarantus dla niemowląt od kiedy można podawać? niemowlę ma 11 miesięcy, można już?

  16. Czy amarantus zawiera gluten?? jeśli tak to niestety jest u mnie skreślony… mam nadzieję jednak, że nie zawiera glutenu! :)))))))))

  17. Ja stosuję mąkę z amarantusa i nie nie zawiera glutenu, sama mam dziecko które go nie toleruje. Zresztą ją jak i inne produkty dla Staśka znalazłam na ekopiramidzie, duży wybór mają właśnie w zakładce bez glutenu.

  18. Amarantus ekspandowany jest super, uwielbiam dodawać go do jogurtu, czy puddingu z awokado dla chrupiącego akcentu :) Świetne przepisy na desery znalazłam na stronie trenera Michała Wrzoska – począwszy od wytrawnych obiadów, po fit ciacha, placuszki i inne słodkie cuda! Koniecznie zajrzyjcie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.