Czarny bez to roślina należąca do rodziny piżmaczkowatych. Jest on szeroko rozpowszechnionym gatunkiem zarówno w Europie jak i na terenie Polski. Przechodniów zachwyca intensywnym zapachem i bujnymi kwiatami, które przybierają kolory (wbrew temu co wskazuje nazwa) purpurowe, zielono – białe bądź zielono – żółte. Czarny bez ma niezwykle szerokie zastosowanie. Może być wykorzystywany jako roślina lecznicza, kosmetyczna, ozdobna, a także jadalna.

Co więcej, niemal wszystkie części tego krzewu zawierają cenne składniki, stosowane zarówno w ziołolecznictwie jak i kosmetyce, jednak najczęściej wykorzystywane są kwiaty i owoce bzu, ponieważ to one zawierają największe stężenie tych substancji.

czarny-bez
Czarny bez

Jeśli jesteś zainteresowana samodzielnym zbieraniem kwiatów i owoców czarnego bzu musisz pamiętać o zastosowaniu konkretnych warunków, tak, by zebrane przez Ciebie surowce miały możliwie najwyższe właściwości lecznicze i nadawały się do spożycia.

Jak zbierać kwiaty bzu?

Kwiaty bzu powinnaś zbierać w dzień słoneczny. Pamiętaj aby unikać kwiatów przekwitniętych, przegniłych lub wyschniętych. Może to skutkować gniciem całego suszu, a tego lepiej uniknąć. Aby zarówno zbiór, jak i suszenie były efektowniejsze powinnaś zbierać pełne kwiatostany. Z tego artykułu dowiesz się jak suszyć zioła!

kwiaty-czarnego-bzu
Kwiaty czarnego bzu

Swoje lecznicze właściwości czarny bez zawdzięcza wysokiej zawartości różnego rodzaju substancji leczniczych. Kwiaty stanowią bogate źródło flawonoidów, kwasów organicznych i fenelowych. Dodatkowo zawierają liczne garbniki, olejki eteryczne, substancję śluzowe i sterole.

Z kolei owoce charakteryzują się wysoką zawartością witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Dodatkowo znaleźć w nich można garbniki, kwasy organiczne (w tym niezwykle rzadki kwas szikimowy) i rutynę.

Jak przygotować napar z bzu?

Aby przygotować leczniczą herbatę z kwiatów czarnego bzu należy wsypać do filiżanki 1 do 2 łyżek stołowych suszonego ziela, a następnie zalać wrzątkiem. Całość należy parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się spożywanie 2 do 3 filiżanek naparu z bzu dziennie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jakie kosmetyki można zjeść?

Owce czarnego bzu

Jeśli jednak zdecydujesz się na zastosowanie owoców czarnego bzu musisz pamiętać, że nie wolno ich spożywać surowych, ponieważ mogą one wywołać wymioty i zawroty głowy.

owoce-czarnego-bzu
Owoce czarnego bzu

Napar z owoców czarnego bzu

Napar z owoców czarnego bzu przygotujesz ogrzewając owoce w garnku do czasu aż wypuszczą one soki. Następnie należy je rozetrzeć na miazgę i przecedzić (najlepiej przez gazę), aby pozbyć się pestek i skórek. Do klarownego soku należy dodać miodu (stosunek miodu do soku 1:10). Po dokładnym wymieszaniu całość należy przelać do ciemnych butelek. Taki odwar możesz pić do 3 razy dziennie, rozcieńczając 50 ml soku około 200 ml gorącej wody.

Na co stosować czarny bez?

Zarówno napar z kwiatów, jak i sok z owoców czarnego bzu cieszą się ogromną popularnością w walce z przeziębieniem i gorączką. Właściwości napotne sprawiają, że czarny bez szybko zbija temperaturę, przez co wspomaga Twój organizm w walce z chorobą. Dodatkowo właściwości wykrztuśne czarnego bzu sprawiają, że oskrzela szybciej oczyszczą się z zalegającej wydzieliny, a dzięki wzmocnieniu błon śluzowych w drogach oddechowych znacząco redukują ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii, które wywołały chorobę.

Czarny bez na detoks!

Warto również zaznaczyć, że dzięki właściwościom napotnym, moczopędnym i przeczyszczającym, Twój organizm znacznie szybciej pozbędzie się zalegających toksyn. Systematyczna detoksykacja jest niezbędna dla zachowania zdrowia i kondycji organizmu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Maseczka z pomarańczy [PRZEPIS] i zastosowanie!

Dodatkowo nadmierna ilość toksyn w organizmie skutkuje wystąpieniem cellulitu. Łącząc detoksykację z wysoką zawartością witaminy C, która ma właściwości wzmacniające tkankę łączną wspomożesz produkcję włókien kolagenowych, tym samym raz na zawsze zapominając o skórce pomarańczowej.

Czarny bez na cellulit także…

napar-z-czarnego-bzu

Aby pozbyć się cellulitu musisz jednak pamiętać o systematyczności. Dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów powinnaś połączyć spożywanie naparów z kwiatów bądź odwarów z owoców z czarnego bzu z kąpielami doprawionymi o w/w składniki. Jeśli do tego dodasz regularne masaże olejkiem z czarnego bzu zobaczysz, że dotychczas szpecące Twoje uda dołki znikają w oczach.

Czarny bez w kosmetykach

Jak wspomniałam czarny bez może być również wykorzystywany w kosmetykach. Jeśli masz tłustą cerę, skłonną do zanieczyszczeń powinnaś obowiązkowo wypróbować parówki z czarnego bzu.

Jak przygotować parówkę z czarnego bzu?

Dodając około 5 łyżek suszonych kwiatów do wrzącej wody przygotujesz dla swojej skóry zabieg oczyszczający i ściągający. Jeśli jednak parówka nie jest Twoją ulubioną formą pielęgnacji możesz zamiast niej zastosować ciepłe okłady, które mają działanie łagodzące podrażnienie i stany zapalne (musisz się jednak liczyć z tym, że działanie będzie mniej skuteczne). Po zastosowaniu jednego z przedstawionych zabiegów przemyj twarz delikatnym, kwiatowym tonikiem.

Naturalne produkty w trosce o Twoje zdrowie i wygląd!

Jak widzisz, natura potrafi zapewnić nie tylko zdrowie, ale również idealny wygląd. Stosując regularnie określone zioła możesz zwalczyć stany chorobowe, a także zapewnić sobie na dłużej młodzieńczy wygląd. Musisz jednak pamiętać o tym, by odpowiednie zioła stosować na konkretne dolegliwości. Tylko w ten sposób unikniesz ewentualnych skutków ubocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.