Czarny bez to roślina należąca do rodziny piżmaczkowatych. Jest on szeroko rozpowszechnionym gatunkiem zarówno w Europie jak i na terenie Polski. Przechodniów zachwyca intensywnym zapachem i bujnymi kwiatami, które przybierają kolory (wbrew temu co wskazuje nazwa) purpurowe, zielono – białe bądź zielono – żółte.

Czarny bez ma niezwykle szerokie zastosowanie. Może być wykorzystywany jako roślina lecznicza, kosmetyczna, ozdobna, a także jadalna.

Co więcej, niemal wszystkie części tego krzewu zawierają cenne składniki, stosowane zarówno w ziołolecznictwie jak i kosmetyce, jednak najczęściej wykorzystywane są kwiaty i owoce bzu, ponieważ to one zawierają największe stężenie tych substancji.

czarny-bez
Czarny bez

Jeśli jesteś zainteresowana samodzielnym zbieraniem kwiatów i owoców czarnego bzu musisz pamiętać o zastosowaniu konkretnych warunków, tak, by zebrane przez Ciebie surowce miały możliwie najwyższe właściwości lecznicze i nadawały się do spożycia.

Jak zbierać kwiaty bzu?

Spis treści

Kwiaty bzu powinnaś zbierać w dzień słoneczny. Pamiętaj, aby unikać kwiatów przekwitniętych, przegniłych lub wyschniętych. Może to skutkować gniciem całego suszu, a tego lepiej uniknąć.

Aby zarówno zbiór, jak i suszenie były efektowniejsze, powinnaś zbierać pełne kwiatostany. Z tego artykułu dowiesz się jak suszyć zioła!

kwiaty-czarnego-bzu
Kwiaty czarnego bzu

Swoje lecznicze właściwości czarny bez zawdzięcza wysokiej zawartości różnego rodzaju substancji leczniczych. Kwiaty stanowią bogate źródło flawonoidów, kwasów organicznych i fenelowych. Dodatkowo zawierają liczne garbniki, olejki eteryczne, substancję śluzowe i sterole.

Z kolei owoce charakteryzują się wysoką zawartością witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Dodatkowo znaleźć w nich można garbniki, kwasy organiczne (w tym niezwykle rzadki kwas szikimowy) i rutynę.

Jak przygotować napar z bzu?

Aby przygotować leczniczą herbatę z kwiatów czarnego bzu, należy wsypać do filiżanki 1 do 2 łyżek stołowych suszonego ziela, a następnie zalać wrzątkiem.

Całość należy parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się spożywanie 2 do 3 filiżanek naparu z bzu dziennie.

Owce czarnego bzu

Jeśli jednak zdecydujesz się na zastosowanie owoców czarnego bzu, musisz pamiętać, że nie wolno ich spożywać surowych, ponieważ mogą one wywołać wymioty i zawroty głowy.

owoce-czarnego-bzu
Owoce czarnego bzu

Napar z owoców czarnego bzu

Napar z owoców czarnego bzu przygotujesz, ogrzewając owoce w garnku do czasu, aż wypuszczą one soki. Następnie należy je rozetrzeć na miazgę i przecedzić (najlepiej przez gazę), aby pozbyć się pestek i skórek.

Do klarownego soku należy dodać miodu (stosunek miodu do soku 1:10). Po dokładnym wymieszaniu całość należy przelać do ciemnych butelek. Taki odwar możesz pić do 3 razy dziennie, rozcieńczając 50 ml soku około 200 ml gorącej wody.

Na co stosować czarny bez?

Zarówno napar z kwiatów, jak i sok z owoców czarnego bzu cieszą się ogromną popularnością w walce z przeziębieniem i gorączką. Właściwości napotne sprawiają, że czarny bez szybko zbija temperaturę, przez co wspomaga Twój organizm w walce z chorobą.

Dodatkowo właściwości wykrztuśne czarnego bzu sprawiają, że oskrzela szybciej oczyszczą się z zalegającej wydzieliny, a dzięki wzmocnieniu błon śluzowych w drogach oddechowych znacząco redukują ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii, które wywołały chorobę.

Czarny bez na detoks!

Warto również zaznaczyć, że dzięki właściwościom napotnym, moczopędnym i przeczyszczającym, Twój organizm znacznie szybciej pozbędzie się zalegających toksyn. Systematyczna detoksykacja jest niezbędna dla zachowania zdrowia i kondycji organizmu.

Dodatkowo nadmierna ilość toksyn w organizmie skutkuje wystąpieniem cellulitu. Łącząc detoksykację z wysoką zawartością witaminy C, która ma właściwości wzmacniające tkankę łączną, wspomożesz produkcję włókien kolagenowych, tym samym raz na zawsze zapominając o skórce pomarańczowej.

Czarny bez na cellulit także…

napar-z-czarnego-bzu

Aby pozbyć się cellulitu, musisz jednak pamiętać o systematyczności. Dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów powinnaś połączyć spożywanie naparów z kwiatów bądź odwarów z owoców z czarnego bzu z kąpielami doprawionymi o ww. składniki. Jeśli do tego dodasz regularne masaże olejkiem z czarnego bzu, zobaczysz, że dotychczas szpecące Twoje uda dołki znikają w oczach.

Czarny bez w kosmetykach

Jak wspomniałam: czarny bez może być również wykorzystywany w kosmetykach. Jeśli masz tłustą cerę, skłonną do zanieczyszczeń powinnaś obowiązkowo wypróbować parówki z czarnego bzu.

Jak przygotować parówkę z czarnego bzu?

Dodając około 5 łyżek suszonych kwiatów do wrzącej wody, przygotujesz dla swojej skóry zabieg oczyszczający i ściągający.

Jeśli jednak parówka nie jest Twoją ulubioną formą pielęgnacji, możesz, zamiast niej zastosować ciepłe okłady, które mają działanie łagodzące podrażnienie i stany zapalne (musisz się jednak liczyć z tym, że działanie będzie mniej skuteczne).

Po zastosowaniu jednego z przedstawionych zabiegów przemyj twarz delikatnym, kwiatowym tonikiem.

Naturalne produkty w trosce o Twoje zdrowie i wygląd!

Jak widzisz, natura potrafi zapewnić nie tylko zdrowie, ale również idealny wygląd. Stosując regularnie określone zioła, możesz zwalczyć stany chorobowe, a także zapewnić sobie na dłużej młodzieńczy wygląd.

Musisz jednak pamiętać o tym, by odpowiednie zioła stosować na konkretne dolegliwości. Tylko w ten sposób unikniesz ewentualnych skutków ubocznych.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień