Zagęszczanie włosów niewymagające sztucznych (i drogich) środków nie tylko nie należy do zabiegów z pogranicza fantastyki; realnie działających, domowych metod jest więcej niż tylko jedna i wszystkie pozwalają walczyć z ciemną stroną słabych, cienkich włosów. Trzeba przyznać, że włosy takie potrafią być prawdziwą zmorą – nie tylko z tego względu, że trudno ułożyć je w wiele oryginalnych, topowych fryzur. Są one również mniej odporne na bodźce zewnętrzne, toteż łatwiej ulegają niszczeniu.

Dlatego też omówimy sposoby, które nie tylko powiększą objętość włosów, ale także wzmocnią je. Tak naprawdę, obydwa parametry składają się na upragnioną gęstość włosów!

Praca u podstaw…

Na samym początku należy stwierdzić, że nie obejdzie się bez kultywowania właściwej diety. Stanowi ona najefektywniejszą metodę dla odżywienia naszych kosmyków i zarazem sedno zagęszczania włosów. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że męska łysina czy problemy hormonalne o różnym podłożu nie zmienią się zanadto wskutek zmian jadłospisu.

Poza tym, stosowanie dobrej diety może nas nieco zmylić. Z początku może się wydawać, że odpowiednie odżywianie się “nie działa”, gdyż jego rezultaty sprowadzają się przede wszystkim do wyrastania nowych włosów, a ten proces (w pełnej krasie) może potrzebować nawet kilku bitych miesięcy.

Sprawdza się tu jednak sentencja “to, co dobre, dojrzewa długo” – sposób na zagęszczanie włosów uzyskany za pomocą diety właśnie, cechuje się wzmocnieniem wszystkich mieszków włosowych poczynając od ich korzenia, a także poprawą ich witalności.

Jak jednak wygląda dieta na zagęszczanie włosów?

dieta-na-zagęszczanie-włosów

Żelazo

Przede wszystkim, należy dostarczać sobie sporych ilości żelaza, których bardzo bogatych zasobów możemy uświadczyć w mięsie indyczym, kurczaku, jak i również jagnięcinie oraz znanych owocach morza – krewetkach.

Witamina C

Kiedy już wyposażymy organizm w żelazo, dobrze będzie zdobyć trochę witaminy C, która w znaczącym stopniu pomaga nam owo żelazo przyswoić. Dlatego dobrze jest połączyć w jednym posiłku produkty bogate zarówno w witaminę C, jak i żelazo, a przy tym wszystkim – w białko.

Domeną witaminy C są owoce takie, jak cytryna, pomarańcze czy grejpfruty. Poza gronem owocowym mamy do dyspozycji kiszoną kapustę.

Witaminy z grupy B

Dieta na zagęszczanie włosów musi zapewniać nam również witaminę B6, B9 oraz B12, ponieważ włosy wymagają tworzenia się kolejnych erytrocytów (krwinek czerwonych), a wymienione witaminy skutecznie tej produkcji sprzyjają.

Możemy znaleźć je, dla przykładu, w piersi kurczaka, bananach, soczewicy czy też w łososiu.

Cynk

Jak zagęścić włosy jeszcze? Byłoby grzechem nie wspomnieć o cynku, jednym z arcyważnych minerałów wspomagających porost włosów. Poza poprawą w tej materii, regeneruje on również tkanki i zajmuje się regulacją pracy gruczołów łojowych.

Jakie są źródła cynku? Listę otwiera wymieniany już kurczak, a dalej wymienić możemy także masło, chudą wołowinę oraz orzechy różnych odmian.

Zagęszczanie włosów domowym sposobem

No, dobrze – właściwa dieta na zagęszczenie włosów jest nieocenionym sposobem działania u podłoża (cebulki włosów), więc nic dziwnego, że sprawdza się również w przypadku włosów. Całe szczęście, oprócz tej efektywnej i fundamentalnej metody, możemy stosować także sposoby bardziej interwencyjne.

Płukanka z octu jabłkowego zagęszcza włosy!

ocet-jabłkowy-na-zagęszczanie-włosów

A zatem, do gęstszych włosów przyczynia się np. popularna metoda z wykorzystaniem octu jabłkowego. Chodzi tu o płukanie octem jabłkowym skóry głowy i włosów, przed rozpoczęciem właściwego mycia głowy szamponem.

Zanim jednak ocet wkroczy do akcji, musimy rozcieńczyć go z pomocą wody destylowanej, a proporcja wody i octu musi wynosić jeden do jednego. Gdy już je wymieszamy, oblewamy tą mieszanką głowę, mocno uważamy na oczy (mimo naturalności, ów “eliksir” może im zaszkodzić) i masujemy skórę głowy – może to trwać do ok. 5 minut.

Następnie, ocet należy po prostu spłukać i umyć włosy standardowym sposobem.

Skoro jesteśmy już przy środkach bezpośrednich, zastanówmy się: czy sięgamy po domowe sposoby tylko dlatego, że są one tańsze i w naszym mniemaniu zdrowsze? Te argumenty nie są bez znaczenia, ale równie ważne jest chyba to, że preparaty dostępne w sklepach… cóż, nader często po prostu nie skutkują taką gęstością włosów, jakiej oczekujemy!

Istnieje na rynku kilka całkiem skutecznych specyfików, ale bądźmy sprytni i zajrzyjmy w ich skład. Okazuje się, że najbardziej czynne “substancje czynne” to te naturalne, które możemy nabyć osobno i cieszyć się ich właściwościami bez sporych nakładów finansowych!

Soda i mąka owsiana na zagęszczanie włosów

płukanka-na-zagęszczanie-włosów

Jednym z owych składników jest soda oraz mąka owsiana. Cały sekret tkwi w tym, aby wykorzystać je i dodać do aktualnie używanego przez nas, najzwyklejszego nawet szamponu.

Soda cechuje się działaniem oczyszczającym, zaś owsianka – choć nie jest to wiedza powszechna – poprawia estetykę włosów. Do stosowanego szamponu należy dodać trochę tych “bonusów”, ale nie za wiele.

Z całą pewnością, nie mogą być one stosowane przy każdorazowym myciu włosów, a z przerwami. Dlatego dobrze jest rozdzielić swój szampon na dwie buteleczki – jedna na szampon “czysty”, druga na ten wzbogacony.

Należy też dodać, że szampon nie powinien działać super-nawilżająco. Kosmetyki tego rodzaju to obciążenie dla włosów, a w związku z tym, mogą skutkować wrażeniem opadnięcia kosmyków…

Płukanka ze słomy owsianej

Innym domowym sposobem na zagęszczenie włosów może być płukanka ze słomy owsianej. Otrzymujemy ją poprzez zalanie pięćdziesięciu gram słomy owsianej dwoma-trzema litrami wody i odstawiając całość na – mniej, więcej – pół godziny.

Następnie wstawiamy ją na gaz i gotujemy, a gdy doprowadzimy do wrzenia, zostawiamy ją jeszcze na parę minut pod przykryciem. Po tych kilku minutach możemy skończyć gotowanie, odcedzić napar i wylać do naczynia, które umożliwia hermetyczne zamknięcie.

Tak przygotowany napar może być wykorzystywany akurat za każdym razem, gdy myjemy głowę, ale już po jej umyciu. Jedna taka dawka naparu to ok. 200 ml.

Płukanka z ziół na włosy

zioła-na-zagęszczanie-włosów

Jedną z ostatnich metod zagęszczających włosy, jakie tu omówimy, jest płukanka z ziół. Do jej sporządzenia będziemy potrzebować ziół takich, jak liść brzozy, pokrzywa zwyczajna, jaskółcze ziele, liść czarnego bzu oraz liść orzecha włoskiego. Wszystkie te zioła zalewamy zimną wodą i podgrzewamy aż do wrzenia.

Gdy już do niego doprowadzimy, nie czekamy, jak w przypadku wyżej – od razu zdejmujemy przyszłą płukankę z ognia, po czym przykrywamy ją, by napar dobrze się zaparzył.

Wówczas wystarczą już tylko trzy minuty, by można było go odcedzić, a gdy już wystygnie, płukanka do włosów będzie zdatna do użycia. W przeciwieństwie do płukanki ze słomy owsianej, ta jest bardziej uniwersalna, ponieważ można stosować ją zarówno do mycia, jak i do płukania włosów.

Wspomnieliśmy już, że aby włosy były gęste, szampon musi spełniać pewne kryteria. Niemniej ważne jest jednak to, JAK myjemy włosy i jak obchodzimy się z nimi już po umyciu.

Podczas mycia włosów niezbędne i ożywcze jest masowanie skóry głowy ruchami okrężnymi, ponieważ właśnie takie stymulują skórę głowy i skuteczniej usuwają z niej zanieczyszczenia.

Tak myte włosy, mogą być myte nawet dwa razy z rzędu, co tylko pomoże w ich lepszym oczyszczeniu. Jeśli natomiast chodzi o czesanie, włosy nie lubią niedelikatnego traktowania. Dlatego nie znoszą nie tylko szorowania w trakcie mycia, ale też szybkiego, zapalczywego czesania.

To chyba wszystkie domowe metody na zagęszczanie włosów, jakie możemy polecić, by włosy stały się gęstsze. Jest ich sporo, a w jednym pakiecie dają 100 % pewności, że uzyskamy pożądany efekt gęstych włosów!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.