Jakie są rodzaje wrotek i jak przygotować się do ich zakupu?

Zalety jazdy na wrotkach

Dla jednych wrotki to rodzaj aktywności sportowej. Dla innych sposób na przemieszczanie się po mieście, hobby lub pomysł na spędzanie czasu bliskimi. Są wreszcie i tacy, dla których wrotki to po prostu styl życia.

Dlaczego znów wróciły do łask? To proste, budzą wiele radości. Kochają je dzieci, młodzież, a także i dorośli, którzy z ochotą wracają do wspomnień z dzieciństwa.

moda-na-wrotki

Organizm ludzki potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli w ciągu dnia spędza wiele godzin w pozycji siedzącej, często przed komputerem. Wrotki to rozrywka, zabawa i zdrowy sport w jednym.

Podczas jazdy pracują mięśnie całego ciała. Spalasz wówczas zbędne kalorie, modelujesz pośladki, wzmacniasz nogi, brzuch, a także mięśnie pleców, świetnie się przy tym bawiąc, szczególnie jeśli jeździsz w towarzystwie.

Rodzaje wrotek

W zależności od przeznaczenia wyróżnia się wrotki:

  • rekreacyjne – najczęściej wybierane, szczególnie przez początkujących. Nadają się do spokojnej jazdy po miejskich alejkach, czy chodnikach. Charakteryzują się wysokim butem usztywniającym kostkę, niewielkim  obcasem oraz dosyć miękkimi, dobrze amortyzującymi kołami. Tego rodzaju wrotki możesz kupić już za ok. 100 zł.
  • sportowe – wymagają doświadczenia, posiadają niską cholewkę, która nieszczególnie stabilizuje staw skokowy. But jest płaski i  stworzony na kształt obuwia sportowego. Modele sportowe przeznaczone są do szybkiej jazdy, najlepiej po wyznaczonym do tego terenie. Cena wrotek sportowych waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
  • figurowe – do jazdy z elementami tańca. Są lekkie i mają bardzo twarde, małe kółka, ułatwiające wykonywanie obrotów, piruetów.

Co warto wiedzieć przed zakupem wrotek?

Niezależnie od tego, czy interesują Cię wrotki amerykańskie, wyczynowe, wrotki dla dzieci, czy wrotki dla dorosłych, w każdym przypadku musisz zwrócić uwagę, by były wygodne oraz bezpieczne.

Kluczową kwestią jest wybór rozmiaru. W przypadku modeli dziecięcych często możliwa jest regulacja wielkości buta, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że po kilku miesiącach nie będzie już pasował.

Co musisz sobie określić, wybierając wrotki? Przede wszystkim cenę, jaką jesteś w stanie zapłacić oraz przeznaczenie, czyli czy będzie to jazda rekreacyjna, szybka, taniec, czy może ewolucje w skateparku?

Zakładając, że już zdecydowałaś, jakie wybierzesz wrotki, gdzie kupić najlepszy model w najkorzystniejszej cenie? Sklep z wrotkami, internet, czy może od kogoś znajomego? Jeśli to możliwe, nie wybieraj używanych. Ich but dopasował się już do jednego właściciela, kształtu jego stopy, wypracował zgięcia w cholewce.

Sprawdź oferty internetowe, zorientuj się, w jakich przedziałach cenowych są solidne wrotki (duży wybór jest np. na Allegro). Jeśli masz możliwość, to możesz odwiedzić sklep stacjonarny i tam osobiście dotknąć i przymierzyć różne modele, by wiedzieć, czym się różnią i wypróbować je na swojej nodze.

Idź z duchem czasu, zabierz dzieci, znajomych i udajcie się na przejażdżkę, by cieszyć się pogodą oraz wspólnie spędzanym czasem.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.