Wyprawka dla niemowlaka – czy wiesz już co powinno się w niej znaleźć? Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdego rodzica. Radosne oczekiwanie przeplata się tu jednak z niepewnością – czy jesteśmy przygotowani na przyjście malucha na świat? Z wyprzedzeniem poszukujemy informacji o tym, jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka. Warto wiedzieć, jak ją przygotować i kiedy najlepiej się do tego zabrać.
Spis treści
Wyprawka dla dziecka
Niewiele zajęć sprawia przyszłym rodzicom taką przyjemność, jak wybieranie przedmiotów dla malucha. W sklepach internetowych i stacjonarnych pełno jest słodkich ciuszków, uroczych pościeli, cudownych kołysek…
Aż chce się kupować! Wyprawka dla dziecka może jednak trochę poczekać. Najlepszy czas na jej kompletowanie to przełom drugiego i trzeciego trymestru, kiedy nie odczuwamy jeszcze zbyt dużego zmęczenia, a organizm nie jest nadmiernie obciążony.
[irp]
Do tego czasu może się również okazać, że krewni i znajomi zechcą się z nami podzielić ubrankami lub gadżetami po swoich starszych dzieciach. Czasami warto skorzystać z ich oferty aby zaoszczędzić na kupowaniu przedmiotów które można użyć wielokrotnie!
Wyprawka dla niemowlaka
Bardzo często zdarza się, że wyprawka dla niemowlaka zaczyna “kompletować się sama”. Bliscy, którzy wcześniej zostali rodzicami, chętnie dzielą się przedmiotami i ubrankami, których już nie będą używać.
Przyjmowanie podarunków od znajomych to świetny sposób, by zaoszczędzić parę groszy. Jednocześnie jednak nie na wszystkim można oszczędzać. O ile noszenie ubranek po starszym kuzynie nie powinno zaszkodzić maluszkowi, o tyle spanie na wysłużonym materacu może okazać się niekorzystne dla jego zdrowia.
A przecież to właśnie zdrowie dziecka powinno być dla nas najważniejsze!
Kiedy spodziewasz się pierwszego dziecka, jesteś wyjątkowo podatna na sugestie związane z tym, czego będzie potrzebować twoje maleństwo.
Chcesz dla niego jak najlepiej, a gdy zaczynasz dowiadywać się, co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka – lista okazuje się naprawdę długa. Nie daj się zwariować.
Zamiast szukać internetowych porad, w pierwszej kolejności popytaj doświadczonych rodziców z twojego otoczenia. Z pewnością wskażą ci te przedmioty, które były dla nich najbardziej przydatne.
[irp]
Pomogą też zdecydować, co jest całkowicie niezbędne w pierwszych tygodniach życia malucha, a z zakupem których rzeczy możesz jeszcze trochę poczekać. Takie rozłożenie wydatków może nieco odciążyć twój budżet.
Niezbędnik dla noworodka
W pierwszej kolejności warto kupować te rzeczy, które będą niezbędne od samego początku. Nie licz na to, że kupisz coś po porodzie – wtedy z pewnością nie będzie na to czasu. Przygotowując odpowiednią liczbę ubranek pamiętaj, że dziecko często wymaga przebierania nawet kilka razy dziennie. Zawczasu przygotuj wanienkę oraz środki do kąpieli, a także pieluszki i kosmetyki pielęgnacyjne.
[irp]
Pomyśl także o innych elementach wyposażenia dziecięcego pokoju – łóżeczku czy przewijaku. Zastanawiasz się nad zakupem uroczej pościeli? Wiedz, że w pierwszych miesiącach życia niemowlęta często śpią w śpiworkach, rożkach lub otulaczach. Jeśli kompletowanie wyprawki dla noworodka już nieco nadwerężyło twój domowy budżet, zakup kołderki możesz spokojnie odłożyć na kolejne miesiące.
Wyprawka dla noworodka do szpitala
Przygotowując się do przyjścia malucha na świat, warto szczególnie skupić się na tym, co przyda się w pierwszych dniach jego życia.
Odpowiednio przygotowana wyprawka do szpitala pomoże zaoszczędzić rodzicom dodatkowych stresów i powitać dziecko na świecie dokładnie tak, jak sobie wymarzyli. Zdarza się, że szpital udostępnia informacje o tym, co będzie potrzebne rodzicom w konkretnej placówce.
Tego rodzaju lista może bardzo pomóc – dzięki niej upewnisz się, że niczego ci nie zabraknie, a także nie będziesz przygotowywać się ponad miarę. Już na starcie z pewnością będziesz potrzebować ubranek dla noworodka.
Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe ciuszki, czy dostajesz od znajomych używane, wypierz je wcześniej w specjalnym proszku dla niemowląt i wyprasuj. Bez wątpienia przydadzą się też podstawowe środki higieniczne, na przykład pieluszki.
Wyprawka dla niemowlaka
Wyprawka dla noworodka do szpitala powinna uwzględniać również to, co będzie potrzebne bezpośrednio po jego opuszczeniu. Należy więc pamiętać o ubrankach stosownych do pory roku, czapeczce i kocyku. Niezmiernie istotnym elementem jest tutaj także fotelik samochodowy, który pozwoli odbyć maluchowi bezpieczną podróż do domu.
[irp]
Jeśli więc planujesz kupić wózek typu 3w1, w skład którego wchodzi także fotelik, zabierz się do tego odpowiednio wcześniej. Dość często zdarza się, że na wózek zamówiony u dostawcy trzeba czekać nawet kilka tygodni – dobrze więc mieć to na uwadze.
Warto wiedzieć również, że dla bezpieczeństwa dziecka powinno się unikać kupowania używanych fotelików. To jeden z elementów wyposażenia, na którym naprawdę nie warto oszczędzać.
Wyprawka do szpitala dla mamy
Torba do szpitala już spakowana? – to pytanie dość często słyszą kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Dobrze zabrać się do tego z pewnym wyprzedzeniem, szczególnie, jeśli lekarz stwierdził zagrożenie przedwczesnym porodem.
Jednak nawet jeśli zanosi się na rozwiązanie w terminie, nie zaszkodzi spakować torbę kilka tygodni wcześniej, by w kulminacyjnym momencie nie biegać w poszukiwaniu najpotrzebniejszych rzeczy.
Wyprawka dla niemowlaka powinna być przygotowana z głową
Na pewno przydadzą się tu co najmniej dwie koszule nocne przeznaczone do karmienia, podstawowe środki higieniczne (szczoteczka i pasta do zębów, delikatny płyn do higieny intymnej), bielizna, dwa ręczniki oraz podkłady poporodowe.
Dobrze zabrać ze sobą na porodówkę również wodę i lekkie ciasteczka, a także coś, co pozwoli ci poczuć się komfortowo – ulubioną gazetę, książkę czy mp3 z muzyką relaksacyjną. Uważnie należy dobierać ubrania, w których planujemy wyjść ze szpitala.
Po porodzie brzuch nadal pozostaje powiększony, więc ubrania sprzed ciąży raczej nie okażą się najlepszym wyborem.
Po porodzie będziesz nieco obolała, a w przypadku cesarskiego cięcia będziesz miała bolące blizny – ubrania na wyjście ze szpitala powinny być miękkie, przyjemne w dotyku i uszyte z tkanin, które przepuszczają powietrze.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Wyprawka do szpitala – co spakować dla siebie i dziecka?
- Jak przygotować się do porodu? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
- Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka i czy można na niej zaoszczędzić?
- Zioła na kolkę, ząbkowanie, ropiejące oczka i katar niemowlaka
- Skuteczny sposób na kaszel u dzieci – to POMAGA!