Ząbkowanie najczęściej objawia się dużą płaczliwością, obfitym ślinieniem się, brakiem apetytu, podwyższoną temperaturą i wodnistym katarem — to mogą być pierwsze objawy towarzyszące wyrzynaniu się zębów. Ząbkowanie to naturalny etap rozwojowy.

Początek ząbkowania jest zawsze kwestią indywidualną. Niektórym maluchom pierwszy ząbek wychodzi już w piątym miesiącu życia, innym – dopiero w okolicy pierwszych urodzin.

Zarówno wczesne, jak i późne ząbkowanie może być uwarunkowane genetycznie, od odżywiania, stosowania leków oraz od wagi urodzeniowej. U wielu dzieci wyżywanie ząbków zaczyna się pomiędzy 4 a 8 miesiącem życia.

zabkowanie

Pierwsze pojawiają się jedynki – zazwyczaj najpierw rosną te dolne, a dopiero potem górne. Kolejne są dwójki, a następnie trójki. Trzonowce zaczynają się pokazywać w okolicy drugich urodzin dziecka. W wieku 3 lat maluch powinien już mieć pełny zestaw 20 zębów.

Wiele dzieci przechodzi ząbkowanie bezobjawowo, jednak większość odczuwa dyskomfort. Dolegliwości mogą pojawić się średnio 3 dni przed ukazaniem się zęba i trwać do 3 dni po jego wyrżnięciu się. Ząbkowanie objawia się tym, że dziecko jest drażliwe, płaczliwe, zaczyna się ślinić, ma kłopoty ze snem, brak apetytu, ma podwyższoną temperaturę oraz uwrażliwione dziąsła.

Wszystkie dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu można w łatwy sposób zniwelować, zmniejszając ból czy łagodząc tkliwość dziąseł. Wymaga to jednak dużej staranności, regularności i odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Produkty na bolesne ząbkowanie

Tak naprawdę ząbkowanie to jeden z najtrudniejszych etapów w życia maluszka i jego rodziców. Ząbki u małego dziecka zaczynają wychodzić w trzecim miesiącu życia. To długotrwały i bolesny dla maluchów proces, którego pierwszym objawem jest obfite ślinienie się dziecka oraz swędzenie dziąseł.

Maluch wkłada wtedy do buzi paluszki, a gdy to nie wystarcza — wszystko, co ma pod ręką. W końcowej fazie ząbkowania, malec może być płaczliwy ze względu na to, że dziąsła są zaczerwienione i bolą. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie specyfiki, które pomogą uśmierzyć ból dziecka.

W wielu drogeriach, aptekach oraz w specjalistycznych sklepach z akcesoriami dentystycznymi – happydental.pl znajdziemy produkty, które przyniosą ulgę maluchom i spowodują, że proces ząbkowania nie będzie dla nich bolesny.

Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie bardzo skutecznych sposobów jest zakup smoczka. Tutaj polecamy zakup BRUSH-BABY MolarMunch 2szt. – kolorowe gryzaki na ząbkowanie dla dzieci od 4 mca życia.

Smoczek ten został zaprojektowany z myślą o szybkim i skutecznym łagodzeniu bolesnych dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu. Dzięki niemu dziecko będzie mogło oswoić się z codzienną pielęgnacją jamy ustnej.

Innym popularnym produktem jest gryzak — Gryzak oziębiający DYDUŚ GRW-D łagodzący objawy ząbkowania dla dzieci. Gryzak koi ból oraz zapewnienia delikatny masaż dziąseł. Produkt teb przystosowany jest do częstego schładzania w lodówce, przez co działa jak zimny kompres na spuchnięte i obolałe dziąsła maluszka.

Innym sposobem na zmniejszenie bólu u dziecka jest zastosowanie żelów na ząbkowanie. W sklepie happydental znajdziemy przede wszystkim żele łagodzące, które w swoim składzie posiadają ziołowe naturalne składniki. Warto również masować dziąsełka dziecka przy pomocy szczoteczki z silikonowymi wypustkami, wykonując delikatne ruchy okrężne w okolicy bólu.

  • ORAL7 Tiny Teeth — żel pielęgnacyjny, żel na ząbkowanie + silikonowa szczoteczka;
  • KIN Baby Gel 30ml – truskawkowy żel dla dzieci kojący ból i dolegliwości związane z ząbkowaniem.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.