Szkarlatyna, inaczej płonica, jest chorobą zakaźną, która występuje u jednego na 700 dzieci. Gdy zauważymy jej objawy, należy niezwłocznie zabrać dziecko do lekarza. Jakie objawy mogą się pojawić?

Szkarlatyna u dziecka

Szkarlatyna u dzieci jest chorobą powodowaną przez bakterię Streptococcus pyogenes, czyli tą samą, która powoduje anginę. Stąd jednym z objawów szkarlatyny jest zapalenie gardła. Jednak dodatkowo cechuje się szeregiem objawów wynikających z reakcji organizmu na toksyny wydzielane przez ową bakterię.

Początek choroby jest bardzo gwałtowny – rozpoczyna się gorączką powyżej 38 której towarzyszą dreszcze, bólami brzucha i wymiotami. Po kilku dniach pojawia się wysypka i nalot na języku.

Lekarz, podobnie jak matka, nie jest w stanie odróżnić pierwszego etapu tej choroby od zwykłej infekcji wirusowej – zatem nawet jeśli dziecko obejrzał lekarz, po pojawieniu się wysypki konieczna jest ponowna wizyta w celu przepisania leczenia odpowiedniego dla szkarlatyny.

chore-dziecko

Wysypka na skórze

Wysypka jest bardzo typowa. Pierwsze drobnoplamiste zmiany skórne pojawiają się na twarzy i w ciągu kilku dni schodzą poprzez tułów na kończyny górne, a następnie dolne.

Wysypka może być żywo czerwona lub czasem też jasnoróżowa, a nawet tego samego koloru co skóra, zatem zawsze warto uważnie obserwować skórę dziecka w czasie choroby.

Najobficiej plamki występują w miejscach najmocniej ucieplonych, czyli w załamaniach skóry na łokciach, pod pachami, pod kolanami i w pachwinach, gdzie układają się w równe linie (tzw. linie Pastii) oraz w okolicy podbrzusza.

Bardzo charakterystyczne jest to, że wysypka nie pojawia się poniżej fałdu nosowo gardłowego, co powoduje powstawanie trójkąta jaśniejszej skóry w okolicy ust i nosa (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Nalot na języku

Nalot na języku jest biały, a po kilku dniach złuszcza się razem z naskórkiem na języku, zostawiając go w kolorze malinowym. Należy wtedy bardzo uważać na temperaturę i smak podawanych dziecku potraw, ponieważ występuje bardzo duża nadwrażliwość na bodźce cieplne i smakowe.

Wysypka po 2 tygodniach schodzi w sposób dość dramatycznie wyglądający, jednak nie pozostają po niej żadne ślady. Początkowo złuszcza się otrębiasto z twarz, w przeciągu kolejnych 2 tygodni z rąk i kolejnych 2 z nóg – cały proces znikania wysypki trwa około 6 tygodni.

Wszystkie objawy za wyjątkiem zmian na skórze i języku, nawet bez leczenia, ustępują w 5-7 dni od rozpoczęciu choroby. Jednakże, z uwagi na poważne powikłania choroby oraz ryzyko rozwinięcia uogólnionego zakażenia zagrażającemu życiu dziecka, konieczne jest przyjmowanie antybiotyków.

Szkarlatyna, inaczej niż jeszcze przed drugą wojną światową, obecnie nie cechuje się dużą śmiertelnością, niemniej, z uwagi na ryzyko powikłań konieczna jest wizyta u lekarza od razu po zaobserwowaniu charakterystycznej wysypki.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.