Dobrana zastawa stołowa podkreśli przemyślaną aranżację stołu i doskonale wpisze się w klimat wnętrza. Dzięki pięknym talerzom, miseczkom i półmiskom podawane przez ciebie potrawy będą wyglądały jeszcze atrakcyjniej, a nawet kameralna rodzinna uroczystość nabierze podniosłego charakteru.

Aby tak się stało, poświęć chwilę na wybór odpowiedniej zastawy stołowej – takiej, która będzie idealnie korespondować z twoim domem oraz stylem, w jakim lubisz spędzać czas przy stole.

talerze-lubiana

Klasyczna czy nowoczesna zastawa stołowa?

Przede wszystkim zdecyduj, zastawa w jakim stylu sprawdzi się w twoim przypadku. To zależy od kilku czynników:

  • Preferencji – wybieraj takie projekty, które wpisują się w twój gust. Zakup tego, co jest modne, a co niekoniecznie do ciebie przemawia, sprawi, że z mniejszym entuzjazmem będziesz korzystać z kompletu.
  • Stylu wnętrza – jadalnia w stylu minimalistycznym aż się prosi o proste, neutralne wykończenia elementów kompletu. Z drugiej strony warto zagrać tu kontrastem i np. do jasnej aranżacji i białego obrusu dobrać czarne albo bordowe talerze. Z kolei pokój utrzymany w konwencji rustykalnej czy prowansalskiej aż się prosi o romantyczne, kobiece dodatki.
  • Ulubionej kuchni – zastanów się, co najbardziej lubisz gotować. Tradycyjne dania kuchni polskiej mogą wyglądać karykaturalnie podane w bardzo nowoczesnych naczyniach. Z kolei potrawy azjatyckie, jak ramen, nie polubią się z miseczkami w różowe kwiatki. Oczywiście możesz też wybrać uniwersalny projekt naczyń – taki który sprawdzi się niezależnie od sytuacji oraz serwowanych specjałów.

Komplet naczyń ze wzorem czy bez?

To, czy lepsza będzie zastawa jednolita, ze wzorem, np. kwiatowym, czy z delikatnym złotym paskiem, wynika m.in. z powyżej opisanych kwestii. W niektórych stylizacjach i w przypadku konkretnych rodzajów potraw lepsze będą delikatne elementy bez zdobień, w innych zaś – mocne wzory i desenie.

Jeśli jednak zależy ci na uniwersalnym rozwiązaniu, które zda egzamin w większości sytuacji, zarówno podczas niedzielnego obiadu, jak i innych, ważnych uroczystości, wybierz klasyczny komplet w jasnym kolorze.

Świetnie sprawdzi się tu zastawa firmy Lubiana. Producent specjalizuje się w oszczędnych, wszechstronnych projektach, które prezentują się doskonale bez względu na okoliczności.

komplet-lubiana

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania zastawy?

Przed zakupem warto pamiętać o jeszcze kilku dodatkowych kwestiach:

  • Jakość kompletu – zastawa stołowa to zazwyczaj zakup na lata. Przeważnie mamy w domu jeden, maksymalnie dwa takie komplety. Nie należy kierować się wyłącznie ceną – może oznaczać niższą jakość wykonania i materiałów. Tanie naczynia będą łatwiej ulegać uszkodzeniom, prędko też zauważysz na nich efekty mycia w zmywarce.
  • Materiał – zestaw naczyń może kojarzyć się z cienką i delikatną porcelaną. Niestety, zdarza się, że są równie piękne, co nietrwałe. Zamiast tego lepiej wybierać komplety z grubszej porcelany, jak wspomniana Lubiana, aby nie narazić się na stopniowe „kurczenie się” kolekcji w wyniku stłuczenia. Alternatywnym rozwiązaniem są naczynia z krzemionki lub porcelitu.
  • Wielkość zestawu – oczywiście należy sprawdzić, na ile osób jest zaprojektowany oraz jakie elementy wchodzą w skład kompletu. Oprócz podstawowych elementów, jak talerze (małe, duże i głębokie) i filiżanki ze spodkami, przydatne będą: półmiski i salaterki, waza do zupy, sosjerka, imbryk, cukiernica, dzbanek na mleko, serwetnik oraz solniczka i pieprzniczka.

Warto pielęgnować uroczy zwyczaj wspólnego biesiadowania i zadbać o oprawę stołu. Piękna zastawa uprzyjemni chwile z bliskimi i sprawi, że będziemy chcieli przedłużyć obiad w nieskończoność.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.