Zmiany skórne stają się coraz częściej problemem każdej z nas… Nasza skóra każdego dnia narażona jest na podrażnienia spowodowane zbyt wysoką lub za niską temperaturą, kontaktem ze środkami chemicznymi oraz atakiem ze strony drobnoustrojów. To z kolei może powodować liczne podrażnienia, wysypki i świąd.

Zmiany skórne

Dodatkowo niektóre zmiany skórne występują podczas choroby (takiej jak cukrzyca czy grzybica) albo alergii. Zmiany te nie dość, że szpecą naszą skórę, to dodatkowo mogą powodować dokuczliwe swędzenie, a nawet ból.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

W takim przypadku możesz sięgnąć po zioła, które w znacznej mierze zredukują nieprzyjemne objawy, jednak gdy pomimo kuracji Twój stan się nie poprawi, powinnaś udać się do lekarza.

zmiany-skorne
Zmiany skórne

Babka lancetowata

Jednym z najczęściej stosowanych ziół łagodzących różnego rodzaju dolegliwości skórne jest babka lancetowata. Stanowi swego rodzaju must have każdego miłośnika ziół i roślin leczniczych.

Tę niepozorną roślinę spotkać można niemal na każdej łące, a jej lecznicze właściwości znane są od setek lat.

Liście babki lancetowatej zawierają liczne substancje śluzowe, garbniki i flawonoidy, a ponadto są bogatym źródłem kwasów organicznych, witamin i minerałów.

Ta mieszanka sprawia, że liście babki lancetowatej mają właściwości odkażające, ściągające, a także przyspieszają gojenie się ran dzięki uszczelnieniu naczyń krwionośnych i wsparciu procesów krzepnięcia krwi.

Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku ukąszeń przez owady, oparzeń i zadrapań.

Przepis na napar z liści babki lancetowatej

babka-lancetowata
Babka lancetowata

Jeśli masz taką możliwość, możesz z liści babki lancetowatej przygotować leczniczy napar do przemywania ran. Wystarczy, że łyżkę drobno posiekanych, wcześniej umytych ziół zalejesz szklanką wrzątku, a następnie będziesz je gotować przez około 5 minut.

Po wystudzeniu odwaru możesz zamoczyć gazik w roztworze i przemywać zmiany skórne. Jeśli zmagasz się z łupieżem, możesz taki odwar stosować w formie płukanek do włosów.

Babka lancetowata na stłuczenia

Jeżeli jednak do stłuczenia doszło na dworze, możesz wykorzystać świeże liście babki lancetowatej. W tym celu należy zerwać liście babki i dokładnie przemyć wodą (jeśli nie masz wody, powinnaś udać się do pobliskiego sklepu).

Następnie liście należy delikatnie zmiażdżyć, tak by wydzieliły sok i przyłożyć do rany. Możesz je przymocować do zranionego miejsca plastrem lub bandażem, w ten sposób znacznie skrócisz czas gojenia się rany.

Pączki topoli

paczki-topoli
Pączki topoli

Kolejną rośliną, która sprawdzi się w przypadku wystąpienia zmian skórnych – jest topola, a dokładniej pączki i młode liście topoli. Drzewo to spotkasz niemal w całej Polsce i choć mało kto o tym wie, ma ono niezwykłe właściwości lecznicze.

Surowce zielarskie zawierają liczne garbniki, glikozydy fenylowe oraz olejki eteryczne. Substancje te działają przeciwzapalnie, a dodatkowo przyspieszają procesy gojenia się ran.

Napar z pączków topoli do picia

Jeśli na Twojej skórze pojawił się stan zapalny, możesz przygotować napar do picia. W tym celu potrzebować będziesz pączki topoli. Łyżkę pączków należy wrzucić do naczynia wypełnionego szklanką ciepłej wody, a następnie gotować przez około 15 minut.

Po przestudzeniu całość należy przecedzić i pić po pół szklanki dziennie, między posiłkami.

Przepis na wywar z pączków topoli do przemywania skóry

Kolejną propozycją jest przygotowanie wywaru do przemywania skóry. Aby go przygotować, należy wymieszać łyżeczkę pączków topoli z łyżeczką ziela fiołka trójbarwnego (o którym za chwilę).

Taką mieszankę ziołową należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić na około 15 minut pod przykryciem. Tak przygotowanym ciepłym naparem należy przemywać zmiany skórne. Możesz go również wykorzystać w przypadku walki z żylakami.

Fiołek trójbarwny – bratek

bratek
Bratek

Fiołek trójbarwny lepiej znany jest pod nazwą bratek. Zachwyca swoimi kolorami, jednak mało kto wie, że roślina ta ma niezwykłe właściwości lecznicze. Ziele fiolka trójbarwnego stanowi bogate źródło licznych substancji leczniczych, takich jak antocyjany, flawonoidy, karotenoidy i fenolokwasy.

Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne wykorzystywany jest w walce z trądzikiem, jednak sprawdzi się również w przypadku egzemy i liszai. Stosowany w formie naparu do picia lub herbatki – bratek, oczyszcza nasz organizm, z kolei wywary do przemywania mają właściwości kojące i łagodzące świąd.

Przepis na herbatkę z bratka

Aby oczyścić swój organizm od wewnątrz, powinnaś łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzącej wody, a następnie całość odstawić na 15 minut do zaparzenia. Taki napar powinnaś pić do 3 razy dziennie, aby pozbyć się toksyn z organizmu i wspomóc walkę ze zmianami skórnymi.

Dodatkowo z fiołka trójbarwnego możesz w prosty sposób przygotować sobie oczyszczającą kąpiel. Do jej przygotowania musisz zagotować na delikatnym ogniu łyżkę ziela i korzeń (zalany 2 szklankami wody). Po kwadransie całość należy odcedzić i przelać do wanny wypełnionej wodą.

Tak przygotowana odprężająca kąpiel pozwoli Ci znacznie szybciej pozbyć się zmian skórnych, a dodatkowo takim wywarem możesz przemywać miejsca, w których występuje trądzik.

Podsumowanie

Jak widzisz, wcale nie musisz wydawać fortuny na drogie maści i kremy przepisane przez dermatologa. W większości i tak zawierają one wyciąg ze wskazanych roślin. Musisz jednak pamiętać, że zioła okażą się skuteczne wyłącznie w przypadku delikatnych zmian skórnych. W przypadku rozległych infekcji niezbędna będzie wizyta u dermatologa.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień