Odprowadzasz dzieci do przedszkola, idziesz do pracy, a po powrocie do domu czeka na Ciebie gotowanie i sprzątanie? Jeżeli czujesz, że z dnia na dzień przybywa Ci obowiązków, czas na zmiany. Naucz się delegować domowe obowiązki, a szybko znajdziesz czas dla rodziny i siebie. Sprawdź, jakie to proste!

Dobry plan to podstawa – naucz się zapisywać zadania

dom-delegowanie-zadan

Z problemem nadmiaru obowiązków boryka się wiele kobiet. Praca zawodowa, wychowywanie dzieci i prowadzenie domu – doba często to za mało, aby uporać się ze wszystkimi zadaniami. Jeżeli od czasu do czasu zdarza Ci się zapomnieć o ważnych rzeczach, tym bardziej powinnaś zacząć przywiązywać wagę do organizacji. Pomóc może Ci w tym planowanie.

Aby rozpocząć planować, wykorzystaj kalendarz online lub tradycyjny, czyli papierowy. Zapisując i wykreślając najważniejsze zadania, nic Ci nie umknie. W przypadku kalendarza online możesz synchronizować swój plan dnia z planem dnia męża, partnera, dorastających dzieci czy nawet współpracowników.

Alternatywą dla kalendarza jest lista zadań. Sprawdzi się ona, jeżeli raz w tygodniu czy miesiącu chcesz sporządzić listę prac domowych do wykonania. To ułatwi zarówno Tobie, jak i innym domownikom kontrolowanie, czy wszystkie zadania zostały zrealizowane.

Skorzystaj z pomocy domowników przy prowadzeniu domu

Dotychczas pranie, gotowanie i sprzątanie było wyłącznie na Twojej głowie? Prowadzenie domu to praca na pełen etat, dlaczego zatem masz wszystko robić sama, jeżeli jesteś aktywna zawodowo? Zmiany na tej płaszczyźnie musisz rozpocząć od zmiany swojego sposobu myślenia.

Jeżeli zakładasz, że tylko Ty poradzisz sobie z posprzątaniem kuchni czy łazienki na błysk, to jesteś w błędzie – pozwól wykazać się także innym domownikom.

Prosząc rodzinę o pomoc w prowadzeniu domu, zyskasz podwójnie. Będziesz miała czas dla siebie, bo od tej pory nie będziesz musiała samodzielnie wykonywać wszystkich zadań. Dodatkowo pozostali domownicy docenią Twoją pracę i zaczną zwracać większą uwagę na to, aby w mieszkaniu był nienaganny porządek.

Wcześniej nie angażowałaś domowników w prowadzenie domu i obawiasz się ich reakcji? Zacznij od delegowania prostych i mało czasochłonnych czynności, np. wynoszenia śmieci, wstawiania naczyń do zmywarki czy przeglądania ważności produktów znajdujących się w lodówce.

Zdaj się na profesjonalną pomoc domową

Nie zawsze korzystanie z pomocy domowników przy prowadzeniu domu jest możliwe. Masz dzieci, które przygotowują się do matury? Twój mąż lub partner pracuje za granicą? W takich sytuacjach naturalnie nie możesz liczyć na dużą pomoc ze strony najbliższych. Wciąż jednak nie musisz robić wszystkiego sama – wystarczy, że zatrudnisz pomoc domową.

Sprzątanie w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku – w każdym dużym mieście bez trudu znajdziesz pomoce domowe. Osoby oferujące swoje usługi najczęściej wyszczególniają, w czym mogą pomóc.

Część pomocy domowych proponuje kompleksowe sprzątanie mieszkania, inne dodatkowo przygotują posiłki dla całej rodziny, wyprowadzą psa czy zrobią zakupy spożywcze we wskazanych marketach.

Obawiasz się wpuszczenia do swojego domu obcej osoby? W sieci działają specjalistyczne serwisy skupiające ogłoszenia pomocy domowych. Najlepsze, np. Pomocedomowe.pl, stawiają na weryfikację każdej osoby zamieszczającej ogłoszenie.

To jednak niejedyny sposób, aby upewnić się, że rozpoczynasz współpracę z rzetelną osobą – możesz również poprosić o referencje od poprzednich pracodawców.

Znajdź czas dla siebie i rodziny

Masz wyrzuty sumienia, bo wciąż nie poświęcasz najbliższym tyle czasu, ile byś chciała? Możesz to szybko zmienić, delegując domowe obowiązki. Dzięki temu, że ktoś inny – a nie Ty – posprząta kuchnię, przygotuje posiłki lub zadba o to, aby lodówka była pełna, zyskasz nawet kilkanaście godzin tygodniowo.

Pamiętaj – nie wszystkie domowe obowiązki musisz wykonywać samodzielnie. Korzystając z pomocy czy to domowników, czy też profesjonalnej pomocy domowej, znajdziesz czas na rozwój swoich pasji lub wyjście do kina z najbliższymi.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.