Bardzo często powtarzasz to tytułowe hasło, a twoi domownicy są już nim zmęczeni i nie mogą cię słuchać, kiedy kolejny raz po otworzeniu szafy informujesz ich, że nie masz w czym wyjść?

Porada jest bardzo prosta – przestań narzekać, że masz za mało ubrań, bo pewnie jest zupełnie odwrotnie. Jedyne, o co musisz zadbać, to porządek w szafie. I wszystkie problemy z modnym ubiorem się rozwiążą.

Nawet jeśli w twojej garderobie panuje względny porządek, czyli wszystko jest wyprasowane i ładnie poukładane, a każde ubranie ma swoje indywidualne miejsce – to jeszcze o niczym nie świadczy, niestety. Bo nie o takim porządku będziemy dzisiaj pisać.

Jak uporządkować ubrania?

ubrania

Żeby kontrolować to, co dzieje się w twojej szafie, nie wystarczy dbać o ubrania i je segregować. Trzeba umieć także nimi zarządzać i wiedzieć, jak z nimi postępować.

Utrzymanie ich w czystości to tylko połowa sukcesu, która idealnie sprawdzi się w przypadku codziennego ubierania się w pośpiechu, bo gdy wyciągniesz cokolwiek, to masz pewność, że dana rzecz jest wyprana i będzie dobrze leżeć.

Nie mam się w co ubrać!?

Ale to nie rozwiąże problemu zwanego: NIE MAM SIĘ W CO UBRAĆ. Uporządkowanie szafy to nie lada wyzwanie, które jest dosyć czasochłonne. Dlatego warto zrobić to w dniu wolnym albo wtedy, kiedy wiemy, że będziemy mieć dość czasu, by zapanować nad chaosem, które samy stworzymy.

Pierwszy krok to wyciągnięcie z szafy dosłownie wszystkiego. Możesz rzucić ubrania w jeden stos albo powyciągać je tak, jak leżą poukładane. Kolejnym krokiem jest porozdzielanie ubrań na 5 grup: na ubrania noszone, na specjalne okazje, sezonowe, nienoszone i stare.

Ubrania noszone

Tutaj najłatwiej jest je posegregować i włożyć z powrotem do szafy. Wszystkie ubrania, które regularnie nosisz, rozdziel według ich funkcji i wyglądu, by ułatwić sobie codzienne zestawianie stylizacji. Koszulki z krótkim rękawem, z długim, swetry, kardigany, sukienki, spodnie materiałowe, jeansy i spódnice – niech każda część garderoby ma swoją oddzielną półkę.

Jeśli wieszasz niektóre rzeczy na wieszakach, może warto kupić kilka zestawów kolorystycznych, a każdy kolor będzie określał inny typ ubrania? To na pewno ułatwi sprawę, szczególnie zabieganym osobom albo tym, którym rano zwykle nie starcza czasu i ubierają się na ostatnią chwilę przed wyjściem z domu.

Ubrania sezonowe

stare-ubrania

Wszystkie ubrania, na które nie ma teraz pogody, chowaj do specjalnych worków na ubrania, a te umieszczaj na najwyższych półkach szafy lub na samym dole.

Jeśli masz w domu dodatkową, wolną szafę, stwórz w niej przestrzeń, w której zimą będziesz przechowywać ubrania letnie, a latem – te zimowe i jesienne.

Wiadomo, że kiedy za oknem termometry wskazują minus 5, ty nie założysz cieniutkiej sukienki na ramiączkach, która leżąc razem z ciepłymi swetrami, tylko odwraca twoją uwagę i zajmuje miejsce sezonowym strojom.

Ubrania na specjalne okazje

Ubrania na specjalne okazje zwykle kosztują o wiele więcej niż koszulki noszone na co dzień, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne pokrowce, które ochronią je przed zniszczeniem.

Możesz przechowywać je w oddzielnej szafie, jeśli masz taką możliwość. W sklepie zdecyduj się na pokrowce na ubrania – przezroczyste, a jeśli nie ma takich w ofercie – przygotuj w domu karteczki, na których opiszesz, co i gdzie się znajduje.

Takie rozwiązanie pomoże ci uniknąć niepotrzebnego zamieszania i otwierania wszystkich pokrowców po kolei, kiedy nadejdzie dzień, w którym będzie ci potrzebna twoja ulubiona elegancka sukienka.

Co zrobić ze starymi i nienoszonymi ubraniami?

oddawanie-ubran

Stare ubrania to takie, które już zwykle do niczego się nie nadają. Czasami ma się do nich sentyment (szczególnie, jeśli były prezentem od bliskiej nam osoby) i jeśli już naprawdę bardzo zależy ci na jakimś swetrze czy koszuli – zostaw ją w szafie.

Ale ich ilość staraj się ograniczyć do minimum. Możesz też wykorzystać te kilkanaście sposobów jak wykorzystać stare swetry!

Wyznacz sobie jakieś granice, na przykład jedna stara rzecz na jedną szafę. Jeśli nie przywiązujesz się do ubrań albo potrafisz się przełamać i ich pozbyć, zrób to.

Część z nich może nadawać się tylko do wyrzucenia, ale jeśli jest, choć kilka dobrej jakości, których po prostu wiesz, że nigdy nie założysz, a tylko zajmują miejsce w szafie, zanieś je potrzebującym.

Albo popytaj wśród znajomych czy nie znają rodziny, której takie ubrania mogą się przydać. Opcja z oddawaniem ubrań dotyczy też tych nienoszonych. Takie ubrania możesz także sprzedać na różnych serwisach z modą lub aukcjach. Wystarczy zrobić dobre zdjęcia i ustawić adekwatną cenę, a chętny na ich kupno na pewno się znajdzie.

Dobrze opisz sprzedawaną rzecz i czekaj na klientkę zainteresowaną twoim ciuchem. I nie oszukuj się, że jeszcze założysz tę bluzkę, której nie miałaś na sobie od roku!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień