10 tydzień ciąży jest czasem przełomowym. To właśnie w teraz po raz pierwszy, zaczyna ujawniać się brzuszek ciążowy. Kobieta zaczyna czuć, że rzeczywiście jest w ciąży, a przyszłość jej i dziecka nabiera barw.

10 tydzień ciąży – który to miesiąc?

10 tydzień ciąży to drugi tydzień trzeciego miesiąca ciąży. To jednocześnie ciągle pierwszy trymestr ciąży, chociaż już niedługo! W tym tygodniu następuje jeszcze jeden przełom. Od tej pory terminologia lekarska nie określa już tworzącego się człowieka zarodkiem, ale płodem. Płód na tym etapie rozwoju, ma już wielkość truskawki…

Samopoczucie mamy w 10 tygodniu ciąży

10-tydzień-ciąży
Dziesiąty tydzień ciąży – zmiany, zmiany, ciągłe zmiany…

Kobieta w 10 tygodniu ciąży zaczyna odczuwać ciągnięcie, a nawet ból w okolicach brzucha. Oznacza to, że więzadła muszą się rozciągnąć, aby pomieścić rosnący płód. Niestety, kobiety bardziej wrażliwe na ból, nie będą tego miło wspominać…

Oprócz szybko powiększającego się brzucha, 10 tydzień ciąży to także czas zwiększających się piersi. Będą one teraz większe, niż kiedykolwiek do tej pory w życiu kobiety i będą się również jeszcze powiększać.

Pod skórą przyszłej mamy zaczynają się rysować lepiej widoczne żyły: zarówno na rękach, jak i na przykład na powiększających się piersiach. Świadczy to o zwiększonej ilości krwi oraz większym ciśnieniu.

Kobieta zauważy również, przez cały okres 10 tygodnia ciąży, zwiększone wydzielanie śluzu przez pochwę. Chociaż bywa to trochę uciążliwe i powoduje dyskomfort, w ten sposób następuje oczyszczenie narządów rodnych oraz pozbycie się bakterii.

Nie pozostaje nic innego, jak zabezpieczać bieliznę wkładką higieniczną. Ale pamiętajmy, że wydzielina powinna być bezbarwna oraz bezwonna. Jeśli jest inaczej, czyli ma zmieniony kolor i nieprzyjemny zapach, kobieta jak najszybciej powinna udać się do lekarza. Bywa, że oznacza to zapalenie lub inne choroby, które dla kobiety w ciąży, są szczególnie groźne.

Zdrowie matki a zdrowie płodu

Nawet jeśli zdrowie matki jest wraz z 10 tygodniem ciąży nienaganne, powinna one je stale monitorować. Bardzo istotne jest na przykład, regularne badanie krwi oraz moczu.

Wykrycie białka w moczu świadczy o rozwinięciu się stanu przedrzucawkowego. Kobieta bywa nawet nieświadoma, że coś jest nie tak, dlatego liczy się regularność badań. Inną rzeczą, o którą powinna zadbać przyszła matka są jej zęby.

Jeśli miała wcześniej problemy z uzębieniem, powinna być świadoma, że w ciąży zęby ulegają szybszemu psuciu się. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny.

Bakterie rozwijające się w dziurach zębów, szkodzą kobiecie jak i również płodowi. Zatrucie tymi bakteriami, to zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.

Rozwój płodu w 10 tygodniu ciąży

Do tego czasu podstawowy rozwój płodu już się zakończył. To było zawrotne tempo i szalony czas dla kobiety i dziecka. Rozpoczął się właśnie okres płodowy, czyli czas wzrostu wszystkich części ciała.

Funkcjonowanie rozpoczynają na dobre, bardzo ważne narządy w ciele płodu:

  • nerki,
  • jelita,
  • mózg,
  • wątroba.

Rozwojowi podlega cały układ nerwowy – widać zarys kręgosłupa płodu, w którym ukryty jest rdzeń kręgowy, jak również nerwy biegnące wzdłuż niego. Płód w 10 tygodniu ciąży ma już paznokcie i jest pokryty delikatnymi włosami na całym ciele.

Płód jest w stanie połykać wody płodowe, a jego kończyny zyskują ważną umiejętność – mogą się zginać w stawach, zwiększa to ruchomość płodu w brzuchu matki. Płód z tej nowej umiejętności chętnie korzysta i mocno się wierci.

Głowa płodu wciąż jest największym elementem jego ciała, i tak zostanie już do chwili porodu, oraz jeszcze jakiś czas po przyjściu dziecka na świat. Czoło jest nieco wypukłe, ponieważ napiera na nie wciąż rosnący mózg. W tym tygodniu dziewczynkom zaczynają rozwijać się jajniki.

Wpływ matki i środowiska na rozwój płodu

10 tydzień ciąży to koniec newralgicznego okresu, wiążącego się z poronieniami, a także wielką wrażliwością zarodka na przykład na leki, papierosy, alkohol. Jeśli matka paliła lub spożywała alkohol na początku ciąży, teraz niewiele mogłaby zrobić, aby uchronić dziecko przed chorobami wynikającymi z tego tytułu.

Bowiem w ciele płodu, powstały już nieodwracalne zmiany. Jeśli świadoma szkodliwości papierosów i alkoholu kobieta, zerwała z nimi, to teraz ma szansę urodzić zdrowe dziecko.

Jednocześnie nie będzie ono już tak bardzo podatne na przyjmowane przez matkę, różnego rodzaju substancje. Oczywiście nie oznacza to, że nagle można zacząć znów pić wino do kolacji, ale jest to pozytywna wiadomość.

Nie oznacza to również, że dziecko jest całkowicie niepodatne na to co robi matka. Układ nerwowy płodu intensywnie kształtuje się i jest coraz wrażliwszy. Sprawia to, że odbiera on za pomocą hormonów, informacje o tym, co dzieje się z kobietą.

Jeśli jest nieszczęśliwa, zestresowana, to wpłynie to na płód negatywnie. Uważa się, że wiele traum, jak również temperament dziecka, oraz jego różne cechy, kształtują się już w życiu płodowym. Jeśli na przykład dziecko będzie nieśmiałe oraz lękliwe, mało samodzielne, może to świadczyć o przeżywaniu przez matkę stresu w ciąży.

Ciąża a wizyty u lekarza

Bywa, że kobieta w ciąży odwiedza kilku lekarzy. Zdarza się, że musi iść do dentysty lub okulisty, albo do lekarza pierwszego kontaktu. Kobiety cierpiące na przykład na jaskrę w czasie ciąży, powinny mieć przerwę w braniu kropli do oczu, ponieważ ciśnienie zmniejsza się naturalnie.

Każdy lekarz, do którego udaje się kobieta, jak również każdy naturoterapeuta, powinien wiedzieć, że jest ona w ciąży. Kobieta powinna zadbać o jasne przekazanie tego danemu lekarzowi, bądź recepcjonistce.

Choroba podczas ciąży

Do najczęstszych chorób w ciąży, należą takie schorzenia jak infekcje dróg moczowych, zapalenie pochwy, infekcja pochwy drożdżakami.

Zapalenie dróg moczowych i pęcherza jest skutkiem zwiększonej aktywności progesteronu w ciąży. Objawia się pieczeniem i bólem szczególnie podczas oddawania moczu. W moczu może pojawić się krew, jest on mętny, ma nieprzyjemny zapach.

Ważne jest, aby w przypadku zauważenia u siebie takich objawów, nie zwlekać z wizytą u lekarza. Kobieta jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale teraz również za rozwijający się płód. Jeśli leczenie opóźni się, to możliwe, że rozwinie się zapalenie nerek, co będzie miało dużo potężniejsze w skutkach konsekwencje.

Najpopularniejszą metodą leczenia, jest zażywanie antybiotyków, które są bezpieczne do zażywania w czasie ciąży. Ważne by sumiennie przyjmować leki przepisane przez lekarza i nie przerywać terapii gdy tylko ustąpią objawy, gdyż to doprowadza do utajnionego rozwoju bakterii w drogach moczowych.

Kolejnym schorzeniem popularnym w ciąży, jest bakteryjne zapalenie pochwy. Objawami tego schorzenia jest występowanie śluzu w kolorze szarawym, brązowawym lub zielonkawym, o jednoczesnym bardzo przykrym zapachu.

Pojawia się również swędzenie, ale najczęściej objawy te nie ujawniają się. Dlatego kobieta powinna uważnie obserwować siebie i zgłaszać wszystkie niepokojące sygnały lekarzowi. W przeciwnym razie, nieleczona infekcja, może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Kolejnym dość popularnym schorzeniem w ciąży, jest infekcja drożdżakami. One również żyją w pochwie. Ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia takiego schorzenia. Wiele kobiet nie jest świadomych rozwoju grzybów Candida.

Dopóki dziecko znajduje się w brzuchu, nie jest to dla niego szkodliwe. Zaraża się nimi w czasie porodu, co objawia się białymi plamkami w ustach noworodka. Na szczęście, jest to schorzenie łatwe do wyleczenia.

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 9 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 11 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.