Niektóre kobiety w ciąży dopiero zaczynają rozkwitać. Ty też możesz być jedną z nich, jeśli nie poddasz się zmiennym nastrojom. Zamiast ulegać nieuniknionemu w ciąży zmęczeniu, możesz przekuć je w aktywność, dbanie o siebie i dobre samopoczucie mimo pozornych trudności np. z dopasowaniem ubioru do zmieniającej się w czasie ciąży figury.
Aktywna kobieta w ciąży
Spis treści
Jedną z lepszych form aktywności dla kobiet w ciąży jest pływanie. Co prawda, jak wszystkie czynności w tym stanie kobiety, trzeba unikać przeciążeń i niektórych stylów pływackich, np. kraula czy żabki, które powiększają wgłębienie kręgosłupa, to właśnie ta forma aktywności jest jedną z lepszych dla ogólnego pobudzenia, a zarazem relaksu.
Lepiej jest wybrać pływanie na plecach. Bardzo wskazany jest wodny aerobik dla kobiet w ciąży – idealny dla ujędrnienia mięśni i polepszenia krążenia.
Takie zajęcia są najczęściej już teraz w standardowej ofercie wielu pływalni. Aktywność fizyczna zaczyna być dzisiaj pozytywnym wyznacznikiem życia dla wielu kobiet.
Uprawiają one na co dzień różne sporty, a kiedy zachodzą w ciążę, nie zamierzają z tej aktywności rezygnować i słusznie!
Jeśli więc przed zajściem w ciążę byłaś miłośniczką biegania lub wycieczek rowerowych, te sporty, które nie należą do ekstremalnych, bez problemu możesz dalej kontynuować aż do piątego miesiąca ciąży.
Wystarczy pamiętać, żeby zmniejszyć intensywność wykonywanego sportu i nadmiernie się nie przemęczać. Jednak już w szóstym miesiącu trzeba zwolnić tempo i zaprzestać tak dynamicznych ćwiczeń.
Przy najmniejszych problemach z oddychaniem, zadyszce lub bólu, trzeba odpuścić dalszy wysiłek. Poza tym rosnący brzuszek może zwyczajnie utrudniać utrzymanie właściwej pozycji ciała przy niektórych ćwiczeniach.
Trzeba też pamiętać, aby nie uprawiać sportu z pustym żołądkiem. Przed planowanymi ćwiczeniami, wystarczy zjeść pół godziny wcześniej np. banana, batonik, musli albo migdały.
Na wypadek nagłego głodu podczas wykonywanych ćwiczeń, dobrze mieć też któryś z tych produktów ze sobą, aby przyszła mama nagle nie opadła z sił.
Mała rozgrzewka przed ćwiczeniami to też ważny aspekt, aby łagodnie podejść do wykonywanego w ciąży sportu. Na koniec dobrze jest wykonać parę łagodnych ćwiczeniach rozciągających.
Zawsze powinna być gdzieś pod ręką butelka niegazowanej wody, na sobie wygodne luźne ubranie i już nic nie powinno przeszkodzić w umiarkowanej aktywności fizycznej w tym wyjątkowym dla kobiety stanie.
Uwaga – niewskazane jest uprawianie sportu, gdy jest bardzo ciepło lub jest bardzo wilgotne powietrze.
Zadbana kobieta w ciąży
Zacznijmy od tego, że podczas ciąży skóra twarzy wygląda dużo korzystniej niż przed nią. Kobiety czują, że kwitną i promienieją. Za sprawą estrogenów, hormonów, które wprost buzują podczas ciąży, skóra staje się bardziej miękka.
Jest przy tym delikatniejsza i bardziej podatna na różne infekcje, ale ogólnie wygląda lepiej, jest bardziej ukrwiona.
Niewiele więc potrzeba zabiegów, aby zadbać o cerę poza dobrym kremem nawilżającym, odrobiną podkładu, pudru, delikatnym różem na policzki i tuszem do rzęs oraz pomadką do ust.
Na dobre samopoczucie kobiety w ciąży wpływa też wizyta u fryzjera. Nic tak nie poprawia humoru, kiedy trudno z dużym brzuszkiem zawiązać sznurowadła w ulubionych trampkach, jak nowa fryzura, jeszcze pachnąca wizytą w salonie fryzjerskim.
W „strategicznych” miejscach ciała ciężarnej kobiety, czyli na brzuchu, piersiach i pośladkach ważne jest, aby stosować specjalne kremy nawilżające i uelastyczniające skórę.
Mogą one zawierać substancje zapobiegające rozstępom, choć nie jest to konieczne. Najważniejsze, aby dobrze nawilżały. Powinno się bowiem przeciwdziałać rozstępom. Najlepsze są do tego peelingi i sprawdzone preparaty z apteki, dedykowane dla kobiet w ciąży.
Zawierają one najczęściej mniej zapachów i dodatkowych substancji konserwujących i barwiących, które mogą wywoływać niepożądane w czasie ciąży podrażnienia i alergie.
Modna kobieta w ciąży
Minęły czasy, kiedy przez 9 miesięcy ciąży kobiety chodziły w ubraniach, które nie dodawały im uroku, a poszerzały, pogrubiały i czyniły z nich smutne istoty. Intensywny rozwój mody ciążowej na przestrzeni ostatnich przynajmniej pięciu lat, wpłynął znacząco na poprawę wizerunku kobiet w ciąży, co szybko odbiło się pozytywnie na ich samopoczuciu.
Ciężarne mamy, zauważone i docenione przez marki modowe i stylistów, zaczęły wręcz celebrować swój stan i bawić się różnymi stylizacjami.
Już od kilku lat nie trzeba zakładać w ciąży koniecznie szerokiej sukienki w ósmym czy dziewiątym miesiącu ciąży, a wręcz przeciwnie – można ubrać się w obcisłą tunikę w biskupim lub kobaltowym kolorze, założoną do dżinsów z ciążowym pasem, który chowa się pod wierzchnią warstwą ubrania, w dodatku z umiarkowanym dekoltem i biżuterią, by w efekcie końcowym wyglądać… seksownie!
Ruch, pielęgnacja i zabawa modą – oto tylko niektóre z dobrych sposobów na piękną i bezstresową ciążę!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Zioła na kolkę, ząbkowanie, ropiejące oczka i katar niemowlaka
- Skuteczny sposób na kaszel u dzieci – to POMAGA!
- Ból ucha u dziecka bez gorączki – co robić? [INSTRUKCJA]
- Mleko bez laktozy – czy warto? sama [SPRAWDŹ]!
- Kobiece zastosowanie oliwki dla dzieci – znasz TE sposoby?
- Witamina D – substancja, której nie może zabraknąć dziecku!