Wrastające paznokcie to jedna z najczęstszych dolegliwości, spotykająca osoby w każdym wieku, bez względu na płeć. Choć wrastanie paznokci wydaje się nie groźne, to może wyjątkowo uprzykrzyć życie, a całkowite ignorowanie problemu, może nawet wywołać groźną infekcję.

Przyczyn tego schorzenia jest wiele. Jedną z najczęściej spotykanych jest noszenie nieodpowiedniego obuwia – zwłaszcza wśród kobiet. Ciasne w palcach szpilki wyglądają seksownie, ale nasze stopy cierpią w nich katusze.

Przy okazji zobacz nasze rankingi:

Kolejną przyczyną mogą być nieodpowiednio, nieumiejętnie obcinane paznokcie oraz uwarunkowania fizjologiczne.

U niektórych z nas, bez względu na to, że ubieramy odpowiednio dobrane buty, a pedicure wykonuje najlepsza kosmetyczka, paznokcie i tak będą wrastać.

Jak rozpoznać wrastające paznokcie?

wrastajace-paznokcie
Zobacz jak rozpoznać wrastający paznokieć!

Jak rozpoznać wrastające paznokcie? Pierwszym objawem wrastających paznokci jest zaczerwienienie wzdłuż wału paznokciowego. Następnie pojawia się ból, głównie podczas ucisku, a następnie stan zapalny. Nie powinnaś ignorować pierwszych objawów.

Odpowiednio szybka interwencja pozwoli Ci uporać się z dolegliwością przy wykorzystaniu naturalnych metod leczenia.

Warto przeczytać:

Musisz jednak pamiętać, że w przypadku zaawansowanego stadium choroby niezbędna będzie wizyta u specjalisty podologa. Wykona on bezbolesny zabieg „wyciągnięcia” płytki paznokcia.

Odradzam natomiast wizytę u chirurga. Wiąże się to bowiem z wycięciem sporego fragmentu paznokcia, przez co w ciągu najbliższych kilku tygodni możesz odczuwać znaczny dyskomfort, a nawet ból.

3 najlepsze naturalne sposoby na wrastające paznokcie

Jeśli szybko zauważyłaś wrastające paznokcie, możesz się uporać z problemem, wykorzystując dary matki natury. Będzie to na pewno tańsze rozwiązanie, a dodatkowo całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Poniżej przedstawię Ci naturalne sposoby walki z wrastającymi paznokciami.

# Sól i cytryna

Jest to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów walki z wrastającymi sposobami. Stosowały go już nasze babcie, które nie miały pod ręką szeregu specjalistów od tak „błahych” dolegliwości.

wrastanie-paznokcia

Pamiętaj jednak, aby nie stosować tego zabiegu gdy wystąpi stan zapalny. Zarówno sól, jak i cytryna wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne, a stosowane bezpośrednio na ranę mogą CI sprawić ból.

Przygotowanie zabiegu jest niezwykle proste. Wystarczy, że przekroisz cytrynę na pól, a następnie wydrążysz w środku otwór, w którym zmieści się Twój obolały palec. Następnie do środka dodaj odrobinę soli morskiej i całość „załóż” na palec. Zabiegi należy powtarzać codziennie, aż do całkowitego zagojenia się palca.

# Olejowanie stóp na wrastające paznokcie!

Kolejnym sprawdzonym sposobem na wrastające paznokcie jest odpowiednie natłuszczenie obolałego palca. Kuracja ta sprawdzi się również w bardziej zaawansowanym stadium choroby, już przy rozwiniętym stanie zapalnym.

Aby ulżyć sobie w bólu podczas oczekiwania na wizytę u lekarza, możesz sięgnąć po dary natury.

olejowanie-stop-na-wrastajacy-paznokciec

Olejowanie stóp natłuści palce, przez co nie będziesz odczuwała dyskomfortu. Możesz w tym celu wykorzystać oliwę z oliwek albo olejek migdałowy. Nie stosuj zwykłego oleju, ponieważ nie wykazuje on żadnych właściwości leczniczych.

Jeśli zauważyłaś, że zaczął się rozwijać stan zapalny, możesz dodać odrobinę olejku z drzewa herbacianego. Jego właściwości antybakteryjne zahamują rozwój stanu zapalnego.

# Tymiankowe kąpiele

Odpowiednie rozmiękczenie skóry sprawi, że zapobiegniesz wrastaniu paznokci. Warto zamiast zwykłej wody, zastosować napar z tymianku. Roślina ta ma niezwykłe właściwości przeciwbólowe, a dodatkowo pomaga zwalczyć stan zapalny. Samo przygotowanie kąpieli nie będzie od Ciebie wymagało znacznie więcej pracy.

Jak przygotować tymiankową kąpiel?

Wystarczy, że w szklance wody przygotujesz napar z dwóch łyżek suszonego lub naturalnego tymianku. Całość pozostaw na około 15 minut pod przykryciem, a następnie przelej do miski z wodą (uważaj, żeby nie nalać za gorącej wody).

Mocz stopy w takiej kąpieli przez około 20 minut, a następnie dokładnie osusz stopy.

tymiankowa-kapiel-na-wrastajace-paznokcie
Tymiankowa kąpiel

Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez około tygodnia czasu jeśli zauważyłaś wrastające paznokcie. W przypadku kąpieli profilaktycznych wystarczy, że będziesz je stosować co drugi dzień.

Lepiej zapobiegać wrastaniu paznokci niż je leczyć!

Nie od dziś wiadomo, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest w przypadku wrastających paznokci. Odpowiednie działania profilaktyczne pozwolą Ci uniknąć późniejszych zmagań z nieprzyjemnym schorzeniem.

O ile nie należysz do grupy osób, u których wrastające paznokcie są wywołane uwarunkowaniami fizjologicznymi, możesz sprawić, że dolegliwość ta nigdy Cię nie dotknie.

Pamiętaj przede wszystkim, żeby zawsze obcinać paznokcie, nadając im kształt kwadratu.

Obcinanie na okrągło sprzyja późniejszemu wrastaniu paznokci. Dodatkowo, jeśli nie wymaga tego Twój zawód, buty na szpilkach zakładaj wyłącznie na specjalne wyjścia.

Rezygnując z ciasnego obuwia, pozwolisz swoim stopom swobodnie się poruszać, tym samym redukując ryzyko wrastania paznokci.

Dodatkowo pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji stóp. Regularne namaczanie oraz kremowanie stóp sprawi, że paznokcie nie powinny więcej wrastać, a Ty nie będziesz musiała szukać specjalistów.

0 Udostępnień