Aronia to mało doceniana w Polsce roślina. Tymczasem zarówno owoce, jak i pestki kryją w sobie bogactwo, pozwalające utrzymać zdrowie oraz wspomagające urodę.

Aronie w różnej formie kupić możesz tutaj: KLIK.

Dla porównania warto powiedzieć, że aronia zawiera mniej więcej tyle samo antyoksydantów co słynne owoce acai. Jest jednak nieporównywalnie tańsza i łatwiej dostępna – możemy wyhodować ją we własnym ogrodzie.

Aronia – właściwości

Ze względu na swój ciemny kolor, aronia jest bogata w różne rodzaje antyoksydantów, w tym antocyjany, które znajdują się właśnie w owocach i warzywach o ciemnym zabarwieniu.

aronia
Aronia

Mają one bardzo dobry wpływ na zdrowie, między innymi wzmacniają i oczyszczają komórki wątroby, wzmacniają układ krwionośny oraz zapobiegają jego chorobom, zmniejszają ryzyko otyłości, cukrzycy.

Zauważono, że owoce aronii mają leczniczy wpływ na ostrość wzroku. Właśnie dlatego, skuteczne w leczeniu wzroku, okazują się borówki amerykańskie, również o ciemnym zabarwieniu.

Jednak również ciekawe właściwości lecznicze w tym zakresie, posiada czarna porzeczka. W aronii znajdziemy również karoteny i flawonoidy. To również bogactwo wielu witamin oraz mikroelementów.

Znajdziemy tu:

  • potas,
  • mangan,
  • magnez,
  • cynk,
  • wapń.

Z witamin, dostępne są:

  • witaminy z grupy B,
  • witamina C,
  • witamina A.

Aronia jest źródłem w dużej mierze węglowodanów, a także białek. Nie jest przy tym wysoko kaloryczna. W stu gramach owoców, znajduje się jedynie pięćdziesiąt kalorii.

Smak aronii

Aronia ma specyficzny, nieco cierpki smak, który nie wszystkim przypada do gustu. Jednak jako dodatek smakowy do herbat, słodyczy i wielu innych produktów spożywczych – nadaje się idealnie!

Skład oleju z pestek aronii

Pestki aronii są wykorzystywane w przemyśle. W wielu przypadkach pestki po prostu wyrzucamy, natomiast zawierają one w sobie, esencję danego owocu, a nawet mają silne działanie antynowotworowe, na przykład za sprawą chociażby witaminy B17, zawartej w pestkach moreli czy nawet jabłek.

Pestki aronii również mają wiele właściwości prozdrowotnych

W ich skład wchodzi błonnik, kwasy tłuszczowe nienasycone, ponadto bogactwo witamin i mikroelementów, takich jak witaminy z grupy B, potas, magnez, wapń, cynk i wiele innych. Olej z pestek aronii zawiera również pierwiastki śladowe, na jakich niedobór coraz częściej cierpimy. Należą do nich:

  • molibden,
  • bor,
  • jod,
  • kobalt,
  • mangan.

Olej z pestek aronii – jeden z najczystszych!

aronia-owoce

Oprócz wartościowego składu, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden powód, dla którego warto sięgać po olej z pestek aronii. Roślina ta należy do jednych z najczystszych.

Podczas gdy nasze środowisko naturalne jest zanieczyszczone, a uprawy wielu roślin często znajdują się w pobliżu tras samochodowych, aronia jest bardzo odporna na działanie metali ciężkich.

Nie absorbuje takich trujących pierwiastków jak ołów, kadm, cyna, arsen. Aronia jest również raczej prosta w uprawie i nie potrzebuje oprysków. To dodatkowo wpływa na jej czystość, ponieważ nie zawiera również związków sztucznych nawozów.

Bez obaw możemy spożywać owoce prosto z krzaczka, jedynie opłukując je z kurzu. Wobec tego, wybierając sok z aronii w sklepie, nie trzeba sięgać po drogie soki bio, wystarczy zwykły sok z aronii.

Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to zawartość cukru w soku. Warto przypomnieć, że zarówno owoce aronii, jak i sam olej, są bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Pomagają również pozbyć się toksyn z organizmu.

Spożywanie aronii oraz stosowanie oleju z aronii jest wskazane na przykład palaczom, u których poziom metali ciężkich w organizmie jest wyższy niż u innych osób. Powinni z oleju korzystać również ci, którzy mieszkają w miastach, blisko tras samochodowych i codziennie wdychają spaliny.

W ten sposób zmniejszą ilość toksyn w organizmie i wspomogą proces oczyszczania się.

Właściwości lecznicze aronii

Aronia pod wieloma postaciami znana jest ze swoich wysokich właściwości leczniczych. Przede wszystkim ceniona jest za swoje bogactwo antyoksydantów, które wpływają pozytywnie na niemal każdy rodzaj choroby i wspomagają wyjście z niej.

Opóźniają również proces starzenia się, pozwalają na dłuższe, bardziej witalne życie. Ceniona jest również ze względu na profilaktykę antynowotworową. Zmniejsza zachorowalność na raka jelita grubego ze względu na zawartość antocyjanów oraz błonnika.

aronia-wlasciwosci

Jedną z ważnych właściwości aronii jest fakt, że zawiera ona duże ilości naturalnej witaminy C. Jest ona również silnym przeciwutleniaczem, który w dodatku doskonale wpływa na zwiększenie odporności organizmu.

Dzięki temu, aronia również ochrania przed innymi postaciami raka, jak również przed chorobami wirusowymi i wszystkimi innymi chorobami zakaźnymi.

Aronia ma wysokie właściwości antybakteryjne, dzięki czemu ochrania jelita przed działaniem drobnoustrojów, które dostają się wraz z jedzeniem oraz przez usta do organizmu i powodują duże spustoszenia, a nawet poważne choroby.

Olej z aronii przy odchudzaniu oraz problemach metabolicznych

Sama aronia, jak i olej z aronii, znane są ze swoich właściwości przyśpieszających metabolizm oraz redukujących zbędne kilogramy. Aronia oraz pestki aronii zawierają duże ilości błonnika, które nie tylko zmniejszają apetyt, ale również czyszczą jelita z nagromadzonych mas kałowych.

Są one również przyczyną nadwagi, wzdętego brzucha, problemów z trawieniem, bólów, zaparć, zatrzymania wody w organizmie i wielu innych. Aronia ma pod tym względem działanie bardzo podobne do osławionego działania produktów z owoców acai, egzotycznych jagód z puszczy amazońskiej.

Jednak zdecydowanie o wiele bardziej warto jeść naszą rodzimą aronię dla tych samych efektów, nie tylko ze względu na niższą cenę, ale również z prostego faktu, że bardziej służą nam owoce i warzywa, które urosły i dojrzały w naszej strefie klimatycznej, niż na drugim końcu świata. I przebyły ogromną odległość, zanim trafiły na nasz stół.

Olej z aronii przy zaburzeniach hormonalnych

Spożywanie oleju z aronii powinno być codziennym rytuałem kobiet cierpiących z powodu zmian hormonalnych. Na przykład przy przechodzeniu menopauzy.

Oleje te, zawierają w sobie fitosterole, które naśladują naturalne hormony, dlatego przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z ich niedoborem.

suszona-aronia

Ponadto są źródłem kwasów tłuszczowych oraz witamin i mikroelementów, których brak również zaburza gospodarkę hormonalną. Ze względu na zawartość jodu, olej aroniowy może stanowić element diety osób cierpiących na schorzenia tarczycy.

Wpływ oleju na skórę

Naturalny olej z aronii jest polecany dla osób o każdym rodzaju cery. Jest wyjątkowo lekki, doskonale się wchłania i pozostawia cerę nawilżoną oraz miękką. Aronia polecana jest osobom cierpiącym ze względu na trądzik oraz inne schorzenia skóry, ze względu na swoje działanie antybakteryjne i uspokajające zmiany.

Jest odpowiedni nawet do cery wrażliwej, a także alergicznej, ponieważ nie powoduje żadnych nieprawidłowych, niepożądanych reakcji. Nie zatyka porów, a jednocześnie zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, dzięki czemu nadaje się do cery zarówno mieszanej, jak tłustej i normalnej.

Wyraźnie zmniejsza widoczność zaskórników, na które skarży się spora część społeczeństwa. Olej z aronii nadaje się do oczyszczania cery. Jest polecany osobom, które mają problem z cerą naczynkową, ze względu na zawartość witaminy C oraz cynku wzmacnia skórę, zapobiegając pękaniu naczyń krwionośnych.

Największe efekty, aronia przyniesie cerze dojrzałej. Dzięki działaniu przeciw utleniającym, zmniejszy widoczność zmarszczek, ujędrni skórę, zapewniając jej naturalny lifting.

Peeling z pestek aronii

Z pestek aronii oprócz drogocennego oleju tworzony jest również peeling. Jak wiadomo usuwanie warstwy zrogowaciałego naskórka jest bardzo potrzebne dla utrzymania jego całkowitego zdrowia.

W procesie przygotowania, pestki aronii są suszone, a następnie mielone na drobny proszek. Dzięki temu nie drażnią skóry. Peeling z aronii polecany jest osobom borykającym się z różnymi problemami skóry.

przetwory-z-aronii

Nadaje się do cery dojrzałej, gdzie pojawiają się zmarszczki, również pierwsze drobne niedoskonałości, a także u osób które cierpią z powodu poszarzałej i zmęczonej cery.

Peeling z aronii również przydatny jest przy łojotokowym zapaleniu skóry, pojawianiu się trądziku. Peeling należy wykonywać regularnie. Może być połączony po prostu z codziennie stosowanym płynem do mycia twarzy lub żelem, ale również z olejami, które dodatkowo oczyszczają skórę, na przykład z olejem aroniowym właśnie, ale również z wieloma innymi.

Zmielone pestki aronii mogą być dodatkiem do innych naturalnych środków, na przykład do miodu. Całość należy rozmieszać z odrobiną ciepłej wody i tak wykonany peeling, nałożyć na twarz oraz wykonywać koliste ruchy dłońmi.

Działanie łagodzące oleju z pestek aronii

Olej ten znany jest ze swojego działania łagodzącego na przykład na podrażnioną cerę. Wiele zabiegów kosmetycznych powoduje, że skóra staje się zaczerwieniona, na przykład taki efekt daje leczenie z użyciem lasera, czy kwasów złuszczających.

dzem-z-aronii

Nawet zwykły peeling dla cery wrażliwej i delikatnej – bywa podrażniający. W tym wypadku warto zastosować olej z aronii, który wykazuje działanie normalizujące, łagodzące, a do tego również nawilża naskórek. Także w przypadku lekkich poparzeń, również słonecznych, ten naturalny olej przynosi ulgę. Pełni również rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego.

Olej aroniowy na rozstępy, przebarwienia i cellulit

Olej ten dobrze spisuje się jako środek do walki z niedoskonałościami skóry, nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele. Szczególnie przydatny jest kobietom, które walczą z cellulitem, przebarwieniami i rozstępami na przykład na pośladkach i udach, gdzie skóra szczególnie z wiekiem staje się coraz słabsza.

Smarowanie problematycznych części ciała, może być połączone z peelingiem z pestek aronii. Pobudza to krążenie pod skórą i sprawia, że zabieg jest bardziej miarodajny.

Olej z aronii jest lekki, dzięki czemu łatwo wnika w skórę. Efektem już po pierwszym użyciu jest miękka skóra, na którą można założyć ubrania.

Aronia na włosy

Również zastosowanie aronii na włosy, przynosi wiele korzyści, przede wszystkim odżywiając doraźnie skórę skalpu. To z niej rodzą się przecież następnie nowe włosy, muszą zatem mieć jak najlepszą podstawę do tego procesu.

Oprócz tego, olej z aronii szybko wnika w strukturę włosów i dogłębnie je odżywia. Od razu są bardziej miękkie, lśniące, odżywione, a łuska włosa jest domknięta.

Wielu ludzi zapomina o tym, że skóra głowy szybciej się starzeje, między innymi dlatego, że nie jest przyjęte wykonywanie peelingu skalpu, na szczęście to się zmienia, koniecznie przeczytaj: jak zrobić peeling skóry głowy!

soczek-z-aronii

Tymczasem jest to zabieg mocno odżywiający, pozwalający usunąć stary naskórek i poprawiający wchłanialność naturalnych kosmetyków. Dlatego warto wykorzystać zmielone pestki aronii również w celu wykonania peelingu skóry głowy, jak również masować głowę kolistymi ruchami z użyciem olejku aroniowego.

Pestki z aronii mają niestety tendencję do chowania się pomiędzy włosami, szczególnie, jeśli te są gęste. Dlatego należy dokładnie wypłukać włosy, jak również wyczesać je grzebieniem z gęstymi zębami.

Jak stosować aronię w kuchni?

Olej z aronii nie nadaje się do przyrządzania potraw w wysokiej temperaturze. Może z powodzeniem zastąpić tłuszcz zwierzęcy w potrawach na słodko – nierafinowany olej ma specyficzny aromat, który doskonale współgra ze słodkościami.

Najczęściej, owoce z aronii również są przyrządzane z dodatkiem słodyczy, zwykłego cukru, lub słodkich produktów zastępczych. Aronia i sok z niej, jest doskonałą bazą do galaretek.

Sama aronia jest dość cierpka i kwaśna, dlatego nie każdemu przypada do gustu, chociaż oczywiście są osoby, którym to nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie. Owoce aronii są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, warto je zjadać, najlepiej w sezonie, prosto z krzaczka.

Warto zwrócić uwagę na to, że sok z aronii nie powinien być dodatkowo słodzony przed spożyciem. Najczęściej z aronii przyrządza się kompot, możemy wtedy zmieszać owoce z innymi na przykład z słodkimi jabłkami, gruszkami. Wtedy aronia podkreśla smak takiego napoju.

owoce-aronii

Owoce aronii możemy dodawać również o gotowych słodkich przekąsek, na przykład lodów, dobrze spełniają swoją rolę również w wypiekach domowej roboty, czyli ciastach, ciasteczkach.

Oczywiście owoce doskonale nadają się do tworzenia przetworów w słoikach, na przykład dżemów, którymi będziemy zajadać się w miesiącach jesienno zimowych. Aronia nie jest raczej stosowana do przyrządzania dań na słono, ale polecana jest w jednym przypadku – do podkreślania smaku mięs. Działa wówczas jak bardziej popularna w tym zakresie żurawina.

Jakie przeciwwskazania ma aronia?

Okazuje się, że spożywanie aronii, picie soku i zjadanie przetworów z aronii nie jest dla każdego. Nie oznacza to, że owoce są trujące, zwyczajnie niektórzy ludzie, o pewnych schorzeniach nie powinni ich zjadać, a przynajmniej, o ile tak wolą, ograniczyć spożywanie aronii.

Jednymi przeciwwskazaniami do picia soku i jedzenia owoców jest nadkwasota, wrzody żołądka, czy dwunastnicy. Aronia podrażnia błonę śluzową i zaostrza objawy tych chorób, które nie należą do przyjemnych. Oprócz tego nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

Jeśli nie chcemy rezygnować z korzyści prozdrowotnych, jakie daje aronia, warto skorzystać właśnie z oleju z jego pestek. Stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie jest łagodny dla skóry oraz narządów, również przy chorobie wrzodowej czy wrzodach dwunastnicy.

Aronia oraz olej z aronii nadaje się do spożycia dla większości osób, bez względu na wiek, mogą ją spożywać zarówno starsi jak i młodsi.

Ciąża a aronia

W okresie ciąży i karmienia piersią, zaleca się uważniejsze przyglądanie temu co się je. Aronia jest jednym z tych pokarmów, które nie szkodzą ani mamie, ani jej nienarodzonemu jeszcze dziecku.

sok-z-aronii

Wręcz przeciwnie, wiele składników zawartych w tych roślinach jest dla nich odpowiednich, szczególnie dla rozwijającego się płodu. Wspomagają one rozwój kości, mięśni, wspomagają również układ nerwowy dziecka. Nie tylko tego przebywającego w łonie mamy, ale również nowo narodzonego, starszych dzieci i nastolatków.

Z aronii możemy przyrządzić specjalny wzmacniający syrop dla dzieci, które pozwolą na odkrycie pełni ich potencjału zarówno fizycznego jak i intelektualnego.

Skąd wziąć olej z aronii?

Olej z aronii nie jest tak popularny jak sok z aronii, jednak z pewnością odnajdziemy go w sklepach ze zdrową żywnością. Niestety nie będzie dostępny w supermarketach, przynajmniej dopóki nie stanie się bardziej ceniony przez konsumentów.

olej-z-aronii

Dostępna jest również oczywiście sprzedaż wysyłkowa, trudno jest jednak wówczas dopilnować odpowiedniego przechowywania oleju. Oczywiście istnieje również możliwość samodzielnego wyprodukowania oleju. Możemy w tym celu kupić aronię i wydobyć z niej pestki, następnie wytłoczyć je na zimno na przykład za pomocą wyciskarki.

Istnieje również możliwość hodowania aronii. Jest ona dosyć tania w uprawie, gdyż nie potrzebuje ochrony, poza tym krzaczki mogą rosnąć nawet na glebie, która nie jest najwyższej jakości.

Dobrze mają się tam, gdzie delikatniejsze rośliny obumierają. Na tej samej zasadzie uzyskamy swój własny sok aroniowy, tym bardziej, że jego produkcja będzie tańsza niż gdybyśmy kupowali sok bio w sklepie.

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!