Cera naczynkowa to obok cery trądzikowej jeden z największych defektów kosmetycznych. Łatwiej nawet jest się rozprawić z pryszczami, niż z pękającymi naczynkami, które trudno jest ukryć, nawet pod makijażem. Pielęgnacja cery naczynkowej to nie lada wyzwanie, ale warto je podjąć, by nie doprowadzać do eskalacji problemu.

Czy Twoja cera to cera naczynkowa?

Nie jest wcale łatwo jednoznacznie określić, z jakim typem cery mamy do czynienia. Cerę naczynkową czasami myli się z cerą wrażliwą. To dlatego, że cera naczynkowa jest również skłonna do podrażnień, zaczerwienień, które są bolesne.

Nie zawsze pojawiają się pęknięte naczynka. Jednak znamienną różnicą jest to, że przy cerze naczynkowej opisane zmiany, czyli zaczerwienienie, swędzenie, dyskomfort, pojawiają się przy gwałtownej zmianie temperatury, czyli podczas wychodzenia z nagrzanego domu na mróz, lub odwrotnie, podczas powrotu.

czy-to-cera-naczynkowa
Czy to cera naczynkowa?

To dlatego, że podczas tych zmian naczynia krwionośne albo gwałtownie się kurczą, w reakcji na zimno, albo rozszerzają przy cieple. Powoduje to nabiegnięcie krwi do słabych naczynek w naskórku, z kolei zimno dodatkowo osłabia naczynka.

Wynikiem jest również przesuszona skóra. Wszystko to jest wynikiem słabych naczyń krwionośnych. Są one osłabione z powodu wielu czynników, na przykład z powodu obciążeń genetycznych.

Pielęgnacja cery naczynkowej – podstawy

Pielęgnując cerę naczynkową, należy: najważniejszą zasadą jest unikanie nagłych zmian temperatury i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Jest to na przykład krem z miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, czy z dodatkiem wyciągu z kasztanowca.

[irp posts=”4093″ name=”Jak sobie radzić z cerą naczynkową?”]

Ważną zasadą jest, by nie wychodzić na mróz z warstwą kremu na twarzy, ponieważ w jego skład wchodzi woda, która zamarzając, wysusza i osłabia cerę.

pielegnacja-cery-naczynkowej
Dobierz właściwy krem do cery naczynkowej!

Nie jest także rozsądnie stosować wówczas fluidów. Właściwie większość kosmetyków nie nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej. Kosmetyki nie mogą zawierać alkoholu, substancji wysuszających, w tym większości ziół, parafiny. Możemy do pielęgnacji cery naczynkowej stosować delikatne kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej.

Zabiegi kosmetyczne a cera naczynkowa

Niektóre zabiegi kosmetyczne nie powinny być wykonywane na cerze naczynkowej, jest to na przykład zabieg mikrodemabrazji, peeling gruboziarnisty, parówka na bazie gorącej wody, sauna, solarium, czy zwykłe opalanie się latem. Do mycia nie należy stosować zwykłej wody kranowej.

Jest ona chlorowana oraz zawiera kamień. Mycie twarzy powinno odbywać się przy pomocy wody źródlanej butelkowanej. Nie wolno również używać wody zbyt gorącej lub zimnej. Najlepszą temperaturą jest temperatura pokojowa. Wodę można minimalnie podgrzać dla większego komfortu.

Dieta a słabe naczynka

Chociaż słabe naczynka to często sprawa genetyczna, to jednak możemy zrobić sporo, aby poprawić ich jakość. Przede wszystkim w diecie powinny znaleźć się takie witaminy, które wpływają na odżywienie skóry.

Ważną witaminą jest witamina C, a także witamina K, odpowiedzialna za krzepliwość krwi. Witamina C w sporych ilościach znajduje się wcale nie w cytrusach, ale na przykład w ananasach, czarnej porzeczce.

Możemy zażywać suplementy diety zawierające rutynę. Ważne są również witaminy nadające elastyczność i nawilżenie cerze, czyli witamina A, E. Dobrze sprawdza się również niacyna, czyli witamina B3, którą trzeba przyjmować w kompleksie witamin z grupy B. Bierze ona udział w procesie krwiotwórczym oraz uelastycznia naczynia krwionośne.

Wszystkie te składniki powinny także znajdować się w stosowanych codziennie kosmetykach. Ważna jest tu cierpliwość. Efekty, czyli polepszenie cery, będzie możliwie nie wcześniej niż po trzech tygodniach od rozpoczęcia właściwiej pielęgnacji cery.

Jeszcze jedynym ważnym punktem na drodze do lepszej cery jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie tylko zwykłą wodą, ale także poprzez odpowiednie dostarczenie elektrolitów.

Używki a cera naczynkowa

uzywki-a-cera-naczynkowa

Wrogiem cery naczynkowej są używki – papierosy, alkohol, a nawet mocna kawa czy herbata. Papierosy [wpływ papierosów na urodę] przyczyniają się do ubytków witaminy C, ponadto zanieczyszczają organizm metalami ciężkimi.

Prowadzi to do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które stają się kruche, w rezultacie pogarsza to problem. W wyniku tego cera jest w bardzo złym stanie, a kobiety palące wyglądają nawet na dwadzieścia lat starsze niż w rzeczywistości.

Alkohol, kawa [skutki picia kawy] i herbata przyczyniają się do utraty elektrolitów, przez co cera jest nadmiernie wysuszona.

Jak leczyć naczynka?

Problemem posiadaczek cery naczynkowej są oczywiście “pajączki” czyli znajdujące się pod skórą krwawe wybroczyny. Powstają w wyniku pękania słabych naczynek, a następnie wylewu krwi do naskórka. Ich zamaskowanie jest bardzo trudne. Pojedyncze, dobrze widoczne naczynka można na szczęście usunąć dzięki nowoczesnej terapii laserowej.

[irp posts=”7264″ name=”Cera mieszana – jaki krem i jaki podkład stosować?”]

Polega ona na wysłaniu impulsu świetlnego do problematycznego miejsca. Światło pochłania hemoglobinę z krwi, a wynikiem tego pęknięte naczynko przestaje być widoczne.

Doraźnie na skórę naczyniową stosuje się kremy z zielonym barwnikiem, który pomaga zamaskować zaczerwienienia i pękające naczynka. Po jakimś czasie stają się one mniej widoczne, bo barwnik wnika głębiej w naskórek.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!