Dziś dowiesz się jak zrobić peeling skóry głowy, aby ta była fundamentem do szybkiego porostu włosów. Poznasz też przepisy na peeling głowy. Skóra głowy tak jak nieowłosione partie ciała, również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

Koniecznie przeczytaj wczorajszy wpis: Najlepszy peeling enzymatyczny – RANKING

Chociaż raczej oprócz mycia głowy nie poświęcamy jej większej uwagi, to warto wprowadzić do codziennego rytuału – peeling do skóry głowy.

Peeling do skóry głowy – zalety

Jeśli istnieje miejsce, gdzie stosowanie peelingu daje najwięcej korzyści, to właśnie jest to głowa. Dzięki odpowiedniemu peelingowi usuwamy martwy naskórek, co zapobiega tworzeniu się problemów takich jak na przykład łupież, czy chociażby nadmierne swędzenie skóry głowy.

Na skórze głowy żyją bakterie i roztocze, które żywią się martwym naskórkiem. Dlatego jego usunięcie spowoduje, że znacznie mniej będzie się ich mnożyć, nie tylko na głowie, ale i na poduszce, na której śpimy.

Peeling do skóry głowy doskonale dotlenia naskórek oraz pobudza mikro krążenie.

peeling-na-skore-glowy

Dzięki temu składniki odżywcze dostarczone w pożywieniu oraz wraz z kosmetykami do pielęgnacji włosów łatwiej wnikną w skórę.

Odżywiona skóra głowy oznacza odżywione cebulki włosów, a to właśnie od ich kondycji zależy jaki cały włos będzie i czy będzie podatny na działanie czynników zewnętrznych, czy nie.

Oczywiście zaletą peelingu jest również to, że jest po prostu przyjemny. Skóra głowy jest bardzo unerwiona, dlatego jej masaż jest bardzo relaksujący.

Kto powinien wykonywać regularny peeling skóry głowy?

Szczególnie postawić na to powinny te osoby, które często stosują ciężkie kosmetyki do stylizacji włosów, suche szampony, żele, spraje, lakiery. Wszystko to osadza się na skórze i powoduje zablokowanie porów.

Stąd już krótka droga do problemów z nadmiernym przesuszaniem się włosów. Skóra po peelingu oddycha, przez również produkcja sebum jest ograniczona.

Niektóre peelingi zawierają specjalne składniki, dzięki którym regulujemy pracę gruczołów łojowych i niwelujemy problem nadmiernego przetłuszczania się skóry.

To także sposób dla osób, które chcą poprawić skuteczność masek na włosy i innych kosmetyków, również tych wykonanych domowym sposobem.

Wybierz odpowiedni kosmetyk do peeling skóry głowy

Oczywiście do wykonania peelingu skóry głowy nie nadają się kosmetyki, których używamy do usuwania martwego naskórka z reszty ciała.

Zawierają one najczęściej mikro drobinki, które bardzo trudno jest potem wypłukać z włosów.

Nie należy zatem stosować peelingów z nierozpuszczalnymi drobinkami. Za to do pielęgnacji nadają się takie substancje naturalne, które stopniowo ulegają rozpuszczeniu.

peeling-skory-glowy
Już dziś wykonaj peeling skóry głowy!

Są to na przykład sól morska lub himalajska, cukier trzcinowy, soda oczyszczona, glinki czy miód (sprawdź: co Ci da maseczka z miodu na twarz).

Dla ułatwienia możemy dodać do nich zwykłego szamponu, którego używamy na co dzień, jak również odżywki do włosów, ale takiej, którą można nakładać na skórę głowy, nie tylko na same włosy.

Niektóre odżywki nie nadają się do tego, by kłaść je na skórę głowy, ponieważ zawierają wiele substancji toksycznych. Najlepiej wybierać składniki całkowicie naturalne, które nie wymagają użycia dużej ilości wody do spłukania.

Jak wykonać peeling skóry głowy?

Ważne, by pamiętać, że peeling dotyczy tylko skóry głowy. Nie należy nakładać go na całą długość włosów, a jedynie na skórę i ich nasadę.

Reszta włosów może pozostać jedynie zwilżona wodą. Warto to zapamiętać, ponieważ niektóre składniki jak glinka czy sól sprawiają, że włosy przez jakiś czas przypominają “siano”.

peeling-do-skory-glowy

Włosy można przed peelingiem umyć jeden raz. Wykonując peeling, masujemy skórę głowy okrężnymi ruchami przez kilka minut.

Po wykonanym peelingu głowę należy umyć, a następnie nałożyć odżywkę lub maskę do włosów. Peelingu nie należy wykonywać częściej niż raz w tygodniu – skóra głowy jest dosyć wrażliwa i częstszy zabieg mógłby ją nadmiernie wysuszyć.

Warto pamiętać, że do peelingu należy dobrać odpowiednie kosmetyki. Niektóre mogą przyciemniać włosy, inne natomiast je rozjaśniać (oto jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną). Jeśli nie chcemy takiego efektu lepiej unikać na przykład peelingu zawierającego ciemne barwniki.

Niektóre składniki peelingu powodują pieczenie skóry i nie nadają się do skóry wrażliwej i delikatnej. Należy do nich sól, soda. Jeśli na głowie znajdują się małe strupki lub ranki, to taki peeling powoduje ból.

Dlatego nie wolno go stosować na skórę, gdzie widoczne są poważne zmiany dermatologiczne.

Przepisy na peeling skóry głowy

Za chwile poznacie przepisy na peeling skóry głowy, które bardzo łatwo przygotować z produktów, które na pewno macie w domu, osobiście wolę używać zdrowych, naturalnych produktów niż kosmetyków do włosów kupowanych w drogeriach. Oto one:

Przepis na peeling skóry głowy z kawy

Jest to najmocniejszy przepis na peeling, jaki możecie wykonać domowym sposobem. Kofeina znajdująca się w kawie, mocno pobudzi cebulki włosów, stymulując ich wzrost.

Jeśli jesteś blondynką, to uważaj! ponieważ peeling z kawy na skórę głowy przyciemni nieco Twoje włosy!

Do zrobienia peelingu potrzebujesz:

  • szampon
  • 3 łyżeczki fusów z kawy

Zmieszaj oba składniki, aby powstała papka. Następnie zacznij nakładać ją na skórę głowy, pomijając włosy, jak się tylko da. Gdy już dobrze rozprowadzisz fusy z kawy i szampon, zacznij masować skórę głowy. Po 5-10 min możesz spłukać papkę ciepłą wodą i umyć włosy szamponem.

Peeling skóry głowy z soli

Aby zbytnio nie podrażnić skóry głowy, stosuj jedynie sól drobnoziarnistą, zbyt grube kryształki soli podrażnią skórę, doprowadzając do powstania małych ciętych ran na skórze głowy.

Nie zaleca się także stosowania peelingu, gdy na głowie masz strupy i niewygojone rany. Do przygotowania peelingu na skórę głowy potrzebujesz:

  • szampon
  • 3 łyżeczki drobnoziarnistej soli

Składniki wymieszaj, nałóż na skórę głowy i zacznij masowanie. Po 5-10 min. zmyj peeling ciepłą wodą. Peeling z soli szczególnie polecany jest dla kobiet, których skóra głowy często przetłuszcza się. Peeling ma działanie odkażające i ściągające.

Peeling skóry głowy z cukru

Peeling z cukru na skórę głowy szczególnie polecany jest do skóry delikatnej. Peeling należy wykonać dość szybko, ponieważ cukier rozpuszcza się w błyskawicznym tempie. Potrzebujesz:

  • szampon
  • 3 łyżki cukru

Połącz oba składniki i wmasuj je w skórę głowy. Rodzaj cukru jest tutaj obojętny, może być biały lub brązowy.

Peeling skóry głowy z sody

Jeśli często dręczy Cię swędzenie skóry głowy oraz przetłuszcza się bardzo szybko, to jest to peeling właśnie dla Ciebie.

Stosowanie sody jako peeling daje bardzo dobre efekty, efekty podobne do mikrodermabrazji. Jeśli natomiast masz wrażliwą skórę głowy, to odradzam Ci ten rodzaj peelingu. Potrzebujesz produkty:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • delikatny szampon

Nałóż peeling na skórę głowy, delikatnie pomasuj głowę i zostaw sodę na kilka minut. Spłucz mieszankę ciepłą wodą i umyj włosy szamponem.

Peeling skóry głowy z glinki

Peeling z glinki stosowany systematycznie zmniejszy przetłuszczanie się skóry głowy. Aby przygotować ten rodzaj peelingu, wybierz któryś ze wspomnianych wyżej peelingów i po prostu połącz go z glinką. Wmasuj mieszankę w skórę głowy i zostaw na 5-10 min.

Peeling skóry głowy a szampon

Po wykonaniu peelingu na skórze głowy myjemy włosy szamponem. Warto zwrócić uwagę by nie zawierał żadnych parabenów, silikonów czy alkoholów. W przeciwnym razie peeling jest w sumie bezcelowy i nie daje efektów, a może zaszkodzić.

Koniecznie zobacz: ranking szamponów bez parabenów SLS

peeling-glowy
Peeling głowy to również szybko rosnące włosy!

Skóra otwarta jest na działanie tych środków i tak samo, jak składniki dobroczynne i one łatwiej wnikną do organizmu.

Ponadto część składników osiada na skórze głowy i włosach, a przecież po to robimy peeling, aby właśnie usunąć te niechciane osady.

Dlatego zły dobór szamponu po prostu mija się z celem. To samo dotyczy odżywek. Jeśli stosujemy naturalny peeling i szampon i odżywka również powinny być naturalne.

W przeciwnym razie włosy mogą być klapnięte i nadmiernie przylizane, gdyż naturalne kosmetyki zawierają jony ujemne, a sztuczne jony dodatnie.

Szampon powinien być również odpowiednio dobrany do rodzaju włosów, w zależności od tego, czy są to włosy wysoko porowate, średnio porowate czy nisko porowate.

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

53 KOMENTARZE

  1. W moim przypadku, peeling skóry głowy zdziałał cuda. Włosy zaczęły mi rosnąć o wiele szybciej. A miałam duży problem z porostem włosów, kupowałam specjalne kosmetyki na włosy, robiłam wcierki. A wystarczyło tylko zrobić peeling skóry głowy i włosy jakby złapały powietrza…nie wiem. W moim przypadku wystarczyło robić peeling skory głowy raz na miesiąc. Jeśli więc macie problemy z włosami to warto spróbować tego peelingu, być może jesteście tylko o krok od szybciej rosnących włosów hehe. Buźki. Paulina

  2. Moja mama niemal codziennie używa lakiery do pracy przez co włosy i skóra głowy są dzień w dzień katowane chemią. Niestety jakoś nie mogę jej namówić żeby zrobiła sobie peeling skóry głowy ://// 50 lat na karku a taka gł…

  3. Często swędzi mnie głowa mimo mycia włosów co 3 dni. Mam włosy do połowy pasa. Skoro piszecie, że peeling skóry głowy może pomóc na swędzenie głowy to może warto spróbować…. może któraś podzieli się jakimś case study? Pozdrawiam Ola S.

  4. Hmmm… nie wiedziałam, że skóra głowy boryka się z martwym naskórkiem… z czego najlepiej zrobić ten peeling głowy?

  5. Chyba niektóre dziewczyny odkrywają koło na nowo hehe. Tak samo jak robi się peeling na twarz tak samo robi się peeling na skórę głowy. Tak samo często jak maseczki czy peeling na twarz, tak samo często robię peeling skóry głowy… nie mam problemów z łupieżem ale chcę aby włosy szybciej mi rosły a ten peeling w tym pomaga :-)

  6. Samo wykonywanie peelingu głowy to stymulacja i lepsze ukrwienie samej skóry. Masując skórę głowy palcami, pobudzisz jej ukrwienie, dzięki czemu do cebulek włosa trafi więcej niż zwykle składników odżywczych. Dlatego pewnie włosy szybciej rosną. Zainteresujcie się masażem skóry głowy. Tu na kobieco.pl gdzieś o tym ktoś pisał. U góry jest szukajka.

  7. Unikajcie szamponu z parabenami. Wiem, naturalne kosmetyki nie są tanie ale ta chemia nam szkodzi! Szczególnie jeśli chodzi o delikatne włosy… ps. Co polecacie na peeling skóry głowy? Czym go zrobić?

  8. Co jeśli nie mam ani łupieżu, ani przetłuszczających się włosów, krótkie włosy. Czy też muszę robić sobie peeling skóry głowy? Czy jest to raczej zabieg dla kobiet mających problemy z włosami?

  9. Słyszałam, że pobudzenie krążenia skóry głowy widocznie poprawia szybkość porostu włosów. Do tej pory stosowałam jedynie masaż skóry głowy podczas mycia włosów, nie widzę przeszkody aby szampon połączyć z solą czy kawą, dzięki za inspirację :*:*

  10. Fajne sposoby na peeling do skóry głowy, trochę dziwne wydaje mi się użycie peelingu z soli bo mając malutką nawet ranę na głowie odczujemy trochę bólu i szczypania więc chyba sobie odpuszczę go hehe.

  11. Dziewczyny, gdzie można kupić ciekawe i gotowe peelingi do głowy? Co polecacie? Pozdrawiam Daria.

  12. Co jakiś czas stosuję maseczkę z sody oczyszczonej na twarz więc soda sprawdza się dla mojej cery idealnie, skoro jest też peeling skóry głowy sodą oczyszczoną to jeszcze lepiej :D nie zawaham się go użyć hihi…

  13. Słyszałam od koleżanki, że peeling skóry głowy solą działa bardzo fajnie na łupież i nadmiernie przetłuszczające się włosy więc dziewczyny próbować próbować!!!

  14. Nic nie piszecie jak zrobić enzymatyczny peeling skóry głowy a to jeden z najpopularniejszych peelingów na skórę głowy!

  15. Gdzie kupić peeling do skóry głowy? i jeśli chodzi o gotowe peelingi to jaki wybrać do rzadkich włosów??

  16. Nie wiem ale jakoś nie jestem zwolenniczką peelingów do skóry głowy… peelingi i maseczki na twarz ok, mycie włosów w ziołach też ok ale te peelingi na głowę…? jakoś tego nie widzę, nie wiem, może kiedyś spróbuję ;)

  17. Stosowanie peelingu na głowę to już chyba wyższy poziom wtajemniczenia w pielęgnacji włosów bo martwię mnie umycie włosów po peelingu, szczególnie jeśli chodzi o peeling z kawy… jak później wypłukać resztki kawy z włosów? Poza tym kawa przyciemni włosy każdej blondynce więc to należałoby podkreślić…

  18. Nie rozumiem dlaczego niektóre dziewczyny dziwią się że skórę głowy też poddaje się peelingowi. Przecież skóra głowy, tak samo jak skóra na twarzy ma pory. Pory z czasem zatykają się co w daljszej konsekwencji sprawia że powstaje łupież z martwego naskórka a później już tylko o krok dp przetłuszczających się włosów. Poza tym, samo stosowanie lakierów do włosów, szamponów i odżywek, sprawia, że na skórze głowy powstaje mikro skorupa. Wszystko to w połączeniu z łojem który powstaje na głowie i we włosach prowadzi wcześniej czy później do problemów ze skórą głowy, lepiej dmuchać na zimne i robić peeling na skórę głowy systematycznie np. raz czy dwa razy w tygodniu…

  19. Peelin do skóry głowy to nic innego jak taki detoks na włosy. Żaden szampon do włosów nie jest w stanie oczyścić skóry na głowie… poza tym szampony zwykle są delikatne i lipa… Nawet samo masowanie skóry głowy poprawi jej ukrwienie co może dać “kopa” w napuszczaniu włosów. Peelingi na głowę warto stosować, każda fryzjerka Wam to powie…

  20. Jaki polecicie najlepszy peeling do skóry głowy? Szamponem niewiele da się zdziałać jak pisze koleżanka @czaderska :-) mam długie włosy i pewnie skóra głowy chciałaby nieco odpocząć?

    • Wg mnie najlepszy peeling do skóry głowy jest z kawy lub z sody. Peeling z kawy testowałam wielokrotnie, natomiast z sody jeszcze nie ale mam dwie koleżanki które są zagorzałymi fankami takiego peelingu :P

      • Ja najczęściej właśnie używam peeling z kawy, na moją skórę głowy sprawdza się najlepiej!

    • Na pewno jest trudna do wyleczenia. Nie radzę w tym przypadku domowych sposobów a wizytę u specjalisty, może dermatologa?

  21. Czy są jakieś choroby skóry głowy które eliminują możliwość stosowania peelingu na skórę głowy?

    • Chyba łuszczyca eliminuje stosowanie peelingów na głowę, ale nie jestem pewna… mógłby ktoś potwierdzić?

  22. U mnie bardzo dobrze sprawdza się soda oczyszczona na włosy i skórę głowy. Robie sobie taki zabieg raz w miesiącu, włosy i skóra głowy mają się wspaniale, wrzuciłabym Wam fotki ale nie wiem jak to zrobić :[ Pozdrawiam!

  23. Czy koniecznie musi być to peeling gruboziarnisty? nigdy jeszcze nie robiłam peelingu skóry głowy dlatego jestem nowicjuszem w tej kwestii :D będę wdzięczna za odpowiedź!

    • Aby nie podrażnić sobie skóry głowy proponuję zacząć od lekkich peelingów, wyczujesz w ten sposób odporność na tarcie swojej skóry głowy!

  24. Peelingu może nie potrzebuję ale nawilżenia już tak, podpowie ktoś jak nawilżyć skórę głowy dobrze? wiem, że dobre są do tego różne naturalne oleje, który ewentualnie polecacie? papapa

  25. nawilżanie skóry głowy jest bardzo proste, wystarczy, że wmasujesz w nasadę włosów wybrany przez Ciebie olejek, możesz też nawilżyć skórę głowy stosując ocet jabłkowy! Ocet jabłkowy szczególnie poleca się gdy skóra głowy swędzi. Ocet jabłkowy działa w ten sposób, że przywraca właściwe pH zabijając jednocześnie grzyby i bakterie które najczęściej odpowiedzialne są za łupież i przesuszenie skóry głowy. Możesz też użyć Olejek z drzewa herbacianego. Jest to idealny olejek na wszelkie problemy skóry głowy, Olejek z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Połącz 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego z jedną łyżką oleju i delikatnie wmasuj w skórę głowy. Taką wcierkę można robić codziennie przed pójściem spać :-)

  26. Jeśli miałabym coś poradzić na przesuszoną skórę głowy to polecam sok z cytryny. Sok bardzo dobrze i dokładnie potrafi oczyścić skórę głowy z sebum, sebum może być powodem przesuszonej skóry głowy! Dla ukojenia swędzącej, suchej skóry głowy możesz przygotować domową maseczkę. Należy 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny zmieszać z 3 łyżkami jogurtu naturalnego i nałożyć na skórę głowy. po 10-15 minutach zmyj maseczkę szamponem :)))))))

  27. Dlaczego nikt nie wspomina o aloesie! :) Stosowanie aloesu na suchą skórę głowy daje naprawdę dobre efekty! Aloes ma właściwości kojące i nawilżające, działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie! Kupcie sobie żel aloesowy, można go dostać w aptekach bez recepty oczywiście.

    • Ja od siebie na suchą skórę głowy mogę polecić Olej z orzecha kokosowego. Redukuje swędzenie skóry głowy i nawilża. Wystarczy, że rozłożysz dłonie, dasz kilka kropli i wsmarujesz w skórę na głowie. Po 30 min. myje się włosy szamponem. Wszyscy zalecają stosować ten zabieg 3 razy w tygodniu…

  28. Jak nawilżyć skórę głowy? zaopatrzcie się w: żel lniany, Cerkogel – na bazie mocznika, kupcie ten ze stężeniem 10% (niebieski) lub maska NaturVital – te 3 produkty wg mnie najlepiej nawilżają skórę głowy!

  29. Chyba wreszcie muszę się wziąć za oczyszczanie skóry głowy, nigdy o nią nie dbałam, o włosy zawsze :/ !!!!!!

  30. Mi “dolega” łuszcząca się skóra głowy i chyba też czas na peeling, z tego co czytałam to najczęściej chwalicie peeling z kawy?!

  31. Dzięki! wiem już czym nawilżyć skórę głowy! pozdrowienia dla Wszystkich czytelników Kobieco.pl!

    • domowe sposoby na suchą skórę głowy są najlepsze, nie jestem zwolenniczką wszelkiej chemii, polecam jeszcze na suchą skórę głowy oliwę z oliwek, nałóż oliwkę na włosy i skórę głowy na kilka godzin przed kąpielą, odżywcze substancje oliwy z oliwek dobrze wnikną w powierzchnie skóry i włosów!

  32. Co powiecie na peeling enzymatyczny do skóry głowy? miałyście coś takiego robione już? chcę popytać zanim się zdecyduję…

  33. Może mógłby ktoś polecić jakiś szampon oczyszczający skórę głowy? ponoć takie sa tylko jeszcze nikt nie pochwalił się nazwą ani marką :/

    • Sprawdź te szampony – JOICO K-PAK, szampon oczyszczający, 79zł; 2. Wella Balance Pure, ok. 20zł; 3. Toni&Guy Detox Shampoo, 34,99zł; 4. Kevin Murphy MAXI.WASH, szampon oczyszczający, 95 zł; 5. Yves Rocher Pureté Clean, ok. 12zł; 6. L’Oreal Professionnel Pure Resource, ok. 45zł; 7. Eva NYC Clean It Up, 39 zł/500ml

  34. gdy swędzi skóra głowy to generalnie jest za późno na peelingi, o skórę głowy trzeba dbać zawsze i profilaktycznie, stosując co pewien czas peeling lub inną formę oczyszczania skóry głowy!

    • Zdecydowanie tak, należy dobrać właściwą ziarnistość peelingu, najlepiej zacząć od delikatnych peelingów. Podrażnienie skóry głowy mogło mieć miejsce nawet podczas zbyt intensywnego masowania głowy.

  35. Dzięki za domowe sposoby na swędzącą skórę głowy! mam długie włosy i czasem się drapię i drapię, chyba czas z tym skończyć i postawić na właściwą pielęgnację skóry głowy :-) :-*

  36. Chętnie wypróbuję jakiś peeling :) wcześniej nie mogłam, bo walczyłam z łupieżem i podrażnioną skórą głowy, ale szampon pirolam w miesiąc rozwiązał problem. Skóra głowy jest złagodzona, a włosy wzmocnione, więc śmiało mogę próbować innych zabiegów.

    • fajny jest ten szampon. też mi pomógł ogarnąć problem łupieżu. teraz mam piękne włosy i mogę robić sobie peelingi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.