Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przypadłość, która nie zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu dziecka, jednakże jest dla niego bardzo uciążliwa. Świąd, podrażnienia, łuszczenie i pękanie skóry sprawiają, że maluszek jest płaczliwy, rozdrażniony i niespokojny.
Podpowiadamy, jak rozpoznać azs u niemowlaków i skutecznie pielęgnować wrażliwą skórę dziecka.
Czy to na pewno Atopowe Zapalenie Skóry [AZS]?
Spis treści
Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekły stan chorobowy, który występuje u ok. 10-20% dzieci. Jednorazowa wysypka to sygnał ostrzegawczy, którego nie można bagatelizować, nie powinien jednak prowadzić do wyciągania pochopnych wniosków.
Kluczem do wydania prawidłowej diagnozy jest nie tylko wizyta u specjalisty, ale także codzienna obserwacja maluszka. Warto prowadzić dziennik, w którym zanotujemy nie tylko jaka reakcja skórna pojawiła się na ciele (np. grudki, plamki, ropne krostki, stany zapalne) i w jakim miejscu, ale także co tego dnia dziecko jadło, w co było ubrane, czym się bawiło lub gdzie przebywało.
Wówczas dużo łatwiej będzie znaleźć alergen i wyeliminować go z diety lub otoczenia dziecka. W wielu przypadkach samodzielna obserwacja lub małe śledztwo – wzięcie na spytki dziadków i opiekunów pomoże znaleźć konkretny produkt lub grupę produktów, których wyeliminowanie zakończy problemy skórne dziecka.
Czynniki zwiększające zachorowanie dziecka na AZS
Lekarze podkreślają, że AZS u niemowląt to choroba, na którą wpływa wiele czynników, m.in.:
- Podłoże genetyczne – dziecko jest w grupie ryzyka, gdy jedno z rodziców choruje lub w przeszłości chorowało na AZS, astmę lub katar alergiczny;
- Płeć – na AZS częściej zapadają dziewczynki;
- Miejsce zamieszkania – u dzieci pochodzących z dużych, zanieczyszczonych ośrodków miejskich, położonych w chłodniejszym klimacie jest większe prawdopodobieństwo zachorowania na AZS.
Odpowiednia pielęgnacja
Walka z Atopowym Zapaleniem Skóry polega przede wszystkim na wyeliminowaniu alergenów oraz stałym nawilżaniu zmienionej chorobowo skóry odpowiednimi kosmetykami – emolientami, które wytwarzają na skórze specjalną warstwę zapobiegającą jej odwodnieniu, przynoszą dziecku ulgę i łagodzą stany zapalne.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Zioła na kolkę, ząbkowanie, ropiejące oczka i katar niemowlaka
- Skuteczny sposób na kaszel u dzieci – to POMAGA!
- Ból ucha u dziecka bez gorączki – co robić? [INSTRUKCJA]
- Mleko bez laktozy – czy warto? sama [SPRAWDŹ]!
- Kobiece zastosowanie oliwki dla dzieci – znasz TE sposoby?
- Witamina D – substancja, której nie może zabraknąć dziecku!
Mój synek ma alergie pokarmową, przy wprowadzaniu nowych produktów często występuje u niego reakcja alergiczna. Lekarz zalecił używanie emolientów do mycia i do smarowania. Ja używam z Exomegi Control, po nasmarowaniu skóry mija całkowicie swędzenie i skóra robi się nawilżona.