Do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecko potrzebuje kompletu witamin, jakie należy dostarczać w ramach zróżnicowanej diety oraz, ewentualnie, stosując dobrze dobraną suplementację.

Na niektóre z witamin trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę, gdyż zapotrzebowanie na nie jest bardzo istotne, a ich deficyty mogą mieć bardzo złe skutki, a jednocześnie witaminy te stosunkowo ciężko jest dzieciom dostarczyć. Typowym tego przykładem jest witamina D.

Jaka jest roli witaminy D w organizmie dziecka?

Właściwie można stwierdzić, że wszystkie witaminy, zarówno te, o których słyszeli wszyscy, jak i mniej znane, są dzieciom potrzebne do właściwego wzrostu i rozwoju, witamina D jednak ma szczególne znaczenie w tym zakresie. Dzięki niej możliwe jest budowanie mocnych kości (a więc i zębów), gdyż odpowiada ona za prawidłowe wchłanianie wapnia.

Jest również niezbędna dla odporności, dlatego jej podawanie w formie suplementu warto rozważyć zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, nie tylko zresztą z tego powodu, o czym można przeczytać w dalszej części tekstu.

Ponadto witamina D ma wpływ na tworzenie się masy mięśniowej i pozwala na budowanie siły organizmu, a więc o substancji tej bardziej niż o innych można powiedzieć, że wpływa na rozwój i wzrost dziecka.

witamina-d-pozywienie.jpg

Gdzie znajdziemy witaminę D?

Witaminę D można znaleźć w różnego rodzaju pokarmach, ale zwykle nie są to wielkie ilości. Znajduje się w mięsie, drożdżach czy niektórych roślinach, jednak i tak, mimo zróżnicowanej diety, można zanotować jej niedobory i szacuje się, że blisko 70% osób ma deficyt tej ważnej substancji.

Ponieważ niedobry witaminy D u dzieci mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków, na przykład krzywicy, także krzywienia się kręgosłupa, próchnicy zębów czy zahamowania wzrostu i rozwoju mięśni, szczególnie ważne jest, by zwracać uwagę, aby dziecko przyjmowało odpowiednie dawki tej niezbędnej substancji.

Co ważne, ludzki organizm może wytwarzać niewielkie ilości witaminy D pod wpływem promieni słonecznych, w procesie syntezy skórnej, jeśli więc zapewni się dziecku odpowiedni stopień ekspozycji na słońce, może to znacznie pomóc.

Trzeba jednak pamiętać, że kremy z filtrami, które chronią przed poparzeniem słonecznym, blokują produkcję witaminy D, tak samo jak noszenie ubrań chroniących przed słońcem. Poza tym konieczne jest zachowanie równowagi między ochroną dziecka przed narażeniem na deficyt witaminy D i przez słońcem i jego szkodliwym promieniowaniem, co nie jest łatwe.

Suplementacja witaminy D

Ponieważ istnieje stosunkowo mało produktów, które pozwalają na dostarczanie witaminy D z pożywieniem, jej suplementacja jest wskazana w przypadku dzieci w różnym wieku.

Niemowlęta karmione mlekiem matki dostają właściwe porcje tej substancji wraz z pokarmem, jednak u wszystkich innych dzieci warto rozważyć podawanie dobrego suplementu zawierającego witaminę D, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, czyli wtedy, gdy słońca jest najmniej i gdy dziecko jest mocniej narażone na infekcje.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.