Pomimo rosnącej świadomości w kwestii zdrowego trybu życia nadal wielu osobom trudno zmotywować się do uprawiania sportu. Wysiłek fizyczny jest źródłem przyjemnego zmęczenia, lecz nie każdy lubi spędzać czas na siłowni czy wyciskać siódme poty na korcie tenisowym.

Pływanie to dyscyplina, która przypadnie do gustu całej rodzinie. Dlaczego warto chodzić na basen?

Zabawa dla całej rodziny

dzieci-na-basenie

Taka forma ruchu świetnie wpływa na zdrowie oraz sylwetkę. Ten rodzaj sportu szczególnie upodobały sobie dzieci – nie trzeba ich namawiać do wyjścia na basen i chętnie poddają się radosnemu pluskaniu w gronie najbliższych.

Warto dodać, że przypadku dzieci i młodzieży każda aktywność fizyczna na basenie oznacza zalecaną porcję ruchu, do której coraz trudniej przekonać młodsze pokolenia.

Aktywność, w której nie czuć zmęczenia

Zarówno dzieci, jak i dorośli, postrzegają pływanie jako przyjemną formę ruchu. Podczas zabaw w wodzie nie odczuwa się zmęczenia, a korzyści dla sylwetki są liczne. Pływanie wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup.

To właśnie z tym odruchem rodzi się człowiek. Niepodtrzymywany niestety zanika, dlatego pierwsza wizyta na basenie polega na oswajaniu się z wodą, a następnie na nauce pływania.

Aktywność fizyczna w wodzie bardzo dobrze kształtuje sylwetkę, dlatego polecana jest osobom starszym, jak i tym, którzy zmagają się z nadwagą. Pływanie nie obciąża stawów, co jest bardzo korzystne dla osób o różnych schorzeniach.

Trening aerobowy

Pływanie należy do kategorii sportów aerobowych, co oznacza, że podczas sesji do mięśni dochodzi duża dawka tlenu. Jest on niezbędny w procesie spalania zapasów energii, co jest niezwykle skuteczne w walce z nadmiernymi kilogramami.

Ten rodzaj treningu bardzo dobrze rozprawia się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, wspomagając leczenie takich chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Korzyści dla zdrowia

Aktywność fizyczna w wodzie nie musi być związana ściśle z pływaniem. Godzina intensywnego wysiłku w formie zabaw z rodziną będzie równie efektywna, co przepłynięcie kilkunastu basenów.

Wśród największych korzyści dla zdrowia wymienia się poprawę krążenia, wzmocnienie serca i zwiększenie objętości płuc. Warto też dodać, że pływanie pomaga korygować wady postawy, w tym najczęściej diagnozowaną u dzieci skoliozę.

Kolejną zaletą jest wzrost odporności organizmu. Różnice temperatur w poszczególnych basenach hartują organizm, co wkrótce będzie skutkować mniejszą podatnością na infekcje wirusowe. To ważne zwłaszcza u dzieci, które są podatne na częste przeziębienia w okresie jesienno-zimowym.

Pływanie na grzbiecie czy żabką?

Pływanie angażuje do pracy niemal wszystkie grupy mięśni niezależnie od stylu pływackiego. Osobom ze schorzeniami kręgosłupa specjaliści zalecają pływanie na plecach.

W porównaniu do klasycznej „żabki” nie powoduje ono napięcia obręczy barkowej i wygięcia krzyża. „Żabka” jest stylem dość trudnym technicznie, wymaga precyzyjnej koordynacji ruchu z oddechem. Z tego powodu zalecana jest zaawansowanym użytkownikom basenów.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.