Wśród wielu pytań dotyczących miesiączki często pojawia się także to związane z uprawianiem sportu, w tym z wizytami na basenie. Wbrew pozorom, kobiety w trakcie miesiączki mogą bezpiecznie kąpać się w basenie, a nawet brać ciepłe kąpiele, zabezpieczając się w tym czasie tamponem.

Kąpiele w trakcie miesiączki

Przekonanie o niekorzystnym wpływie kąpieli, pływania w basenie czy innego typu aktywności fizycznych podczas menstruacji wynika przede wszystkim z dyskomfortu psychicznego wielu kobiet w tym okresie.

Jeżeli kobieta nie odczuwa specjalnych dolegliwości i nie jest nadmiernie osłabiona, kąpiel i niezbyt intensywna aktywność fizyczna, jak pływanie czy łagodne ćwiczenia rozciągające, mogą jej wręcz pomóc.

czy-można-iść-na-basen-podczas-okresu-menstruacji

Przeciętnie w ciągu 2-7 dni trwania miesiączki kobieta traci około 50-80 ml krwi. W trakcie godzinnej wizyty na basenie może więc utracić zaledwie kilka mililitrów, które zostaną bezpiecznie pochłonięte wewnątrz ciała przez użyty tampon.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Właściwości dzikiej róży [MUSISZ] je poznać!

Jego działanie oraz sprężystość ujścia pochwy nie pozwolą także na pochłanianie wody z basenu, a więc jego używanie w czasie pływania pozostaje w pełni bezpieczne. Mit dotyczący zakazu kąpieli w basenie w czasie menstruacji jest przede wszystkim efektem braku komfortu kobiety obawiającej się ryzyka plamienia w miejscu publicznym.

Aplikacja tamponu o odpowiedniej chłonności przed wizytą na basenie w zupełności temu zapobiega. Lekarze doradzają natomiast powstrzymanie się od gorących kąpieli podczas pierwszych dni menstruacji – głównie z powodu możliwego osłabienia organizmu w tym czasie oraz często pojawiających się dolegliwości bólowych.

Zasady stosowania tamponów na basenie

Obawa przed korzystaniem z basenów w czasie menstruacji może być związana z przebywaniem w środowisku sprzyjającym rozwojowi bakterii. Warto pamiętać, że okolice intymne kobiet wymagają szczególnej higieny podczas okresu. Po skorzystaniu z tamponu na basenie należy niezwłocznie go usunąć i zastąpić nowym.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Zdrowe jelita i nie tylko - dlaczego warto jeść siemię lniane i jak je stosować

Pozostawienie go na dłużej może spowodować m.in. rozwój bakterii. W zależności od ilości wypływającej krwi w poszczególne dni miesiączkowania tampon należy wymieniać średnio co 4 do 6 godzin, a maksymalnie co 8 godzin.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

3 Udostępnień
(7głosów, średnia: 4,86 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.