Wśród wielu pytań dotyczących miesiączki często pojawia się także to związane z uprawianiem sportu, w tym z wizytami na basenie. Wbrew pozorom, kobiety w trakcie miesiączki mogą bezpiecznie kąpać się w basenie, a nawet brać ciepłe kąpiele, zabezpieczając się w tym czasie tamponem.

Kąpiele w trakcie miesiączki

Przekonanie o niekorzystnym wpływie kąpieli, pływania w basenie czy innego typu aktywności fizycznych podczas menstruacji wynika przede wszystkim z dyskomfortu psychicznego wielu kobiet w tym okresie.

Jeżeli kobieta nie odczuwa specjalnych dolegliwości i nie jest nadmiernie osłabiona, kąpiel i niezbyt intensywna aktywność fizyczna, jak pływanie czy łagodne ćwiczenia rozciągające, mogą jej wręcz pomóc.

czy-można-iść-na-basen-podczas-okresu-menstruacji

Przeciętnie w ciągu 2-7 dni trwania miesiączki kobieta traci około 50-80 ml krwi. W trakcie godzinnej wizyty na basenie może więc utracić zaledwie kilka mililitrów, które zostaną bezpiecznie pochłonięte wewnątrz ciała przez użyty tampon.

Jego działanie oraz sprężystość ujścia pochwy nie pozwolą także na pochłanianie wody z basenu, a więc jego używanie w czasie pływania pozostaje w pełni bezpieczne. Mit dotyczący zakazu kąpieli w basenie w czasie menstruacji jest przede wszystkim efektem braku komfortu kobiety obawiającej się ryzyka plamienia w miejscu publicznym.

Aplikacja tamponu o odpowiedniej chłonności przed wizytą na basenie w zupełności temu zapobiega. Lekarze doradzają natomiast powstrzymanie się od gorących kąpieli podczas pierwszych dni menstruacji – głównie z powodu możliwego osłabienia organizmu w tym czasie oraz często pojawiających się dolegliwości bólowych.

Zasady stosowania tamponów na basenie

Obawa przed korzystaniem z basenów w czasie menstruacji może być związana z przebywaniem w środowisku sprzyjającym rozwojowi bakterii. Warto pamiętać, że okolice intymne kobiet wymagają szczególnej higieny podczas okresu. Po skorzystaniu z tamponu na basenie należy niezwłocznie go usunąć i zastąpić nowym.

Pozostawienie go na dłużej może spowodować m.in. rozwój bakterii. W zależności od ilości wypływającej krwi w poszczególne dni miesiączkowania tampon należy wymieniać średnio co 4 do 6 godzin, a maksymalnie co 8 godzin.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.