Kąpiele w basenach z wodą termalną stały się popularne w Polsce już jakiś czas temu – termy okazały się idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w chłodne, jesienno-zimowe dni.
Ciepła woda, o temperaturze około 25-35 stopni Celsjusza, hydromasaże i aquapark – przyciągają wielu turystów, którzy poza upragnionym odpoczynkiem i rozrywką, chcą poczuć terapeutyczne, lecznicze i kosmetyczne właściwości wody termalnej na własnej skórze.
I nie ma się czemu dziwić – kąpiel w gorących źródłach to istny raj dla duszy i ciała. Jeśli więc planujesz sylwestra poza domem, romantyczny weekend ze swoim mężczyzną lub jednodniowy wypad z koleżankami za miasto – pobyt w termach będzie właśnie połączeniem tego, co przyjemne i pożyteczne.
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
Spis treści
Woda termalna oddziałuje pozytywnie na cały organizm – nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Poza ogólnym odprężeniem i relaksem przyniesie ukojenie skołatanym nerwom, pomoże zredukować stres, ból głowy, a także pozbyć się problemu bezsenności.
Korzystnie wpłynie również na układ krwionośny, mięśniowy, kostny oraz odpornościowy, dzięki czemu zminimalizuje ryzyko wystąpienia wielu niepożądanych chorób, w tym sezonowych przeziębień. Wizyta w termach przyczyni się także do przyspieszenia przemiany materii oraz unormowania gospodarki hormonalnej.
WODNY SALON PIĘKNOŚCI
Kąpiel w gorących źródłach może z powodzeniem zastąpić najdroższy krem czy wizytę u kosmetyczki. Woda termalna bogata jest w biopierwiastki (wapń, żelazo, potas, krzem, magnez, selen, sód), które mają zbawienny wpływ na urodę. Jej dobroczynne działanie przejawia się przede wszystkim w:
- łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych skóry (w tym również alergii i trądziku);
- wzmacnianiu naczynek krwionośnych – cera naczynkowa
- spowalnianiu procesu starzenia;
- odpowiednim nawilżaniu, wygładzaniu i uelastycznianiu skóry;
- redukcji obrzęków, opuchnięć i zaczerwienień – opuchnięte oczy
- poprawianiu kolorytu i ogólnego stanu cery.
Dzięki wysokiej temperaturze wody oraz dodatkowym urozmaiceniom np. hydromasażom organizm z łatwością przyswaja wszystkie cenne składniki wody termalnej. Warto zatem raz na jakiś czas zafundować sobie taką kurację.
BASENY TERMALNE W POLSCE
Nie trzeba wyjeżdżać do zagranicznych kurortów, aby wykąpać się w gorących źródłach – w Polsce jest wiele miejsc z wodą termalną, które warto odwiedzić. Najpopularniejsze termy znajdują w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, ale ciekawe ośrodki można spotkać również w Poznaniu (Termy Maltańskie), Uniejowie, Mszczonowie czy Szaflarach.
Trzeba jednak zaznaczyć, że w każdym z tych kąpielisk woda może mieć inny skład. Dlatego pobyt w wybranym miejscu warto dostosować do aktualnego zapotrzebowania organizmu na dany pierwiastek.
Woda termalna może zdziałać cuda! A taki wyjazd w babskim gronie na baseny to super sprawa.