Bigos – kalorie. Kuchnia polska odzwierciedla to, że lubimy od zawsze dobrze zjeść. Jednym z przykładów takiego pożywienia, przyrządzanego dość często jest bigos.

Bigos wartości odżywcze

Bigos jest daniem pochłanianym chętnie. Powszechnie ma raczej kiepską opinię jako danie ciężkostrawne i tłuste. Mimo to wielbiciele tego rodzaju jedzenia nie muszą od razu załamywać rąk. W

bigosie, jedzonym oczywiście z umiarem, tkwi także całkiem sporo dobrych rzeczy. Dość wspomnieć o kapuście, zawierającej dawkę witaminy K wspomagającej krew, oraz U o działaniu wysoko przeciwzapalnym.

Ponadto do bigosu dodaje się koncentrat pomidorowy, a ten jest bogaty w likopen, antyutleniacz o działaniu antynowotworowym, chroniący przed miażdżycą, udarem i zawałem serca.

Bigos jest znakomitym źródłem białka. Wbrew pozorom nie zawiera tak dużo węglowodanów, jest ich zaledwie w porcji 200 gramów około 4 gramów. Dzięki dodatkowi warzyw w daniu znajduje się także dość dużo błonnika, dzięki któremu bigos jest naprawdę sycący i to na dłużej.

Bigos – kalorie

Porcja 200 gramów bigosu przyrządzonego w domu, czyli przewidziana dla jednej osoby, to 200 kalorii. Kaloryczność potrawy zmienia się, gdy dla zaoszczędzenia czasu kupujemy gotowy bigos.

Większość firm dodaje do niego spore ilości cukru, przez co indeks glikemiczny i kaloryczność potrawy znacząco wzrasta. W takim daniu węglowodanów będzie już 13 gramów w porcji 200 gramów. Takie danie będzie miało niejednokrotnie ponad 300 kalorii w porcji mieszczącej się zaledwie w objętości szklanki 250 ml.

Dlatego jest to kolejny powód ku temu, by tego typu dań nie kupować w wersji gotowej, a przyrządzać samodzielnie. Problemem jest to, że bigos jest dość ciężkostrawny poprzez zawartość grzybów, mięsa i kapusty.

Łatwo jednak można go rozwiązać na przykład, udając się na dłuższy spacer po rodzinnym obiedzie. Bigos nie nadaje się także do zjadania na wieczór, ponieważ jest przyczyną potów nocnych, bezsenności i złego samopoczucia. Można sobie na niego pozwolić w pierwszej połowie dnia, do godziny szesnastej.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.