Ile kalorii ma krupnik? Krupnik jest zupą najchętniej spożywaną w okresie zimowym. Doskonale rozgrzewa i nasyca, co w czasie, gdy za oknem ziąb jest bardzo pożyteczne.

Wartości odżywcze krupnika

Krupnik jest jedną z najbardziej pożywnych oraz najzdrowszych zup. Wszystko dlatego, że znajduje się tu bukiet warzyw takich jak marchew, pietruszka, ziemniaki, seler, cebula, czosnek. Do przygotowania zupy wykorzystuje się zdrową kaszę jęczmienną.

Zawiera ona witaminy z grupy B. Jest świetnym źródłem białka i błonnika. Do zupy przygotowanej według kuchni pięciu przemian dodaje się przyprawy, w tym tymianek, kurkumę, imbir. Jako zwieńczenie dania wszystko przesypuje się zielonymi liśćmi pietruszki.

Wszystko to sprawia, że krupnik jest świetnym daniem, jakie zaserwować można w czasie choroby, przeziębienia lub grypy. Przyprawy te zwalczają wirusy, podobnie jak czosnek, a pietruszka i cebula zawierają witaminę C, która wspaniale wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego.

Zupa jest lekkostrawna i rozgrzewająca, dzięki czemu nie obciąża organizmu, przyśpiesza okres rekonwalescencji.

Ile kalorii ma krupnik?

Ze względu na dodatek kaszy, krupnik jest dość wysokokaloryczny, gdyż zawiera dużo węglowodanów. Jednak są to węglowodany złożone, ponadto dużo w zupie jest błonnika. Dzięki temu zjedzenie porcji tej zupy powoduje, iż mniej odczuwalny jest głód. Jedna porcja krupnika zawiera blisko 200 kalorii.

Mowa o zupie w pełni wegetariańskiej, bez dodatku tłuszczu lub z niewielkim dodatkiem oliwy z oliwek. Natomiast znacznie więcej kalorii będzie miała zupa z dodatkiem mięsa, na przykład z żeberkami wołowymi.

Takie danie będzie musiało posłużyć już za cały obiad bowiem ma blisko 300 kalorii. Mniej kalorii będzie miał krupnik z dodatkiem mięsa białego, na przykład kurczaka lub ugotowany na kurczaku ze względu na mniejszą zawartość tłuszczu.

Wariantów przygotowania tej zupy jest naprawdę bardzo wiele, często jest ona zabielana śmietaną, jogurtem naturalnym. Śmietana podnosi kaloryczność, podobnie jak jogurt, choć nie w takim stopniu.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.