Ludzki organizm zbudowany jest w ten sposób, że każdy posiłek służy za źródło pozyskania energii. Nie ma znaczenia tutaj fakt, czy akurat tej energii potrzebujemy w danym momencie, czy nie.

Mechanizm ten ukształtował się na przełomie całej człowieczej ewolucji, gdzie ludzie pradawni nigdy nie byli pewni następnego posiłku, na co organizmy reagowały w sposób jednoznaczny, odkładając pod skórą, w formie tłuszczu, każdy gram nadmiaru jedzenia.

W dzisiejszych czasach oczywiste jest, że jesteśmy w stanie zapewnić sobie ilość jedzenia, jaką tylko chcemy, więcej niż możemy spożyć… nie zdziw się, ale dla naszych organizmów jest to sytuacja nowa!

Jak zatem schudnąć?

bilans-kaloryczny

Kluczem do sukcesu będzie tutaj ujemny bilans kaloryczny! Żeby schudnąć, należy dostarczyć organizmowi mniej energii, niż on potrzebuje… Doprowadzając do takiej sytuacji, organizm zacznie zużywać zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej.

Kolejnym krokiem w drodze do odchudzania, będzie określenie zapotrzebowania energetycznego naszego organizmu. W tym celu przyda nam się kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.

Bilans kaloryczny, czyli dzienne zapotrzebowanie energetyczne

Bilans kaloryczny dla każdej osoby będzie inny i zależy wprost proporcjonalnie od:

  • wagi
  • wieku
  • płci

Aby prawidłowo obliczyć bilans kaloryczny, należy wziąć te trzy czynniki pod uwagę. Wiele osób wprowadza się w błąd, bo oblicza bilans kaloryczny na podstawie swojej obecnej wagi, a to kardynalny błąd!

Należy wziąć pod uwagę masę ciała, którą chcemy osiągnąć wagę, w której czujemy się najlepiej. Można posłużyć się także kalkulatorem BMI (Bidy Mass Index), czyli wskaźnik prawidłowej masy ciała.

Skala BMI

  • BMI < 18 niedowaga
  • 18,5 – 24,9 waga prawidłowa
  • 25 – 29,9 nadwaga
  • 30 – 34,9 otyłość I stopnia
  • 35 – 39,9 otyłość II stopnia
  • > 40 otyłość III stopnia (patologiczna)

Jak utrzymać właściwy bilans kaloryczny?

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wiele produktów spożywczych mimo ładnego wyglądu i krzykliwych haseł o zdrowiu i odchudzaniu, zawiera masę kalorii i cukrów, o barwnikach nie wspominając.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się catering dietetyczny. Ponieważ trzymanie się konkretnego pułapu energetycznego każdego dnia, jest niezmiernie ważne i może przesądzić o sukcesie lub porażce w trakcie odchudzania.

Takie dania nie tylko dostarczą z góry ustaloną dzienną dawkę kalorii, ale i odciążą nas od codziennych wyzwań w kuchni.

Wytrwałość w odchudzaniu

Warto wiedzieć także, że wytrwałość w utrzymywaniu właściwego bilansu kalorycznego jest kluczem do sukcesu w odchudzaniu. Nie ma tutaj miejsca na cheat meal days. Czyli dni, w których odpuszczamy sobie dietę i jemy, co tylko dusza zapragnie…

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.