Ludzki organizm zbudowany jest w ten sposób, że każdy posiłek służy za źródło pozyskania energii. Nie ma znaczenia tutaj fakt, czy akurat tej energii potrzebujemy w danym momencie, czy nie.
Mechanizm ten ukształtował się na przełomie całej człowieczej ewolucji, gdzie ludzie pradawni nigdy nie byli pewni następnego posiłku, na co organizmy reagowały w sposób jednoznaczny, odkładając pod skórą, w formie tłuszczu, każdy gram nadmiaru jedzenia.
W dzisiejszych czasach oczywiste jest, że jesteśmy w stanie zapewnić sobie ilość jedzenia, jaką tylko chcemy, więcej niż możemy spożyć… nie zdziw się, ale dla naszych organizmów jest to sytuacja nowa!
Jak zatem schudnąć?
Spis treści
Kluczem do sukcesu będzie tutaj ujemny bilans kaloryczny! Żeby schudnąć, należy dostarczyć organizmowi mniej energii, niż on potrzebuje… Doprowadzając do takiej sytuacji, organizm zacznie zużywać zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej.
Kolejnym krokiem w drodze do odchudzania, będzie określenie zapotrzebowania energetycznego naszego organizmu. W tym celu przyda nam się kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.
Bilans kaloryczny, czyli dzienne zapotrzebowanie energetyczne
Bilans kaloryczny dla każdej osoby będzie inny i zależy wprost proporcjonalnie od:
- wagi
- wieku
- płci
Aby prawidłowo obliczyć bilans kaloryczny, należy wziąć te trzy czynniki pod uwagę. Wiele osób wprowadza się w błąd, bo oblicza bilans kaloryczny na podstawie swojej obecnej wagi, a to kardynalny błąd!
Należy wziąć pod uwagę masę ciała, którą chcemy osiągnąć wagę, w której czujemy się najlepiej. Można posłużyć się także kalkulatorem BMI (Bidy Mass Index), czyli wskaźnik prawidłowej masy ciała.
Skala BMI
- BMI < 18 niedowaga
- 18,5 – 24,9 waga prawidłowa
- 25 – 29,9 nadwaga
- 30 – 34,9 otyłość I stopnia
- 35 – 39,9 otyłość II stopnia
- > 40 otyłość III stopnia (patologiczna)
Jak utrzymać właściwy bilans kaloryczny?
Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wiele produktów spożywczych mimo ładnego wyglądu i krzykliwych haseł o zdrowiu i odchudzaniu, zawiera masę kalorii i cukrów, o barwnikach nie wspominając.
Ciekawym rozwiązaniem może okazać się catering dietetyczny. Ponieważ trzymanie się konkretnego pułapu energetycznego każdego dnia, jest niezmiernie ważne i może przesądzić o sukcesie lub porażce w trakcie odchudzania.
Takie dania nie tylko dostarczą z góry ustaloną dzienną dawkę kalorii, ale i odciążą nas od codziennych wyzwań w kuchni.
Wytrwałość w odchudzaniu
Warto wiedzieć także, że wytrwałość w utrzymywaniu właściwego bilansu kalorycznego jest kluczem do sukcesu w odchudzaniu. Nie ma tutaj miejsca na cheat meal days. Czyli dni, w których odpuszczamy sobie dietę i jemy, co tylko dusza zapragnie…
Warto przeczytać:
- Fakty i mity o cateringu dietetycznym
- Skąd wziął się fenomen cateringu dietetycznego?
- Fit catering – rozwiązanie nie tylko dla sportowców!
- Masażery antycellulitowe [RANKING] + opinie
- Uprawiasz sport? Sprawdź, po jakie przekąski możesz sięgnąć