Bułka pszenna – kalorie. Pieczywo białe i bułki są bardzo popularne na śniadanie, drugie śniadanie, kolację. Nic dziwnego, bo są łatwo dostępne, aromatyczne i pyszne, ale również mniej wartościowe niż pieczywo razowe.

Bułka pszenna wartości odżywcze

Pieczywo białe wytwarzane jest ze ziaren zbóż, które, zanim zostało zmielone, oddzielono od łupiny. To właśnie w niej kryje się najwięcej wartości odżywczych każdego rodzaju ziarna. Zatem już na tym etapie pozbywa się z białych bułek pszennych wiele ważnych wartości, w tym witamin z grupy B.

Pieczywo jest jednym z podstawowych źródeł tych witamin. Zjadanie przetworzonego chleba białego w nadmiarze, nie uzupełniając go o pieczywo razowe, grozi niedoborem tych witamin.

A to objawia się nadmiernym przeżywaniem stresu, narażeniem na choroby psychiczne, złym stanem skóry. Pieczywo białe ma wysoki indeks glikemiczny i zawiera duże ilości soli. Im gorszej jakości bułki pszenne, tym więcej w nich polepszaczy i konserwantów. Współczesny chleb często w ogóle nie czerstwieje, za to bardzo szybko pojawia się na nim pleśń.

Bułka pszenna – kalorie

Bułka pszenna, mimo wyższego indeksu glikemicznego, nie posiada tak dużo kalorii, co pieczywo razowe. Bułka pszenna średniej wielkości, z przedziałkom pośrodku to około 200 kalorii. Kromka bułki to 50 kalorii, a więc przeciętnie tyle samo co kromka chleba pszennego na śniadanie.

Znienawidzony przez dietetyków chleb tostowy ma około 70 kalorii. Bułka grahamka to także rodzaj bułki pszennej i ma około 230 kalorii, poprzez częsty dodatek prawdziwych ziaren.

Podobnie rzecz się ma z bułką z dynią. Dodatek nasion dyni sprawia, że bułka ma również 230 kalorii, chociaż jest znacznie mniejsza niż tradycyjna bułka. Jednak warto pamiętać, że wszystkie bułki wypiekane są z podobnej ilości ciasta, ale niektóre zawierają większą ilość powietrza.

Dlatego kierowanie się wielkością bułki nie zawsze sprawia, że ostatecznie wybieramy tą o mniejszej ilości kalorii.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.