Mleko – kalorie. Dietetycy wspólnie uznają, że nie ma lepszego źródła wapnia niż mleko, lecz nie jest to prawdą. Mleko jest jednym z tych produktów spożywczych, które spożywamy w zbyt dużych ilościach.

Czy mleko jest niezdrowe?

Mleko ma zarówno wady jak i zalety. Rzeczywiście posiada witaminy, w tym witaminę A, K oraz D, jak i wapń. O ile jednak produkty nabiałowe i mleczne, aby w ogóle powstać, potrzebują pełnowartościowego mleka do produkcji, to samo mleko z kartonu podlega wielu wariacjom.

Ponadto mleko ma wysoki indeks glikemiczny, przez co podejrzewane jest na przykład o zaostrzenie trądziku. Zawartość cukrów jak laktoza i kazeina uczula większość ludzi. Mleko nie jest wskazane dla osób z cukrzycą. Mleko jest ponadto bardzo śluzo twórcze.

Oznacza to, że powinno być wykluczone dla osób, które cierpią na przykład z powodu nawracającego bólu zatok, kataru, czy chociażby uczucia „guli” w gardle. Przeciwnicy wyrzucenia mleka z diety twierdzą, że jest ono podstawowym źródłem witaminy D i wapnia.

Okazuje się jednak, że nawet nałogowe wypijanie mleka nie spowoduje, że zostanie uzupełniona witamina D. Żadne jedzenie na świecie nie ma takiej mocy, choć blisko tego są morskie ryby. A źródłami wapnia mogą być na przykład niełuskane nasiona sezamu.

Mleko – kalorie

Mleko nie jest bardzo wysoko kaloryczne, szczególnie to, które jest całkowicie odtłuszczone. Szklanka mleka 0% to 70 kalorii, a mleko 0.5% zawiera 80 kalorii. Mleko 1.8% w jednej szklance to już 100 kalorii, a 3.5 % – 150 kalorii.

Mleko smakowe, które jest rozdawane przez niektóre szkoły dzieciom, w małym kartoniku to blisko 200 kalorii. Ponadto bogate jest w zagęstniki, cukier i sztuczne aromaty.

Najwięcej kalorii ma popularne mleczko zagęszczone do kawy. Występuje w dwóch wariantach – jako słodzone i niesłodzone. Szklanka mleka niesłodzonego, czyli całe opakowanie to 300 kalorii, a mleko słodzone ma 490 kalorii. Osoby, które przepadają za bardzo słodką kawą, powinny wiedzieć, że dostarczają sobie tym samym ogromnej ilości kalorii.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.