Nawet jeśli Twój rówieśnik ma takie samo auto i porusza się nim po tym samym mieście, płaci inną cenę za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego i jak bardzo może różnić się cena OC dla dwóch kierowców w tym samym wieku?

Właściciele pojazdów obliczający koszt wykupienia OC w kalkulatorze Mubi prawdopodobnie cieszą się z tego, że nie muszą wpisywać do niego wszystkich swoich danych, między innymi PESEL-u, imienia i nazwiska czy numeru rejestracyjnego samochodu.

kupnosamochoduzzagranicy

Mimo tego mogą zdziwić się, jak wielu informacji o nich potrzebują towarzystwa ubezpieczeniowe. Wybór tych danych nie jest przypadkowy. Spróbujmy przyjrzeć się powodom, dla których ubezpieczyciele są zainteresowani tak wieloma wiadomościami na temat pojazdów i ich kierowców.

Wiek kierowcy i jego pojazdu

Spis treści

Zwyżki dla młodych kierowców mogą być spore. Przykładem niech będą średnie ceny OC wyliczone w porównywarce Mubi w grudniu 2020 roku. O ile wszyscy kierowcy zapłacili za OC średnio 780 zł, o tyle ci z najmłodszej grupy wiekowej przeciętnie musieliby wydać aż 1411 zł!

Mogliby nieco zaoszczędzić tylko dzięki ustanowieniu starszego kierowcy współwłaścicielem auta — wtedy zapłaciliby około 1082 zł. Natomiast gdyby zdecydowali się zostać jedynymi właścicielami pojazdu, OC kosztowałoby ich średnio 1464 zł.

Skąd tak wysokie ceny? Młodzi kierowcy statystycznie powodują stosunkowo dużo wypadków, a więc stwarzają spore ryzyko ubezpieczeniowe. Firmy ubezpieczeniowe, wysoko oceniając prawdopodobieństwo spowodowania przez kierowcę wypadku, a więc i konieczności wypłaty odszkodowania poszkodowanej osobie, wymagają wyższych składek od młodych kierowców.

Nie tylko wiek właściciela, ale i jego pojazdu jest ważny. Z reguły taniej ubezpiecza się nowe auta niż ich starsze odpowiedniki. Jest to spowodowane tym, że stare samochody z większym prawdopodobieństwem mogą ulec usterce i spowodować zdarzenie drogowe.

Rok uzyskania prawa jazdy

To, czy właściciel samochodu zostanie uznany za młodego kierowcę, nie zależy tylko od jego PESEL-u. W tej sprawie liczy się też czas posiadania prawa jazdy.

Właściciele pojazdów, którzy mają je krócej niż 36 miesięcy, zostają zaliczeni do grupy młodych kierowców i zapłacą więcej za ubezpieczenie. Bardziej doświadczeni za kółkiem otrzymają dowód zaufania ubezpieczycieli w postaci niższej składki za OC.

Marka ma znaczenie

Marka i model pojazdu są istotnymi cechami pojazdów i mają wpływ na koszt ochrony poszczególnych aut. Grudniowe średnie ceny ubezpieczenia Lamborghini (1526 zł) i Daihatsu (554 zł) są tego najlepszym dowodem.

Jak widać, właściciele aut tej pierwszej marki płacą średnio prawie 1000 zł więcej za rok ochrony odpowiedzialności cywilnej niż posiadacze samochodów Daihatsu.

Uważa się, że najdrożej ubezpieczane są auta sportowe (tu pod uwagę bierze się też rodzaj nadwozia i pojemność silnika). Takie pojazdy rozwijają duże prędkości w krótkim czasie i mogą przyczynić się do zaistnienia niebezpiecznych sytuacji na drogach. Obarczone są więc wyższym ryzykiem ubezpieczeniowym, które muszą wziąć pod uwagę pracownicy TU.

Wielkość silnika a cena OC

Średnio od 578 do 898 zł — tyle zapłacą za OC kierowcy w zależności od pojemności silników swoich aut. Właściciele samochodów mający od 18 do 25 lat wydadzą oczywiście więcej, bo od 997 do 1548 zł.

Pojazdy z najmniejszym silnikiem teoretycznie powinny stwarzać niewielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, chociaż nowoczesne technologie mogą zmienić tę tendencję. Póki co z tego względu właściciele samochodów o największych silnikach płacą więcej za ubezpieczenie auta.

Spowodowane szkody

Historia jazdy jest brana pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Szczególnie szkody spowodowane w ostatnich latach, zdaniem ubezpieczycieli, świadczą o stylu jazdy kierowcy i o tym, czy prawdopodobnie spowoduje on kolejną szkodę w najbliższym czasie.

Z kolei kilka lat bezszkodowej jazdy może zapewnić nawet 70% zniżki na ubezpieczenie OC. Zdarzają się TU, jak Uniqa, które oferują obniżenie składki o nawet 80% osobom, które jeżdżą bezszkodowo.

Cena OC a życie prywatne kierowcy

Również osobiste życie właściciela pojazdu jest wyznacznikiem tego, jakim może być on kierowcą. Zakłada się, że rodzice jeżdżą ostrożniej, gdy przewożą w samochodach swoje dzieci.

Z tego względu osoby mające dzieci i małżonkowie z punktu widzenia ubezpieczycieli powinni sprawiać mniejsze zagrożenie na drodze, a więc i przyczyniać się do mniejszej liczby kolizji i wypadków.

Inne czynniki mające wpływ na cenę OC

Także inne, mniej znaczące cechy pojazdu i jego właściciela odgrywają rolę przy wycenie ubezpieczenia.

Dowiesz się z niego, jak dokładnie wyglądają aktualne ceny OC dla dwóch kierowców o podobnych profilach w zależności od ich indywidualnych cech mających wpływ na koszt wykupienia polisy ubezpieczeniowej.

Podobne wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.