Jeśli jesteś kierowcą, na pewno kupowałaś ubezpieczenie OC dla swojego samochodu. Czym się kierowałaś podczas wyboru polisy? Pewnie tak, jak większość posiadaczy samochodów – ceną. Nic w tym dziwnego.

Odszkodowanie z Twojego OC jest bowiem wypłacane osobie, której wyrządzisz szkodę, a nie Tobie. Sprawdź, co możesz zrobić, aby obniżyć swoją składkę i zaoszczędzić dodatkowo parę groszy.

Prowadź auto bezpiecznie

Wieloletnia, bezszkodowa jazda to podstawa w drodze do zyskania zaufania ubezpieczyciela. Musi on wiedzieć, że nie stwarzasz zagrożenia na ulicy, a tym samym ubezpieczanie Twojego pojazdu nie będzie dla TU ryzykowne.

Jeśli będziesz jeździła przepisowo i bezpiecznie, ryzyko wypłacania odszkodowania z Twojego OC zmaleje. Brak spowodowanych przez Ciebie kolizji, zwłaszcza w czasie trwania ostatniej polisy, sprawi, że ubezpieczyciel zaproponuje Ci atrakcyjne zniżki OC.

Korzystaj z samochodu wspólnie z bardziej doświadczonymi krewnymi

Początki zawsze są trudne. Również pierwsze lata ubezpieczania samochodu mogą przyprawić Cię o bóle głowy ze względu na dość wysokie składki. Początkujący kierowcy, którzy nie mogą jeszcze pochwalić się bezszkodową jazdą, muszą liczyć się z tym, że ich składka w pierwszych latach będzie wysoka. Jak obniżyć cenę OC?

Jest na to prosty sposób. Zamiast od razu kupować własny samochód i ubezpieczać go na własną rękę, zastanów się nad współdzieleniem pojazdu z bardziej doświadczonym kierowcą, np. z mężem lub rodzicem.

Wpisana jako współwłaścicielka auta i ubezpieczona razem z krewnym będziesz mogła zdobywać cenne doświadczenie, a za kilka lat skorzystasz ze zniżki na ubezpieczenie OC i kupisz polisę na własne auto za korzystniejszą cenę.

jak-obnizyc-cene-oc
Jak obniżyć cenę OC?

Skorzystaj ze zniżek OC współmałżonka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie wspólnoty majątkowej upoważnia małżonków do korzystania wzajemnie ze swoich zniżek na OC. Jeśli zatem jeździsz dłużej i możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, z Twoich wysokich zniżek OC skorzystasz zarówno Ty, jak i Twój mąż. I odwrotnie.

Jeśli to Twój mąż otrzymał korzystne zniżki na ubezpieczenie, Twoja składka ubezpieczeniowa na samochód również będzie niższa.

Szukaj promocji

Ubezpieczyciele prześcigają się w coraz to nowszych i bardziej atrakcyjnych ofertach ubezpieczeniowych dla kierowców. Warto zatem poszukać takich firm, które mogą zaproponować Ci rabat na polisę.

Ostatnio TU oferowały posiadaczom pojazdów zniżki na ubezpieczenie kolejnego samochodu, obniżkę składki przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości lub dodatkową pomoc w postaci assistance czy wydanie Zielonej Karty w cenie ubezpieczenia.

Kupuj w pakiecie

Poza obowiązkowym OC masz także możliwość dokupienia dobrowolnych polis, jak np. AC czy assistance, które chronią już bezpośrednio Ciebie i Twój pojazd w razie doznania szkody. Zamiast kupować je oddzielnie, pomyśl o takim zabezpieczeniu już na etapie wyboru OC.

Pakiet OC/AC lub OC/AC/NNW na pewno wyjdzie bardziej korzystnie cenowo, a co ważniejsze, zapewni Ci szeroki zakres ochrony na drodze.

Nie kupuj polisy na raty

Niestety, zakup OC, zwłaszcza bez zniżek, to spory wydatek. Dlatego też ubezpieczyciele umożliwiają spłatę składki w dogodnych ratach, a kierowcy często z tej możliwości korzystają. Łatwiej jest bowiem wydać na ubezpieczenie po 150 zł miesięcznie niż zapłacić 1500 zł na raz.

Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy. Płatność za polisę w ratach jest łatwiejsza do przełknięcia, jednak sumarycznie składka opłacana w taki sposób jest wyższa niż płatna jednorazowo.

Pamiętaj, że w przypadku rat do zasadniczej kwoty pokrywającej część składki dochodzą także odsetki. Dlatego, jeśli chcesz oszczędzić na ubezpieczeniu, lepiej zapłać całą kwotę od razu.

Porównaj oferty

Decydując o polisie OC, nie będziesz wiedziała, czy wybrałaś najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę, dopóki nie porównasz jej z innymi, dostępnymi na rynku ubezpieczeniowym. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się przynajmniej z kilkoma propozycjami od ubezpieczycieli.

Dotarcie do wielu ofert i ich porównanie ułatwią Ci dostępne w sieci porównywarki ubezpieczeń (np. ubsy.pl, które właściwie całą żmudną pracę wykonają za Ciebie.

Wystarczy, że wypełnisz formularz, odpowiadając na pytania dotyczące Ciebie, Twojego pojazdu i Twoich oczekiwań, a porównywarka przedstawi Ci propozycje polis, dostosowanych do Twoich potrzeb.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.