Kierowcy nadal narzekają na wysokie składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Okazuje się, że na ceny wpływa nie tylko doświadczenie i wiek kierowcy, ale również… miejsce zamieszkania. Różnice są dość znaczące – wysokość składki w konkretnym mieście może być nawet kilkadziesiąt procent wyższa w porównaniu z sąsiednimi miejscowościami.

Jak wynika z analizy niejednego ubezpieczenia OC na Rankomat.pl, różnice cenowe w przypadku obowiązkowej polisy komunikacyjnej w odniesieniu do różnych miast mogą wynieść ponad 30 procent.

Szacuje się, że kierowcy ubezpieczający pojazd w dużym mieście muszą zapłacić średnio więcej o 16% w porównaniu z osobami z mniejszych miejscowości. Największe różnice cenowe widoczne są w takich miastach jak Gorzów Wielkopolski, Poznań oraz Wrocław.

Ile trzeba zapłacić w miastach?

Różnica w cenach OC między najdroższym a najtańszym miastem wynosi niemal 430 zł. Najwyższą składkę płacą mieszkańcy Wrocławia (ok. 1105), zaś najniższą – mieszkańcy Rzeszowa (ok. 678 zł).

Dlaczego ubezpieczyciele uzależniają cenę OC od miasta?

Składka obowiązkowej polisy zależy od ryzyka ubezpieczeniowego. Im jest ono większe, tym wyższej ceny należy się spodziewać. O ile wiek kierowcy, jego doświadczenie i pojazd jednoznacznie wpływają na ryzyko, tak mniej jasna jest zależność między wysokością składki a miejscem zamieszkania.

Okazuje się, że wielkość miasta wpływa w dużej mierze na ryzyko ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele uwzględniają bowiem natężenie ruchu i prawdopodobieństwo spowodowania kolizji. Zwykle jest więc tak, że to w większych miastach istnieje większe ryzyko zdarzenia drogowego – z uwagi na korki oraz liczbę poruszających się po drodze samochodów.

Miejsce zameldowania a miejsce użytkowania pojazdu – czy to ma znaczenie?

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej pytają o miejsce zameldowania właściciela ubezpieczanego pojazdu. Przyjęło się uważać, że miejsce zameldowania jest jednoznaczne z miejscem użytkowania samochodu. W efekcie kierowcy zameldowani w mniejszych miejscowościach mają szansę na niższą składkę OC nawet o kilkaset złotych – mimo że użytkują auto w dużym mieście.

Dlatego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pytają już nie o adres zameldowania, ale miejsce użytkowania pojazdu. Dzięki temu są w stanie znacznie lepiej oszacować ryzyko ubezpieczeniowe, nakładają odpowiednio wysoką cenę.

Warto przy tym podkreślić, że nie ma sensu podawać mylących danych. Jeżeli bowiem dojdzie do zdarzenia drogowego i ewentualnej wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.