Kierowcy nadal narzekają na wysokie składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Okazuje się, że na ceny wpływa nie tylko doświadczenie i wiek kierowcy, ale również… miejsce zamieszkania. Różnice są dość znaczące – wysokość składki w konkretnym mieście może być nawet kilkadziesiąt procent wyższa w porównaniu z sąsiednimi miejscowościami.

Jak wynika z analizy niejednego ubezpieczenia OC na Rankomat.pl, różnice cenowe w przypadku obowiązkowej polisy komunikacyjnej w odniesieniu do różnych miast mogą wynieść ponad 30 procent.

Szacuje się, że kierowcy ubezpieczający pojazd w dużym mieście muszą zapłacić średnio więcej o 16% w porównaniu z osobami z mniejszych miejscowości. Największe różnice cenowe widoczne są w takich miastach jak Gorzów Wielkopolski, Poznań oraz Wrocław.

Ile trzeba zapłacić w miastach?

Różnica w cenach OC między najdroższym a najtańszym miastem wynosi niemal 430 zł. Najwyższą składkę płacą mieszkańcy Wrocławia (ok. 1105), zaś najniższą – mieszkańcy Rzeszowa (ok. 678 zł).

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Zabezpieczenie na wszelki wypadek, jak się ubezpieczyć prawidłowo?

Dlaczego ubezpieczyciele uzależniają cenę OC od miasta?

Składka obowiązkowej polisy zależy od ryzyka ubezpieczeniowego. Im jest ono większe, tym wyższej ceny należy się spodziewać. O ile wiek kierowcy, jego doświadczenie i pojazd jednoznacznie wpływają na ryzyko, tak mniej jasna jest zależność między wysokością składki a miejscem zamieszkania.

Okazuje się, że wielkość miasta wpływa w dużej mierze na ryzyko ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele uwzględniają bowiem natężenie ruchu i prawdopodobieństwo spowodowania kolizji. Zwykle jest więc tak, że to w większych miastach istnieje większe ryzyko zdarzenia drogowego – z uwagi na korki oraz liczbę poruszających się po drodze samochodów.

Miejsce zameldowania a miejsce użytkowania pojazdu – czy to ma znaczenie?

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej pytają o miejsce zameldowania właściciela ubezpieczanego pojazdu. Przyjęło się uważać, że miejsce zameldowania jest jednoznaczne z miejscem użytkowania samochodu. W efekcie kierowcy zameldowani w mniejszych miejscowościach mają szansę na niższą składkę OC nawet o kilkaset złotych – mimo że użytkują auto w dużym mieście.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak obniżyć cenę OC? Poznaj kilka prostych sposobów

Dlatego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pytają już nie o adres zameldowania, ale miejsce użytkowania pojazdu. Dzięki temu są w stanie znacznie lepiej oszacować ryzyko ubezpieczeniowe, nakładają odpowiednio wysoką cenę.

Warto przy tym podkreślić, że nie ma sensu podawać mylących danych. Jeżeli bowiem dojdzie do zdarzenia drogowego i ewentualnej wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.