Palenie papierosów mimo wszystkich negatywnych opinii na jego temat, wciąż jest nałogiem bardzo popularnym. Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone.

Niemniej jednak na paleniu nie traci się jedynie zdrowia, ale również urodę. Cierpią włosy, żeby, paznokcie i cera! sprawdź, jakie zachodzą procesy gdy zaciągasz się papierosem!

Skóra a palenie papierosów

Papierosy wpływają na wszystkie organy, w tym skórę. Tutaj wpływ jest najbardziej widoczny. Nie bez powodu mówi się, że papierosy postarzają. Nałogowi palacze, wypalający jedną, dwie paczki dziennie wyglądają średnio nawet dziesięć, piętnaście lat starzej niż wskazuje na to ich data urodzenia.

Papierosy wpływają na usuwanie w organizmu takich witamin jak C, A, oraz E. Tak się składa, że to właśnie te witaminy w największym stopniu wpływają na prawidłowe odżywienie skóry oraz jej elastyczność.

Palący błyskawicznie tracą jędrność, odżywienie skóry, ich naczynia krwionośne kurczą się i stają się kruche. Wszystko to powoduje wysuszanie skóry oraz powstanie nadmiernej ilości zmarszczek.

Ponadto w papierosach znajdują się metale ciężkie, które przez lata odkładają się w organizmie i również wpływają na starszy niż przeciętnie wygląd.

palenie-papierosow
Palenie papierosów

Pierwszy rzut oka na daną osobę pozwala rozpoznać, czy jest ona paląca, czy nie. Palacze mają niezdrowy odcień cery, tak jakby byli chorzy, często pojawiają się cienie i worki pod oczami. Skóra staje się cienka. W wyniku zatrucia pogarszają się i zaostrzają choroby skóry, takie jak alergie, zapalenia skóry, a także trądzik.

Na paleniu bardzo cierpi cera naczyniowa, pojawiają się tak zwane pajączki, czyli popękane naczynka. Charakterystyczną rzeczą jest, że rany, otarcia i oparzenia goją się znacznie dłużej u osób, które nałogowo palą.

Promienie słoneczne a palenie papierosów

Nadmierne wystawianie się na promieniowanie słoneczne nie jest niczym dobrym i przyśpiesza proces starzenia się. Na baczności powinny szczególnie mieć się te osoby, które uwielbiają kąpiele słoneczne lub często chodzą na solarium, jednocześnie paląc papierosy.

Osłabiają one kolagen oraz strukturę skóry, a dodatkowe wystawienie takiej skóry na działanie promieniowania mocno przyśpiesza proces starzenia się. W tym wypadku opalenizna nie wygląda również zdrowo, ponieważ skóra palacza jest bardziej cienka i podatna na podrażnienia (poparzenia słoneczne, schodzący naskórek).

Włosy a palenie papierosów

wlosy-a-palenie-papierosow

Włosy również odczuwają wpływ palenia. Nie dzieje się tak od razu, ale dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia, na przykład w przeciągu kilku tygodni. Stają się matowe, kruche, więcej ich wypada.

To właśnie we włosach osadza się zapach dymu nikotynowego, którego nie zamaskuje żucie gumy, ani nawet spryskiwanie ich perfumami. Zapach wnika głęboko w strukturę włosów, podobnie jak metale ciężkie i substancje smoliste.

Dłonie a palenie papierosów

Dłonie palacza są bardzo charakterystyczne ze względu na żółty odcień paznokci i czubków palców. Jest to wynik osadzania się na nich substancji smolistych podczas trzymania papierosa w dłoni.

Substancje te wnikają głęboko w palce i paznokcie, a brzydki kolor utrzymuje się jeszcze przez wiele tygodni i miesięcy po rzuceniu palenia papierosów. Kobiety żółte paznokcie mogą ukryć pod lakierem do paznokci, ale usunięcie zażółcenia skóry jest bardzo trudne. Ponadto malowanie paznokci dodatkowo je osłabia.

W wyniku tego kobiety palące nie mogą liczyć na to, że będą one mocne, lśniące, zdrowe. Zaczną być kruche, rozwarstwiać się. A może e-papierosy są dobrym rozwiązaniem? SPRAWDŹ, czy aby na pewno!

Zęby a palenie papierosów

Kolejnym elementem naszego ciała, który bardzo cierpi z powodu palenia papierosów, są zęby. Uzębienie palaczy jest w dużo gorszym stanie niż zęby osób niepalących. Bardzo szybko żółkną, psują się.

Rozwój próchnicy oraz kiepski wpływ dymu nikotynowego na dziąsła powoduje, że palacze są w większym stopniu narażeni na utratę zębów. W młodym wieku jest to dość poważny problem.

Utrata kilku zębów powoduje, że palacze wyglądają na jeszcze starszych, niż są, ponieważ zapadają się im policzki, a żuchwa unosi się. Nałogowi palacze w wieku sześćdziesięciu lub nawet pięćdziesięciu kilku lat wyglądają już na zmęczonych życiem staruszków. Ratunkiem jest jedynie wstawienie na miejsce prawdziwych zębów implantów, których koszt jest bardzo wysoki.

Pielęgnacja cery gdy palisz papierosy

cera-palenie-papierosw
Cera palacza

Nie ma innego sposobu na poprawienie cery palących, jak odstawienie papierosów. Powinni oni przynajmniej starać się ograniczyć palenie. Wszystkie metody pielęgnacji cery nie będą tak skuteczne, jak powinny.

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiedni poziom witamin C, A, E w diecie oraz w wykorzystywanych do pielęgnacji kosmetykach. Powinien znaleźć się w nim również koenzym Q10, który opóźnia procesy starzenia się.

Antyutleniacze dla palących papierosy!

Palacze powinni jeść więcej antyutleniaczy niż ludzie niepalący. Najwięcej jest ich w owocach i warzywach o ciemnej lub wręcz czarnej skórce – w czarnym ryżu, w dojrzałych czereśniach, wiśniach, jagodach, jeżynach, w ciemnych winogronach, a także w czerwonym winie.

Osoby palące nie mogą liczyć na tak samo dobre efekty medycyny estetycznej, jak osoby niepalące, ze względu na obkurczenie naczyń krwionośnych i mniejszą zawartość kolagenu w cerze. Dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu trzeba rzucić palenie na co najmniej kilka miesięcy przed nim.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

1 KOMENTARZ

  1. Jak widać szkodliwość palenia papierosów jest przytłaczająca! Żółte paznokcie, żółte zęby, podniszczona cera, zniszczone włosy i już nie wspomnę o jak płuca dostają po du..ie! Ale ludzie wciąż palą te papierosy i nie mogą się z tego nałogu wyciągnąć. Dowiedzcie się lepiej jak skutecznie rzucić palenie bo inaczej cienko widzę Wasze zdrowie na przyszłość…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.