Kiedy należy powiedzieć o niej nowemu pracodawcy, do kiedy najlepiej pracować w ciąży i jakie przywileje Ci przysługują? Sprawdź, w jaki sposób chroni Cię prawo pracy.

Kiedy powiedzieć o ciąży?

Szukasz nowej pracy, będąc w ciąży albo już w procesie rekrutacji dowiadujesz się, że spodziewasz się dziecka? Nachodzą Cię wątpliwości – powiedzieć o ciąży potencjalnemu przyszłemu pracodawcy czy nie?

Tak naprawdę ani rekrutujący nie ma prawa pytać Cię o to, czy planujesz lub spodziewasz się dziecka, ani Ty nie masz obowiązku ujawniać tego. Chyba że ciąża wyklucza Cię z wykonywania obowiązków, których wymaga Twoja nowa praca. Wtedy należy o niej poinformować na rozmowie.

ciaza-w-pracy

Gdy zaczniesz pracę, nie istnieje idealny moment na poinformowanie szefa o ciąży. Nie jest on też określony prawnie. Na pewno warto zrobić to jak najszybciej, aby móc korzystać z przywilejów, które otrzymujesz jako przyszła mama.

A już na pewno kiedy ciąża staje się na tyle widoczna, że ciężko komukolwiek wmówić, że to efekt zbyt obfitej diety. Boisz się, że informacja o ciąży na początku nowej pracy postawi Cię w złym świetle?

Jeśli czujesz się dobrze i masz zamiar jak najdłużej pracować, w trakcie rozmowy o swoim nowym stanie warto poinformować o tym szefa. Oczywiście, na to jak będzie wyglądała rzeczywistość i jak długo będziesz w stanie faktycznie pracować, nie masz wpływu, ale dobrze, aby szef znał Twoje podejście i widział Twój profesjonalizm.

Przywileje i ochrona w ciąży

Ciężarnej przysługują specjalne przywileje w pracy. Po pierwsze – będąc na umowie na czas nieokreślony, kobieta jest chroniona przed zwolnieniem od pierwszego dnia ciąży. To bardzo ważne, bo nawet jeśli pracodawca zwolni Cię, zanim poinformujesz go o ciąży lub sama się o niej dowiesz, ten przepis nadal obowiązuje i musisz zostać przywrócona do pracy.

Również wtedy, gdy zajdziesz w ciążę już w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. Jednak w przypadku umowy o dzieło, zlecenie czy terminowej, pracodawca nie ma niestety obowiązku przedłużania z Tobą umowy, jeśli wygaśnie ona przed terminem porodu.

W trakcie ciąży kobiety nie mogą pracować w nadgodzinach, w nocy, w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Nie mogą być też narażone na promieniowanie jonizujące, ultrafioletowe czy elektromagnetyczne.

Kobieta w ciąży nie powinna też pracować w pozycji stojącej dłużej niż trzy godziny dziennie ani dźwigać ciężarów. Jeśli Twoja praca naraża Cię na któryś z tych czynników, pracodawca ma obowiązek przenieść Cię na inne, bezpieczne dla Twojego stanu stanowisko, z zachowaniem poprzedniego wynagrodzenia lub jeśli to niemożliwe, zwolnić z obowiązku wykonywania pracy. Nadal otrzymujesz w tym czasie jednak pensję.

Do którego tygodnia ciąży należy pracować

To najczęstsze pytanie, jakie zadają sobie przyszłe mamy, zwłaszcza w nowej pracy. Odpowiedź nie jest jednak oczywista. Możesz pracować tak naprawdę do końca ciąży, o ile Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, a Ty cały czas dobrze czujesz się.

Warto pomyśleć o przejściu na zwolnienie wtedy, gdy nie możesz w pełni wykonywać swoich obowiązków albo praca źle wpływa na Twoje samopoczucie.

Pamiętaj, że chwilowy gorszy stan nie musi oznaczać konieczności zwolnienia już do końca ciąży. Jeśli pierwszy trymestr daje Ci popalić, możesz pójść na zwolnienie na przykład na miesiąc, a gdy Twoje samopoczucie się poprawi, wrócić do pracy.

Urlop macierzyński – co Ci przysługuje

Jego długość zależy od ilości urodzonych dzieci. W przypadku jednego dziecka trwa 20 tygodni i w tym czasie otrzymujesz 100 procent wynagrodzenia. Potem masz prawo skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który może trwać do 32 tygodni.

Możesz wykorzystywać go na raty i wtedy po upływie pierwszych sześciu tygodni otrzymujesz 60 procent wynagrodzenia. Jeśli wykorzystasz go jednak w całości po urlopie macierzyńskim i poinformujesz o tym pracodawcę do 21 dni po porodzie, przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzymasz 80 procent podstawy wynagrodzenia.

Potem masz jeszcze prawo do bezpłatnego urlopu wychowawczego, który może trwać do 36 miesięcy. Pracodawca ma po nim obowiązek przywrócić Cię na poprzednie stanowisko albo znaleźć podobne. Jedynym wyjątkiem jest likwidacja firmy albo przyczyny dyscyplinarne.

Gdy zaszłaś w ciążę w trakcie pracy na umowę o dzieło, przez 12 miesięcy po porodzie przysługuje Ci świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. W przypadku umowy zlecenia, jeśli składka chorobowa była opłacana do dnia porodu, przysługuje Ci zasiłek macierzyński i rodzicielski obliczany w ten sam sposób, jak kobietom na etacie.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.