Chociaż wiele uciążliwych dolegliwości to typowe objawy ciąży, niektóre mogą być naprawdę niepokojące. Które symptomy są powodem do zmartwień i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej, a którymi nie trzeba się przejmować?

Oznaki ciąży to długa lista dolegliwości, na które uskarża się mnóstwo kobiet. W większości przypadków są to symptomy świadczące o prawidłowym rozwoju płodu, aczkolwiek pojawiają się problemy, które mogą stanowić sygnał ostrzegawczy od organizmu.

Ostre wymioty i nudności

Objawy ciąży

Wymioty i nudności to typowe objawy ciąży, które z reguły nie powinny być powodem do niepokoju. Warto jednak mieć świadomość, że ostre wymioty powtarzające się nawet kilka razy dziennie – nie tylko z samego rana – mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń.

Jeśli nie dostarczymy organizmowi jedzenia oraz picia, wówczas bardzo szybko pojawi się groźne dla zdrowia odwodnienie. Ponadto istnieje ryzyko niedożywienia, które może prowadzić do powstania wad wrodzonych płodu oraz przedwczesnego porodu.

Jeżeli zmagasz się z ostrymi wymiotami i nudnościami, nie próbuj sobie pomóc we własnym zakresie. Koniecznie udaj się do ginekologa i powiedz mu o swoich dolegliwościach.

Krwawienie z dróg rodnych

Nawet najmniejsze krwawienia z dróg rodnych są niepokojące na każdym etapie ciąży.

 • Obfite krwawienie połączone ze skurczami (podobnymi do menstruacyjnych), które pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży może świadczyć o poronieniu.
 • Krwawienie, któremu nie towarzyszy silny ból brzucha, może być objawem tzw. łożyska przodującego.
 • Silne krwawienie połączone z bólem w dolnej części brzucha, które pojawia się w drugim trymestrze ciąży może świadczyć o problemach z łożyskiem.

Niezależnie od tego, jak obfite jest krwawienie, należy zawsze skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Brak wyczuwalnych ruchów dziecka

Ruchy dziecka około 18 tygodnia to typowe objawy ciąży. Jeżeli za tobą już 20 tydzień, a jeszcze nie poczułaś żadnych ruchów, warto skontaktować się z lekarzem.

Trzeba jednak mieć świadomość, że przed 28 tygodniem odczuwanie ruchów płodu może być ograniczone, jeżeli łożysko zlokalizowane jest na przedniej ścianie macicy.

Zmniejszenie lub nagłe zwiększenie ruchliwości dziecka

Jeżeli dziecko nagle przestaje być aktywne lub porusza się z większą intensywnością, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

 • Zmniejszony poziom aktywności ruchowej płodu może być spowodowany nieotrzymywaniem przez niego wystarczającej ilości tlenu lub składników odżywczych.
 • Nagłe zwiększenie ruchliwości może świadczyć np. o zaplątaniu się w pępowinę.

Aby móc szybko reagować na zmiany w aktywności dziecka, warto systematycznie liczyć ruchy płodu. Jeśli w ciągu dwóch godzin dziecko poruszy się mniej niż 10 razy, wówczas należy udać się do lekarza.

Ból brzucha

Bóle brzucha to dość typowe oznaki ciąży, ale z drugiej mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości.

Jeżeli dolegliwości bólowe są dość łagodne i szybko mijają, najprawdopodobniej są związane z rozciąganiem więzadeł. Reagować należy jednak wówczas, gdy zaczniesz odczuwać:

 • skurczowy ból podbrzusza, któremu towarzyszy ból barków lub odbytnicy – w pierwszych dniach po wykonaniu testu ciążowego może świadczyć o ciąży pozamacicznej,
 • ból w górnej części brzucha (w okolicach wątroby) – może oznaczać tzw. zatrucie ciążowe,
 • przewlekły ból, któremu towarzyszy tzw. stawianie się macicy.

W przypadku bólu brzucha nie należy we własnym zakresie przyjmować środków przeciwbólowych.

Świąd skóry

Swędząca skóra na brzuchu jest często wynikiem jej rozciągania się. Takie objawy nie powinny być jednak bagatelizowane, jeśli świąd dotyka również inne części ciała, np. wewnętrzne strony dłoni i podeszwy stóp.

Mogą bowiem wskazywać na cholestazę ciążową – zaburzenia funkcjonowania wątroby, które są niegroźne dla matki, ale dla dziecka mogą stanowić poważne zagrożenie życia.

Podwyższona temperatura ciała

Temperatura ciała kobiet ciężarnych jest delikatnie podwyższona, co jest objawem typowym dla tego stanu. Niepokój powinna wywołać natomiast gorączka przekraczająca 38,8oC, której towarzyszą dreszcze, wymioty oraz ból.

Duże obrzęki

Wiele kobiet zmaga się z obrzękami ciała, które są spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Są to symptomy, które z reguły nie wymagają konsultacji lekarskich – pod warunkiem, że ustępują po odpoczynku lub zastosowaniu zimnych okładów.

Jeżeli jednak obrzęki pojawiają się nie tylko na stopach i dłoniach, ale również na twarzy i innych częściach ciała, a przy tym utrzymują się przez dłuższy czas, wymagają natychmiastowej konsultacji z ginekologiem.

Takie objawy mogą świadczyć o zakrzepowym zapaleniu żył głębokich, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Silne bóle głowy i zaburzenia widzenia

Bóle głowy to częste oznaki ciąży, które z reguły nie są groźne. Powodem do niepokoju są natomiast silne dolegliwości bólowe połączone z zaburzeniami widzenia, a nawet drgawkami. Takie symptomy mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym – schorzeniu, które może stanowić dla kobiety śmiertelne zagrożenie.

Chociaż wiele objawów ciąży jest niegroźnych, nie należy ich bagatelizować. Jeżeli martwisz się o stan swojego zdrowia i prawidłowy rozwój dziecka, opowiedz o tych dolegliwościach podczas najbliższej wizyty ginekologicznej.

Gdy dotykające cię objawy bardzo cię martwią, skonsultuj się ze specjalistą jak najszybciej.

Jak myślisz, czy stosunek przerywany jest dobrą metodą antykoncepcyjną? sprawdź, jakie mamy zdanie na ten temat!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

14 KOMENTARZE

 1. Jeśli chodzi o objawy ciąży, to warto zwrócić uwagę na śluz! Gdy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i zagnieżdżeniu się jej, pochwa zaczyna wydzielać więcej śluzu aby zabezpieczyć odpowiednio całe zjawisko! Niestety nie każda kobieta reaguje tak samo, możesz zauważyć u siebie różnicę w produkcji śluzu a nie musisz… jeśli dobrze obserwujesz swoje ciało to na pewno zauważysz że coś jest “inaczej”.

  Np. jeśli w trakcie owulacji towarzyszy Ci suchość pochwy i nagle pojawił się w niej kremowy lepki śluz, to także znak, że możesz być w ciąży.

 2. Dla mnie najszybszą oznaką ciąży był brak okresu. Kupiłam sobie test ciążowy zaledwie po 3 dnia spóźniania się okresu. Ponoć u niektórych kobiet i tak nawet po zapłodnieniu pojawia się delikatne krwawienie, nazywają to plamienie implantacyjne. Krwawienie to wywołuje usadowienie się zarodka w macicy.

  Brak miesiączki może oczywiście (i często jest) efektem stresu, zmiany diety, infekcji, podróży czy silnego przemęczenia więc na spokojnie :0

 3. Ja czytałam, że objawem ciąży może być nawet zaburzenie pracy układu pokarmowego, np. wzdęcia, zgaga, wymioty czy nudności, ponoć odpowiedzialne za to są hormony które zaczynają wariować gdy dojdzie do zapłodnienia. Np. wymioty i nudności u zapłodnionej kobiety pojawiają się w okolicach 14 tygodnia od zapłodnienia. Zaparcia które mogą być objawem ciąży powstają na wskutek podwyższenia hormonu: progesteronu którego działanie spowalnia pracę jelit, tak właśnie powstają problemy z zaparciami u kobiet po zapłodnieniu :D

 4. Oznaka zapłodnienia to również bolące piersi… ta przypadłość pojawia się po 5-6 tygodniu od zapłodnienia. Piersi stają się pełniejsze, bardziej czułe na dotyk i pojawia się taka siateczka żyłek, czasem brodawki ciemnieją.

 5. Z tego co słyszałam, to najczęstsze oznaki ciąży to: powiększenie się macicy, przebarwienia na skórze, szczególnie na piersiach, pępku i wargach sromowych. Omdlenia oraz zawroty głowy też mogą świadczyć o nadchodzącej ciąży. Jest wina naczyń krwionośnych które się rozszerzają aby dostarczyć większą ilość krwi dla dziecka. No i najważniejsze: poranne mdłości :D które potęguje gwałtowny spadek cukru we krwi i szalejący progesteron…

 6. Najpewniejsze jest badanie ginekologiczne które w 100% wykluczy lub potwierdzi ciążę. Można też iść na skróty i kupić test ciążowy. Idąc do ginekologa, uświadczysz następujących badań:
  * nasłuchiwanie tętna płodu, * wyczucie i oglądanie ruchów płodu, * małe lecz wyczuwalne skurcze macicy, *badanie ultrasonograficzne. Oznaki ciąży które wymieniły dziewczyny mogą zwiastować nadejście dziecka lecz nie muszą, wszystkie z wymienionych objawów występują u każdej kobiety nawet nie będącej w stanie błogosławionym :[]. Jeśli czujecie że coś się dzieje z organizmem, szczególnie jeśli staracie się o dziecko, to zrobić 2 testy ciążowe i jeśli są pozytywne to umówić się na wizytę u ginekologa celem potwierdzenia zajścia w ciążę :) tyle ode mnie :)

 7. Pierwsze oznaki ciąży uwidaczniają się dopiero po miesiącu, zdarza się (ale rzadko), że oznaki ciąży pojawiają się już po 2 tygodniach od zapłodnienia. Niektóre kobiety mają atak różnych objawów ciąży a inne mają bardzo małą ich ilość. Nie ma reguły. Nawet znam przypadek, że dwie siostry zaszły w ciążę w odstępie 3 miesięcy i miały one zupełnie różne symptomy nadejścia ciąży. To dziwne bo mają tych samych biologicznych rodziców. Z tego co wiem, to najczęstsze objawy zapłodnienia to – opóźniona miesiączka, ciągłe uczucie zmęczenia, ból brzucha podobny do tego przed miesiączką, zmniejszenie lub zwiększenie apetytu i bolące piersi…

 8. pierwsze objawy ciąży ból brzucha! coś w rodzaju bólu który ma się tuż przed nadejściem miesiączki! :////////

 9. pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu jakie zauważyłam to “napompowane” piersi i ciemniejące brodawki, później było jeszcze gorzej bo doszły nudności, wymiotowanie rano i ciągłe zmiany apetytu. Jakoś wytrwaliśmy, pod koniec ciąży organizm mi się trochę uspokoił i jakoś to było… początki ciąży były najgorsze, może dlatego, że to była moja pierwsza ciąża?

 10. U mnie pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu to było plamienie i skurcze żołądka. Każda kobieta ma inne objawy ponieważ mieszanka hormonów u każdej z nas jest inna. Mi te “dolegliwości” towarzyszyły aż do 20 tygodnia ciąży a pojawiły się około 5-6 tygodnia.

 11. Ponoć jak ma się nieregularne miesiączki to dopiero po kilku miesiącach dziewczyny dopiero orientują się, że są w ciąży heheh. Wtedy pojawia się już duży brzuch i szybkie przybieranie na wadze :P

 12. U mnie oznaką ciąży było delikatne plamienie i pieczenie w pochwie. Czułam też mrowienie piersi – niezbyt przyjemne uczucie :/ czasem towarzyszył mi ból jajników, przychodził i odchodził o każdej dosłownie porze dnia i nocy. Maż zawsze powtarza, że była też bardzo rozdrażniona ale jak tu nie być taką skoro spada Ci na głowę tyle problemów ze zdrowiem! To mrowienie w piersiach o którym pisała u góry było na tyle uciążliwe, że nie mogła zasypiać w pozycji w której zawsze to robiłam, czyli na brzuchu…

 13. Te testy ciążowe też nie dają 100% pewności czy zaszło się w ciążę. Trzeba wiedzieć kiedy wykonać test, poziom hormonów HCG musi być na odpowiednim poziomie.

 14. Warto też obserwować swoją kobiecość, często pojawia się tzw. rozpulchnienie szyjki macicy. Niestety ten objaw też pojawia się przed nadejściem miesiączki więc można wprowadzić się w błąd :/ Jest wiele objawów ciąży, niestety na co dzień występują one w życiu każdego człowieka, nie tylko kobiety! Właściwa kolejność to 1 lub 2 testy ciążowe i wizyta u ginekolożki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.