Czy wiesz, że jakość snu zależy przede wszystkim od tego, na jakim materacu śpisz? Jednym z rozwiązań zyskujących popularność są materace piankowe. Warto wiedzieć, czym różnią się od tradycyjnych rozwiązań.

Specjaliści alarmują: źle dobrany materac zwiększa ryzyko występowania schorzeń kręgosłupa. Jeśli nie wysypiasz się dobrze i wstajesz z bólem, z dużym prawdopodobieństwem materac, na którym śpisz, nie jest odpowiedni dla twoich potrzeb.

Noc to najlepszy czas na regenerację – dobrze więc, gdy materac pozwala wypocząć i „rozprostować kości”, nie jest zbyt twardy, ani za miękki.

Rodzaje materacy. Tradycja vs. nowoczesność

Z roku na rok poszerza się wachlarz możliwości, jeśli chodzi o zakup materaca. Wybierać możemy przede wszystkim z dwóch grup: materacy tradycyjnych (sprężynowych) oraz nowoczesnych (piankowych).

Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wyróżnia się dziesiątki odmian o różnych wypełnieniach, twardościach, połączeniach materiałów, czy wykończeniach.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jaki materac wybrać. Piankowy czy sprężynowy? Co będzie trwalsze? Który z nich lepiej dopasuje się do ciała?

Na jakim materacu komfort snu będzie większy? Czas dowiedzieć się, co odróżnia materace piankowe od tradycyjnych. Wybór będzie o wiele łatwiejszy.

Charakterystyka materacy tradycyjnych

Za materace tradycyjne uznaje się te, w których wykorzystuje się technologie znane od lat, czyli wypełnienia sprężynowe. Chętnie wybierane są przez tych, którzy obawiają się nowoczesnych rozwiązań, ale wielu wydają się dość przestarzałe.

Warto podkreślić, że materace ze sprężynami są dziś skonstruowane inaczej niż te, które pamiętamy z dzieciństwa i których sprężyny odkształcały się, zapadały i gniotły podczas snu – mają więcej punktów podparcia, dzięki czemu lepiej dopasowują się do ciała, a sprężyny zamknięte są w osobnych kieszeniach, aby zminimalizować drgania.

Wszystko to sprawia, że dobrej jakości materac sprężynowy – taki jak Hilding Flamenco, Makarena czy Pasodoble – sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i przetrwa lata bez utraty swoich właściwości.

Materace piankowe. Czym się różnią od tradycyjnych?

Zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem są materace piankowe, które pojawiły się na rynku znacznie później. Przez lata uznawane były za mniej trwałe i odkształcające się szybciej.

To zmieniło się dzięki zastosowaniu lepszej jakości wypełnień i zaawansowanych technologicznie materiałów. Co dziś odróżnia materace piankowe od tradycyjnych materacy?

  1. Nieskończenie wiele punktów podparcia – materace sprężynowe mają dziś nawet kilkaset sprężyn na każdy 1 m2 powierzchni, ale to w materacach piankowych punktów podparcia jest nieskończona ilość, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała i jego naturalnych krzywizn.
  2. Wypełnienia o różnych właściwościach – podczas gdy w materacu sprężynowym różna może być co najwyżej ilość sprężyn, materace piankowe dają o wiele więcej możliwości dzięki piankom o różnej gęstości i twardości, właściwościach hipoalergicznych (jak np. wypełnienie lateksowe w materacu Hilding Melody) czy lepszej przewiewności, co pozwala na łatwiejsze dopasowanie ich do potrzeb wymagających osób.
  3. Pamięć kształtu i perfekcyjne dopasowanie – w materacach piankowych typu materac Salsa od Hilding wykorzystywane są dziś również tzw. pianki termoelastyczne, które odkształcają się i dostosują do ciała leżącej osoby pod wpływem ciężaru, ale również temperatury, a także posiadają tzw. pamięć kształtu, co oznacza, że ma zdolność powrotu do swojego pierwotnego kształtu.
  4. Hipoalergiczne materiały – zastosowanie nowoczesnego lateksu w materacach piankowych daje im również tę przewagę, że mogą być z powodzeniem wybierane przez osoby skłonne do alergii.
Rodzaje materacy. Tradycja vs. nowoczesność
Rodzaje materacy. Tradycja vs. nowoczesność

Który materac wybrać: piankowy czy tradycyjny?

Jeśli stoisz się właśnie przed wyborem materaca do swojej sypialni, prawdopodobnie zastanawiasz się, co wybrać: materac piankowy czy tradycyjny? Prawda jest taka, że oba typy są więc warte zakupu.

Materace piankowe sprawdzają w niektórych przypadkach po prostu lepiej, a innym dużo wygodniej będzie spało się na tradycyjnym materacu spreżynowym.

Wniosek? Dobierajmy materac do swoich potrzeb, bo każdy z nas ma inne. A jeśli mamy wątpliwości, skontaktujmy się ze specjalistami marki Hilding, którzy pomogą wybrać właściwy model.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.