Właściwie dobrany materac to podstawa zdrowego snu. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie, nie każde bazuje jednak na tej stworzonej przez NASA – mowa o piance memory, która zapamiętuje kształt ciała.

Rozwiązanie to podbija świat, ale czy warto zdecydować się na materac z pamięcią kształtu?

Dobry sen na wagę złota

kobieta-cieszy-sie-z-materaca-z-pianka-memory.jpg

Rola snu w naszym życiu jest bardzo często niedoceniana – kładziemy się za późno i korzystamy ze smartfonów w łóżku. Dorosły człowiek prawie jedną trzecią doby spędza w pozycji leżącej, zazwyczaj śpiąc na niewygodnym materacu.

A ten powinien być idealnie dopasowany do naszych potrzeb tak, aby dostosowywał się do ciała i eliminował punkty nacisku. Pozwoli to zapewnić komfortowe podparcie, zwiększy jakość snu i pozytywnie wpłynie na nasze życie.

Materace mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, a jednym z najwygodniejszych i polecanych przez specjalistów, jest pianka z pamięcią kształtu ciała.

Czym jest pianka memory?

Pianka memory to nowoczesny i bardzo zaawansowany technologicznie materiał, który wykorzystuje się w produkcji materaców i poduszek ortopedycznych. Dlaczego jest tak wyjątkowy? Został stworzony przez NASA w latach 70. ubiegłego wieku i miał być wsparciem astronautów podczas startów w kosmos.

Naukowcy poszukiwali odpornego tworzywa, które jednocześnie miało być wrażliwe na nacisk przy ogromnych przeciążeniach podczas lotów kosmicznych. Ważne było to, żeby materiał powrócił do pierwotnego kształtu. Tak właśnie powstała pianka memory, nazywana również pianką z pamięcią kształtu.

Okazało się, że sprawdza się nie tylko w kosmosie, ale znacząco podnosi też jakość snu, co przekłada się na komfort życia. Trzeba wspomnieć jednak, że nie wszystkie produkty dostępne na rynku wykorzystują „kosmiczną” piankę memory.

Jedynymi materacami i poduszkami, które uzyskały oficjalny certyfikat uznania od NASA, są produkty marki Tempur. Jest to możliwe dzięki temu, iż producent spełnia najwyższe standardy, a także najbardziej rygorystyczne normy, dając użytkownikom kompleksową gwarancję.

Dowiedz się więcej o piance memory z artykułu: Czym jest pianka z pamięcią kształtu?

Jakie są zalety pianki memory?

Pianka memory podbija świat dzięki swoim niesamowitym właściwościom. Co w takim razie sprawia, że pokochali ją ludzie na całym świecie i jakie są jej główne zalety? Pianka z pamięcią kształtu charakteryzuje się:

  • wysoką odpornością na nacisk i niezwykłą elastycznością – dopasowuje się do kształtu ciała;
  • przewiewną strukturą, pozwalającą na regulację temperatury i odprowadzanie wilgoci;
  • wysoką wytrzymałością i trwałością;
  • właściwościami hipoalergicznymi – jest nieprzyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii i roztoczy.
  • Materac z pamięcią kształtu – na czym polega fenomen?

Dzięki temu, że pianka memory ma zadziwiającą elastyczność i charakteryzuje się termoplastycznością – często wykorzystywana jest w wysokiej klasy materacach. Reagują one na temperaturę ciała i dopasowują się dokładnie do jego kształtu.

Ciężar rozkłada się równomiernie, podnosząc jakość snu. Najwyższej jakości materiał, taki jaki wykorzystuje producent produktów Tempur, po odkształceniu powoli wraca do swojego oryginalnego kształtu.

Materace wykonane z oryginalnej pianki memory bardzo dobrze absorbują też wstrząsy i wibracje, co zdecydowanie umożliwia spokojny i nieprzerwany sen.

Pomocne jest to zwłaszcza w sytuacji, gdy na materacu śpią dwie osoby – pianka amortyzuje ruchy partnera. Na tradycyjnych materacach niestety odczuwa się każde poruszenie drugiej osoby, co może powodować wybudzanie i zaburzać zdrowy sen.

Materac z pamięcią kształtu świetnie sprawdzi się także w przypadku alergii. Wykonany jest z materiału, w którym nie rozwijają się bakterie, roztocza, pleśń, a także inne alergeny. Dzięki temu, że nie namnażają się w materacu, dają alergikom poczucie ulgi i komfortu podczas snu.

materace-z-pianka-memoty-czy-warto

Mity o materacach z pianką memory

Wokół materaców wykonanych z pianki memory, narosło wiele mitów. Wynika to głównie z faktu, iż większość producentów powołuje się na wykorzystywanie materiału najwyższej jakości, podczas gdy stosuje zwykłą piankę. Co w takim razie jest prawdą, a co mitem?

Materace z pianką memory są idealne do niwelowania bólu pleców i bioder

Niestety, większość tego typu materaców nie niweluje bólu pleców i bioder, nie zmniejsza też znacznie nacisku. Owszem, nawet zwykła pianka może go zredukować, ale tylko bardzo dobre tworzywo złagodzi ból i napięcie. Rekomendowanym, przez placówki medyczne na całym świecie, rozwiązaniem jest materiał Tempur.

Trzeba uważać na tanie zamienniki, które mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Cena jest jedną z kluczowych kwestii podczas podejmowania decyzji, nie powinna być jednak najważniejszą, gdy chodzi o nasze zdrowie.

Od materaca z pamięcią kształtu czuje się bijące ciepło

Owszem, materace wykonane ze standardowej pianki niskiej jakości mogą powodować uczucie gorąca. Dzieje się tak wskutek dużej gęstości komórkowej materiału, a co za tym idzie – zatrzymywania ciepła we wnętrzu.

Materace z pamięcią kształtu, w których zastosowano piankę memory Tempur, posiadają sieci komórek o otwartej strukturze i zapewnią dobrą wymianę powietrza, a także efektywne odprowadzenie ciepła. Kluczową rolę odgrywa budowa wykorzystanego tworzywa.

Pianka memory może nieprzyjemnie pachnieć

Na początku, zaraz po rozłożeniu materaca, może utrzymywać się specyficzny zapach tworzywa. Fakt ten może przeszkadzać, ale nie powinien się długo utrzymywać. Jeśli jednak po kilku dniach zapach wciąż będzie wyczuwalny, może to wskazywać na słabą jakość materiałów wykorzystanych w materacu.

Materac memory jest twardy i ciężko się do niego przyzwyczaić

Wszystko zależy od tego, jaki model materaca wybierzemy – producenci zazwyczaj oferują kilka stopni twardości. Faktem jest jednak to, że materac z pianki memory różni się strukturą od tych standardowych i na początku może wydawać się nieco twardszy.

Osoby, które do tej pory spały na materacach sprężynowych, mogą mieć pewne trudności z przyzwyczajeniem się do nowej struktury. Po kilku nocach ciało powinno zaadaptować się do nowych warunków.

Czy warto kupić materac z pianką z pamięcią?

Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, jak śpimy, a zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Źle dobrany materac niestety nie ułatwia nam zadania, przez co jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni, a kręgosłup boleśnie daje o sobie znać.

Materac z pamięcią kształtu pomoże odpocząć, zrelaksować się i złagodzić ból kręgosłupa. Zdecydowanie warto kupić materac memory – to rozwiązanie wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu posłuży nam przez długie lata, dbając o jakość snu i podnosząc komfort życia.

Bardzo ważne jest jednak to, jaki materac wybierzemy. Trzeba pamiętać, że tanie produkty ze standardową pianką pamięci, nie spełnią swojego zadania i mogą nam jedynie zaszkodzić.

Warto wybrać produkt rekomendowany przez placówki medyczne na całym świecie, taki jak materac memory Tempur. Producent wykorzystuje technologię certyfikowaną przez NASA, dzięki której ma wysokie właściwości redukujące nacisk. Będzie idealny dla osób czujących dyskomfort związany z bólem pleców i szyi, alergików, a także tych, które żyją w ciągłym biegu.

Tempur daje 10 lat gwarantowanej trwałości użytkownika, zapewnia absorpcję i rozkład nacisku oraz redukcję drgań. To właśnie one mogą być jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu, gdy materac dzielą dwie osoby.

Przekręcanie się z boku na bok i wiercenie, może wybudzać partnera i przerywać jego sen. Tempur został zaprojektowany w taki sposób, aby pochłaniać ruch i zapewniać niezaburzony sen.

Źródło: BR7

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.