Dolegliwości pleców obejmują szeroką grupę schorzeń dotyczących kręgosłupa oraz sąsiadujących z nim mięśni i stawów. Gdy dokucza Ci ostry ból pleców, niejednokrotnie wywołuje on trudności w wykonywaniu najprostszych czynności.

Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym możesz złagodzić ból – jednym z nich jest elektrostymulacja falami TENS, emitowanymi przez urządzenie przeciwbólowe TRU+ dostępne dla każdego, przeznaczone do stosowania w domu.

Co wywołuje ostry ból pleców?

co-stosowac-na-ostry-bol-plecow

Za ostry ból pleców najczęściej odpowiada siedzący lub stojący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub dźwiganie ciężkich przedmiotów. Są to bezpośrednie przyczyny zwyrodnienia krążków międzykręgowych (dysków).

Te, w wyniku utraty elastyczności, nie pełnią należycie swoich funkcji, przyczyniając się do drażnienia zakończeń nerwowych, co z kolei wywołuje często silny, wręcz przeszywający ból pleców.

Powyższe czynniki wpływają również na siłę mięśni i więzadeł. Słaba forma fizyczna przekłada się na mniejsze wsparcie dla kręgosłupa, który staje się dodatkowo obciążony. W przypadku ostrego bólu pleców przyczyna może być prozaiczna:

 • spanie na niewygodnym materacu, nadmierne podkurczanie nóg w trakcie snu;
 • przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, garbienie się;
 • chodzenie w butach z wysokim obcasem, długotrwałe stanie;
 • ostry ból pleców pojawia się również od dźwigania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza jeśli przyjmujemy niewłaściwą postawę i nadmiernie pochylamy plecy. Wówczas często dochodzi do tzw. postrzału, określanego jako lumbago.

Zdecydowana większość osób skarży się na ostry ból pleców w odcinku lędźwiowym, nieco rzadziej piersiowym i szyjnym. Spowodowane jest to specyficzną budową kręgosłupa, a tym samym największym naciskiem na kręgi właśnie w odcinku lędźwiowym (na dole pleców).

Kręgosłup człowieka nie jest przystosowany do pozycji siedzącej, dlatego szacuje się, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadcza ostrego bólu pleców. U niektórych natomiast kręgosłup znacznie bardziej manifestuje swój stan, przez co ból pleców przyjmuje postać przewlekłą.

Co więcej, dolegliwości kręgosłupa mają tendencję do narastania, szczególnie w przypadku osób starszych.

Jak leczyć ostry ból pleców, co pomaga?

Leczenie dolegliwości pleców zależy od tego, jakie są ich przyczyny. Natomiast ból towarzyszący schorzeniom kręgosłupa wymaga także leczenia objawowego, które pozwala na powrót do aktywności fizycznej i normalne funkcjonowanie.

Osobom, które doznały ataku silnego bólu pleców, zaleca się kilkudniowy odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że powinien on trwać możliwie jak najkrócej. Im dłużej pozostajemy w pozycji leżącej, tym bardziej osłabiają się mięśnie.

Należy więc sięgnąć po metody, które łagodzą ból i pozwalają na włączenie dodatkowej aktywności fizycznej, dostosowanej do indywidualnych możliwości.

Jak złagodzić ostry ból pleców? Alternatywą dla tabletek i żeli są zabiegi fizjoterapeutyczne. Jedną ze skutecznych metod przeciwbólowych jest elektrostymulacja falami TENS, którą teraz możesz stosować we własnym domu. Wybierając urządzenie przeciwbólowe TRU+ możesz złagodzić ból pleców bez częstych wizyt w gabinetach fizjoterapeutycznych.

Jak działają fale TENS elektrostymulatora TRU+?

TRU+ to urządzenie do elektrostymulacji tkanek za pomocą prądów TENS. Fale te od wielu lat są powszechnie wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych, ponieważ posiadają udowodnione klinicznie działanie przeciwbólowe.

Stymulacja zakończeń nerwowych odbywa się przezskórnie. TENS wykazują dwuetapowe działanie:

 • Blokowanie sygnałów bólowych, dzięki czemu nie docierają one do ośrodkowego układu nerwowego – redukcja bólu pleców nawet na kilka godzin po zakończeniu 30-minutowej terapii;
 • Pobudzenie organizmu do wytwarzania beta-endorfin – są to najmocniej działające związki z grupy endorfin, określane jako hormony szczęścia. Te naturalne związki uśmierzają ból i zmniejszają stres.

Na jaki rodzaj bólu pleców pomaga terapia TENS?

Terapia przeciwbólowa wyrobem medycznym TRU+ trwa zaledwie pół godziny dziennie. Odczuwając ból o różnym nasileniu, w tym ostry ból pleców na każdym odcinku kręgosłupa, wystarczy umieścić niewielkie urządzenie i ustawić siłę fal wybierając spośród 30 programów.

Fale TENS o niskiej częstotliwości od razu rozpoczną stymulację zakończeń nerwowych. Truplus zalecany jest do stosowania przy różnego rodzaju bólach pleców, takich jak:

 • nerwobóle,
 • przeciążenie kręgosłupa,
 • schorzenia krążków międzykręgowych,
 • bóle artretyczne,
 • urazy sportowe,
 • bóle mięśni i stawów.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.