Planujesz podróż do Wilna? zobacz, co warto zwiedzić w Wilnie! zapoznaj się z jego zabytkami! W dzisiejszym artykule przedstawiamy najlepsze miejsca turystyczne z kategorii: pałace i zamki, które koniecznie musisz zwiedzić, będąc na Litwie.

Gwarantujemy, że nie pożałujesz! Opis przedstawiony jest w bardzo przystępny sposób, czego z pewnością nie znajdziesz w typowych przewodnikach po mieście – coś zarówno dla wielbicieli historii, jak i amatorów podróżowania.

Co warto zwiedzić w Wilnie

Zamek Górny i Zamek Dolny, wraz z Zamkiem Krzywym, należały kiedyś do zespołu zamkowego w Wilnie. Ostatni z nich został jednak w 1390 roku spalony przez Krzyżaków i nigdy nie został odbudowany.

Podczas ataku Moskwian w 1655 roku dwa pozostałe zaczęły popadać w ruinę i dopiero w XIX wieku rozpoczęto ich rekonstrukcję.

zamek-wilno

Zamek Górny jest położony na szczycie Góry Zamkowej. Początkowo na tym miejscu stała murowana wartownia, zbudowana przez Giedymina, kiedy jednak spłonęła, książę Witold wzniósł zamek w stylu gotyckim.

Obiekt był później wykorzystywany jako ludwisarnia, więzienie, a także biblioteka. Po najeździe moskiewskim rozebrano jego dwie wieże, a trzecia, którą pozostawiono i kilka razy odbudowywano, stała się symbolem Wilna. Od 1990 roku na jej szczycie powiewa flaga Litwy.

Baszta Giedymina

Wieża jest nazywana Basztą Giedymina i od 1960 roku mieści się w niej Muzeum Zamku Górnego. W muzeum zwiedzający mogą obejrzeć schemat bitwy pod Grunwaldem, popiersie księcia Witolda oraz krzyżackie sztandary, a także sprzęt wojskowy i wojenny: miecze, zbroje, armaty, kule armatnie, hełmy…

Znajdują się w nim również makiety innych wileńskich zamków. Na najwyższym piętrze dla turystów udostępniony jest taras widokowy, z którego można obserwować i podziwiać panoramę całego Wilna.

Co warto zwiedzić w Wilnie? Zamek Dolny!

zamek-gorny-wilno

Zamek Dolny był kilkakrotnie przebudowywany od początku jego wybudowania, czyli XIII wieku. Najważniejszymi obiektami znajdującymi się na terenie Zamku DolnegoPałac (Zamek) Wielkich Książąt Litewskich i Katedra.

W okresie swojej świetności miał kształt nieregularnego pięcioboku, zwieńczonego attyką. W 2001 roku podjęto decyzję o rekonstrukcji zamku i jego odbudowie z przeznaczeniem na siedzibę prezydenta Litwy i muzea.

Prace budowlane ruszyły w roku 2002, a już w 2006 odbyło się symboliczne otwarcie zamku w czasie obchodów tysiąclecia pierwszej historycznej wzmianki o Litwie, choć remonty nadal trwają.

Wnętrza zamku to obecnie połączenie trzech stylów: skrzydło wschodnie opiera się na stylu gotyckim, skrzydło południowe ma wystrój renesansowy, natomiast skrzydła południowe i zachodnie – styl wczesnobarokowy. Nie wszystkie części są obecnie otwarte dla odwiedzających.

Muzeum Narodowe Pałacu Wielkich Książąt Litewskich

W zamku znajduje się Muzeum Narodowe Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, w którym można obejrzeć dwie stałe ekspozycje – ekspozycję historycznego i architektonicznego rozwoju pałacu oraz ekspozycję odtworzonych historycznych reprezentacyjnych wnętrz.

Obie ekspozycje zawierają makiety, tekstowe komentarze w kilku językach oraz materiały ikonograficzne.

Katedra znajdująca się na terenie Zamku Dolnego ma swoją historię już w czasach pogańskich. Obecnie jest obiektem zrekonstruowanym, jej wygląd w stylu klasycystycznym zachował się z 1783 roku.

Pałac Prezydencki

palac-prezydencki-wilno-dziedziniec

Pałac Prezydencki znajduje się na placu im. Szymona Dowkonta, absolwenta Uniwersytetu Wileńskiego oraz autora pierwszej Historii Litwy, napisanej w języku litewskim.

Od XVI wieku w tym miejscu znajdował się Pałac Biskupów, będący rezydencją urzędników kościelnych, później, gdy Litwa przyłączona została do Imperium Rosyjskiego, Pałac Biskupów zamieniono na dom gubernatora Wilna.

W tym okresie pałac odwiedzany był przez wybitne historyczne jednostki: cara Aleksandra I, króla Ludwika XVIII, Napoleona Bonaparte oraz Józefa Piłsudskiego. Dopiero pod koniec XX wieku, w 1997 roku, pałac został poddany restauracji.

Po przebudowach i remontach stał się rezydenturą prezydenta Litwy, na pałacu zawieszono flagę litewską.

Obecnie w Pałacu znajduje się również kancelaria prezydencka. Co z pewnością jest interesujące dla turystów – w każdą sobotę w Pałacu Prezydenckim organizowane są bezpłatne wycieczki, jednak by wziąć w niej udział, trzeba zapisać się na nią z wyprzedzeniem. Wtedy można całkowicie za darmo podziwiać wystrój pałacu.

W niedziele z kolei odbywają się ceremonie zawieszania flagi na budynku, podczas których można spotkać żołnierzy i wojskowych ubranych w mundury.

Zespół Pałacowy w Werkach

Zespół Pałacowy w Werkach to kolejne miejsce, które zachwyci każdego turystę.

Werki uznawane są za jedne z najstarszych dworów na Litwie, gdyż ich historia sięga już czasów pogańskich – w tym okresie znajdował się tam religijny ośrodek pogański, świątynia arcykapłana oraz święty gaj dębowy, będący miejscem czci bogów pogańskich.

Obecnie kompleks pałacowy to 19 budynków udostępnionych do zwiedzania.

Co warto zwiedzić w Wilnie? Park w Werkach!

Największą popularnością cieszy się park w Werkach oraz oficyna zbudowana w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Oficyna składa się z wielu sal, z których każda zachwyca gości swoim pięknem i oryginalnością.

Jest sala zielona – z obrazami, sala barokowa – dla kobiet, sala czerwona – przeznaczona dla spotkań najbliższej rodziny, sala czarna – miejsce żałoby, w którym powiesiła się jedna z córek właściciela pałacu oraz inne, które warto zwiedzić, gdyż każda z nich ma swoją, unikatową historię.

W dni wolne w Zespole Pałacowym organizowane są piesze i rowerowe wycieczki, odwiedzający mają także możliwość odpocząć nad Zielonymi Jeziorami – poleżeć na plaży, pograć w siatkówkę lub koszykówkę, lub przebiec się specjalną trasą do biegania. Istnieje także możliwość wynajęcia łódki.

Jest to także miejsce przyciągające pielgrzymów z różnych stron świata. Kalwaria Wileńska to zespół urbanistyczny odtwarzający Drogę Krzyżową, posiadający aż 35 stacji, o długości 7 kilometrów.

Co roku na terenie Zespołu Pałacowego w Werkach organizowana jest Noc Świętojańska, znana na Litwie jako święto Rosy.

Ratusz w Wilnie

Ratusz w Wilnie znajduje się na Starym Mieście. Budynek początkowo był gotycki, jednak jego obecny wygląd pochodzi z końca XVIII wieku, kiedy to budowli nadano kształt typowo klasycystyczny.

W XIX wieku ratusz zmieniono na Teatr Miejski, z ciekawostek – polski kompozytor, Stanisław Moniuszko, wystawiał tu swoją operę pt. „Halka”.

W budynku mieściło się także Muzeum Sztuki. Obecnie jest to budynek jedynie reprezentacyjny i przeznaczony głównie dla artystycznych przedsięwzięć – koncertów, wieczorów autorskich, wystaw czy festiwali. Budynek ratusza zdobi ikona świętego Krzysztofa, herb Wilna.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień