Planujesz podróż do Wilna? zobacz, co warto zwiedzić w Wilnie! zapoznaj się z jego zabytkami! W dzisiejszym artykule przedstawiamy najlepsze miejsca turystyczne z kategorii: pałace i zamki, które koniecznie musisz zwiedzić, będąc na Litwie.

Gwarantujemy, że nie pożałujesz! Opis przedstawiony jest w bardzo przystępny sposób, czego z pewnością nie znajdziesz w typowych przewodnikach po mieście – coś zarówno dla wielbicieli historii, jak i amatorów podróżowania.

Co warto zwiedzić w Wilnie

Zamek Górny i Zamek Dolny, wraz z Zamkiem Krzywym, należały kiedyś do zespołu zamkowego w Wilnie. Ostatni z nich został jednak w 1390 roku spalony przez Krzyżaków i nigdy nie został odbudowany.

Podczas ataku Moskwian w 1655 roku dwa pozostałe zaczęły popadać w ruinę i dopiero w XIX wieku rozpoczęto ich rekonstrukcję.

zamek-wilno

Zamek Górny jest położony na szczycie Góry Zamkowej. Początkowo na tym miejscu stała murowana wartownia, zbudowana przez Giedymina, kiedy jednak spłonęła, książę Witold wzniósł zamek w stylu gotyckim.

Obiekt był później wykorzystywany jako ludwisarnia, więzienie, a także biblioteka. Po najeździe moskiewskim rozebrano jego dwie wieże, a trzecia, którą pozostawiono i kilka razy odbudowywano, stała się symbolem Wilna. Od 1990 roku na jej szczycie powiewa flaga Litwy.

Baszta Giedymina

Wieża jest nazywana Basztą Giedymina i od 1960 roku mieści się w niej Muzeum Zamku Górnego. W muzeum zwiedzający mogą obejrzeć schemat bitwy pod Grunwaldem, popiersie księcia Witolda oraz krzyżackie sztandary, a także sprzęt wojskowy i wojenny: miecze, zbroje, armaty, kule armatnie, hełmy…

Znajdują się w nim również makiety innych wileńskich zamków. Na najwyższym piętrze dla turystów udostępniony jest taras widokowy, z którego można obserwować i podziwiać panoramę całego Wilna.

Co warto zwiedzić w Wilnie? Zamek Dolny!

zamek-gorny-wilno

Zamek Dolny był kilkakrotnie przebudowywany od początku jego wybudowania, czyli XIII wieku. Najważniejszymi obiektami znajdującymi się na terenie Zamku DolnegoPałac (Zamek) Wielkich Książąt Litewskich i Katedra.

W okresie swojej świetności miał kształt nieregularnego pięcioboku, zwieńczonego attyką. W 2001 roku podjęto decyzję o rekonstrukcji zamku i jego odbudowie z przeznaczeniem na siedzibę prezydenta Litwy i muzea.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Zdecydowałaś się podróżować sama! Przedstawiamy 3 typy wakacyjnego odpoczynku.

Prace budowlane ruszyły w roku 2002, a już w 2006 odbyło się symboliczne otwarcie zamku w czasie obchodów tysiąclecia pierwszej historycznej wzmianki o Litwie, choć remonty nadal trwają.

Wnętrza zamku to obecnie połączenie trzech stylów: skrzydło wschodnie opiera się na stylu gotyckim, skrzydło południowe ma wystrój renesansowy, natomiast skrzydła południowe i zachodnie – styl wczesnobarokowy. Nie wszystkie części są obecnie otwarte dla odwiedzających.

Muzeum Narodowe Pałacu Wielkich Książąt Litewskich

W zamku znajduje się Muzeum Narodowe Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, w którym można obejrzeć dwie stałe ekspozycje – ekspozycję historycznego i architektonicznego rozwoju pałacu oraz ekspozycję odtworzonych historycznych reprezentacyjnych wnętrz.

Obie ekspozycje zawierają makiety, tekstowe komentarze w kilku językach oraz materiały ikonograficzne.

Katedra znajdująca się na terenie Zamku Dolnego ma swoją historię już w czasach pogańskich. Obecnie jest obiektem zrekonstruowanym, jej wygląd w stylu klasycystycznym zachował się z 1783 roku.

Pałac Prezydencki

palac-prezydencki-wilno-dziedziniec

Pałac Prezydencki znajduje się na placu im. Szymona Dowkonta, absolwenta Uniwersytetu Wileńskiego oraz autora pierwszej Historii Litwy, napisanej w języku litewskim.

Od XVI wieku w tym miejscu znajdował się Pałac Biskupów, będący rezydencją urzędników kościelnych, później, gdy Litwa przyłączona została do Imperium Rosyjskiego, Pałac Biskupów zamieniono na dom gubernatora Wilna.

W tym okresie pałac odwiedzany był przez wybitne historyczne jednostki: cara Aleksandra I, króla Ludwika XVIII, Napoleona Bonaparte oraz Józefa Piłsudskiego. Dopiero pod koniec XX wieku, w 1997 roku, pałac został poddany restauracji.

Po przebudowach i remontach stał się rezydenturą prezydenta Litwy, na pałacu zawieszono flagę litewską.

Obecnie w Pałacu znajduje się również kancelaria prezydencka. Co z pewnością jest interesujące dla turystów – w każdą sobotę w Pałacu Prezydenckim organizowane są bezpłatne wycieczki, jednak by wziąć w niej udział, trzeba zapisać się na nią z wyprzedzeniem. Wtedy można całkowicie za darmo podziwiać wystrój pałacu.

W niedziele z kolei odbywają się ceremonie zawieszania flagi na budynku, podczas których można spotkać żołnierzy i wojskowych ubranych w mundury.

Zespół Pałacowy w Werkach

Zespół Pałacowy w Werkach to kolejne miejsce, które zachwyci każdego turystę.

Werki uznawane są za jedne z najstarszych dworów na Litwie, gdyż ich historia sięga już czasów pogańskich – w tym okresie znajdował się tam religijny ośrodek pogański, świątynia arcykapłana oraz święty gaj dębowy, będący miejscem czci bogów pogańskich.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Seria: co warto zwiedzić w Wilnie? Muzea i kościoły

Obecnie kompleks pałacowy to 19 budynków udostępnionych do zwiedzania.

Co warto zwiedzić w Wilnie? Park w Werkach!

Największą popularnością cieszy się park w Werkach oraz oficyna zbudowana w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Oficyna składa się z wielu sal, z których każda zachwyca gości swoim pięknem i oryginalnością.

Jest sala zielona – z obrazami, sala barokowa – dla kobiet, sala czerwona – przeznaczona dla spotkań najbliższej rodziny, sala czarna – miejsce żałoby, w którym powiesiła się jedna z córek właściciela pałacu oraz inne, które warto zwiedzić, gdyż każda z nich ma swoją, unikatową historię.

W dni wolne w Zespole Pałacowym organizowane są piesze i rowerowe wycieczki, odwiedzający mają także możliwość odpocząć nad Zielonymi Jeziorami – poleżeć na plaży, pograć w siatkówkę lub koszykówkę, lub przebiec się specjalną trasą do biegania. Istnieje także możliwość wynajęcia łódki.

Jest to także miejsce przyciągające pielgrzymów z różnych stron świata. Kalwaria Wileńska to zespół urbanistyczny odtwarzający Drogę Krzyżową, posiadający aż 35 stacji, o długości 7 kilometrów.

Co roku na terenie Zespołu Pałacowego w Werkach organizowana jest Noc Świętojańska, znana na Litwie jako święto Rosy.

Ratusz w Wilnie

Ratusz w Wilnie znajduje się na Starym Mieście. Budynek początkowo był gotycki, jednak jego obecny wygląd pochodzi z końca XVIII wieku, kiedy to budowli nadano kształt typowo klasycystyczny.

W XIX wieku ratusz zmieniono na Teatr Miejski, z ciekawostek – polski kompozytor, Stanisław Moniuszko, wystawiał tu swoją operę pt. „Halka”.

W budynku mieściło się także Muzeum Sztuki. Obecnie jest to budynek jedynie reprezentacyjny i przeznaczony głównie dla artystycznych przedsięwzięć – koncertów, wieczorów autorskich, wystaw czy festiwali. Budynek ratusza zdobi ikona świętego Krzysztofa, herb Wilna.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...