Wiecie, co warto zwiedzić w Wilnie? Dziś przedstawiamy Wam najlepsze miejsca do zwiedzania w Wilnie z kategorii: muzea i kościoły.

Niezależnie od tego, czy planujesz podróż z przyjaciółmi, czy romantyczny wyjazd dla dwojga, warto bliżej poznać te zabytki, które na pewno masz na swojej liście do odhaczenia.

Każde z miejsc ma w sobie niesamowitą magię, którą z pewnością odczujesz, spacerując wśród rzeźb i obrazów.

Muzea w Wilnie

Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie to muzeum typowo historyczne. Zostało założone w 1952 roku przez Litewską Akademię Nauk i początkowo funkcjonowało pod nazwą Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Wilnie.

Obiekt jest litewską instytucją kultury, dokumentującą historię zarówno Wielkiego Księstwa Litewskiego jak i Litwy.

muzea-w-wilnie

Przed budynkiem muzeum znajduje się pomnik króla Mendoga, postawiony w 2003 roku z okazji 750 rocznicy koronacji. Mendog był pierwszym Wielkim Księciem Litewskim, a także pierwszym i jedynym królem Litwy.

Jako zasługę dla państwa przypisuje mu się zjednoczenie ziem litewskich oraz zbudowanie silnej pozycji państwa w Europie. Jest to przepiękna rzeźba, zdobiona symbolami spotykanymi w starych pismach bałtyckich.

Wewnątrz dla odwiedzających dostępna jest ekspozycja ukazująca dzieje państwa litewskiego. Oprócz historycznych dat i wydarzeń można zapoznać się także z litewską kulturą oraz kulturą etniczną, sztuką ludową, obyczajami i tradycjami prostych ludzi.

Znajdują się tam wszelkiego rodzaju zbiory z twórczości ludowej, które udało się odnaleźć i zachować. W muzeum można także zobaczyć oryginalne zbiory archeologiczne.

Muzeum Adama Mickiewicza

Muzeum Adama Mickiewicza to jedno z miejsc wyjątkowo ważnych dla Polaków i wielbicieli literatury. Całe muzeum mieści się w domu Adama Mickiewicza.

Ekspozycje zmieniają się co jakiś czas, ale do stałego wglądu zwiedzającego jest kolekcja pierwszych utworów Adama Mickiewicza oraz ich tłumaczenia na inne języki, a także osobiste rzeczy wielkiego polskiego romantyka, w tym listy i prywatna korespondencja.

Wileńskie kościoły

wilenskie-koscioly

Wilno już przed przyjęciem chrztu, od zamierzchłych czasów, stawiało na rozwój miasta pod względami religijnymi.

Kościoły i katedry to budynki stare i zabytkowe, które przyciągają uwagę turystów i budzą zachwyt u odwiedzających. Najważniejszą katolicką świątynią na Litwie jest bazylika archikatedralna.

Jednym z najstarszych kościołów w Litwie jest Kościół św. Mikołaja, wybudowany prawdopodobnie w roku 1440. Kościół św. Anny to budynek pochodzący z późnego gotyku, jest jednym z symboli Wilna. Nigdy nie uległ zniszczeniu czy spaleniu, przez co niektórzy traktują go prawie jak świętość.

Do dzisiejszych czasów przetrwał w niezmienionym stanie. Kościół św. Michała Archanioła i klasztor bernardynek w Wilnie to jedyny renesansowy kościół miasta.

Wcześniej służył jako rzymskokatolicka świątynia i odprawiano w nim nabożeństwa, obecnie jest to siedziba Muzeum Dziedzictwa Sakralnego, które swoje otwarcie miało 18 października 2009 roku.

W muzeum można znaleźć nagrobek fundatora kościoła, Lwa Sapiehy oraz jego żon, który jest największym nagrobkiem grupowym na Litwie. Jest także jedynym zachowanym pomnikiem. Oprócz tego oczom zwiedzającym ukażą się inne religijne rzeźby, w tym figura Chrystusa Zmartwychwstałego.

Katedra Wileńska św. Stanisława

Katedra Wileńska św. Stanisława znana jest głównie jako miejsce pochówku wielkich książąt litewskich oraz królów Polski. Jest to katolicka bazylika w Wilnie, w której regularnie odbywają się nabożeństwa i msze. Funkcjonuje na zasadach kościoła katolickiego, należy do archidiecezji wileńskiej.

Kościół św. Franciszka i św. Bernarda w Wilnie jest położony za kościołem św. Anny, niedaleko rzeki Wilenki. Został wybudowany w latach 1469-1500 z przeznaczeniem na zakon franciszkanów.

Był wielokrotnie przebudowywany, jednak jego obecny wygląd w dużej mierze nadal odnosi się do stylu gotyckiego. Po upadku komunizmu i odzyskaniu przez Litwę niepodległości w roku 1990, wewnątrz kościoła rozpoczęły się prace renowacyjne i remontowe, które miały przywrócić mu dawną świetność.

Nie był to jednak łatwy proces – spora część budynku została doszczętnie zniszczona. Podczas przebudowy wewnątrz kościoła odkryto malowidła naścienne, pochodzące z okresu średniowiecza.

W kościele znajduje się także nagrobek Stanisława Radziwiłła, potomka założycieli miasta. Przez wiele osób jest on uznawany za wielkie osiągnięcie wileńskiej architektury gotyckiej na skalę europejską.

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty ma swoją lokalizację na Starym Mieście w Wilnie.

Znajduje się w zespole gmachów Uniwersytetu Wileńskiego. Został ufundowany przez polskiego króla, Władysława Jagiełło, prawdopodobnie zaraz po chrzcie Litwy w 1387 roku. Od samego początku pełnił on rolę kościoła uniwersyteckiego, w związku z czym odbywają się w nim nie tylko msze, ale także różne naukowe dysputy.

Na przestrzeni lat wiele razy był przeznaczany do celów świeckich, przez pewien okres był siedzibą Muzeum Uniwersytetu Wileńskiego. Celom sakralnym został przywrócony w 1991 roku.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień