Dziś, po raz ostatni już, przedstawiamy Wam nietypowe zabytki wileńskie, które muszą pojawić się na liście must see, jeśli tylko wybierzecie się na Litwę. Wszystko to miejsca zachwycające swoją historią i zewnętrznym pięknem.

Z pewnością skradły już niejedno serce i nadal będą to robić. Zobacz, czego nie możesz przegapić, planując swoją podróż!

Uniwersytet Wileński

Uniwersytet Wileński to zarówno działający ośrodek edukacji na Litwie, jak i obiekt historyczny, zabytkowy. Jest to państwowy uniwersytet, jeden z najbardziej prestiżowych. I to widać na pierwszy rzut oka. Został założony w 1579 roku przez króla Polski, Stefana Batorego.

Początkowo nosił nazwę Akademii i Uniwersytetu Wileńskiego. Uniwersytet Wileński jest jednym z trzech najstarszych uniwersytetów na historycznych ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i Północnej.

uniwersytet-wilenski

Historia uniwersytetu, jak i innych placówek edukacyjnych, w różnych okresach jest niezmiernie ciekawa i z pewnością zainteresuje nawet największych laików historycznych. Obecnie jednak wszystko się ustabilizowało. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości uniwersytet otrzymał nazwę Vilniaus Universitetas, a oficjalnym językiem wykładowym został język litewski.

To największa uczelnia Litwy, składająca się obecnie z 12 wydziałów. Posiada obserwatorium astronomiczne, centrum obliczeniowo-badawcze oraz przepiękny ogród botaniczny, w którym na pewno się zakochacie. Każda pora roku wygląda w nim pięknie, więc niezależnie od tego, kiedy wybierzecie się do Wilna – będziecie zachwyceni tamtejszą przyrodą.

Aleja Giedymina

Aleja Giedymina to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Wilna. Została częściowo przekształcona w deptak, po którym codziennie spaceruje wielu turystów i mieszkańców miasta. Łączy Stare Miasto z dzielnicą Zwierzyniec.

Na alei zlokalizowanych jest wiele restauracji, barów oraz kawiarni, w których można spróbować litewskich specjałów, co jak wiadomo – często staje się jednym z ważniejszych punktów wycieczki.

Bo czy jest sens zwiedzać na pusty żołądek albo wracać do Polski, nie spróbowawszy czegoś nowego? Na Alei Giedymina znajdują się także siedziby Sejmu Litwy, Trybunału Konstytucyjnego, banki oraz firmy prywatne.

To takie małe centrum dowodzenia w jednym miejscu wypełnione pięknymi kamienicami, blokami i urzędami. Tutaj nowoczesność spotyka się z historią – dla architektów i wielbicieli industrialnych klimatów będzie to prawdziwa niespodzianka.

Góra Trzech Krzyży

gora-trzech-krzyzy

Góra Trzech Krzyży znajduje się na ternach Parku Górnego. Trzy krzyże postawione na samym szczycie wzniesienia mają być pamiątką umęczonych w tym miejscu trzech franciszkanów.

Kilka razy krzyże zostały wysadzane w powietrze lub niszczone. Opcja obowiązkowa dla wszystkich, bez względu na wyznawaną religię. Widok ze szczytu jest niesamowity.

Ogród Bernardynów

ogrod-bernardynow
Ogród Bernardynów

Ogród Bernardynów to jedno z najładniejszych miejsc do odpoczynku i spędzenia wolnego czasu, z czego często korzystają mieszkańcy stolicy – to samo polecamy przyjezdnym, którzy w końcu przyjechali tu, wykorzystując swoje dni wolne.

Warto, by turyści także o nim wiedzieli. Jest to najstarszy park Wilna, leżący w środku miasta, nad brzegiem rzeki Wilenki. W bliskim sąsiedztwie do Ogrodu Bernardyńskiego znajduje się

Pałac Władców oraz Kościół św. Anny, które także was zachwycą. Ostra Brama w Wilnie znajduje się na Starym Mieście w Wilnie. Jest wybudowana w stylu gotyckim. Jest zabytkiem, który wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego, stanowi jedyną pozostałość po dawnych fortyfikacjach miejskich.

Wewnątrz bramy znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, która jest jednocześnie zakończeniem ulicy.

Pierwotnie na bramie znajdował się napis w języku polskim, później w litewskim. Obecnie napis wykonany jest w języku łacińskim i głosi: Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się.

To najbardziej uniwersalna wersja, która załagodziła wszystkie spory, pojawiające się w relacjach polsko-litewskich, szczególnie dotyczące rodowitych Litwinów oraz Polaków, mieszkających na stałe w Wilnie lub mających litewskie korzenie.

Podróż do Wilna i planowanie podróży

Przed przyjazdem do Wilna, warto dobrze zaplanować swoją podróż. Tylko w taki sposób możemy uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek, które mogą nas spotkać przy niezorganizowaniu.

Niektóre z historycznych zabytków wileńskich w najbardziej gorących turystycznie okresach mają przeraźliwie długie kolejki, dlatego jeśli zależy wam na konkretnym miejscu, warto już wcześniej zaplanować tam swoją wizytę i kupić lub zarezerwować bilety.

To gwarancja, że wszystko pójdzie po naszej myśli, a my wyniesiemy z podróży tylko przyjemne wspomnienia. Pamiętajmy także, że Wilno to nie tylko zabytki i atrakcje. Polacy zwiedzający to miasto znajdą w nim wiele cech i wartości, które przypominają Polskę, a także poznają historię państwa, które przez naprawdę wiele lat miało ścisły związek z kulturą rodzimą.

Sentymentalne wartości, mające związek z Adamem Mickiewiczem i czy innymi wybitnymi postaciami, to tylko kolejna zaleta i zachęta, by wybrać się na wycieczkę do Wilna. Udanej podróży!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień