Macie ochotę na romantyczny wyjazd? Jest jedno z najpiękniejszych miejsc do zwiedzania. Miasto, które zachwyca swoją magiczną atmosferą i łączy ze sobą historię dwóch państw, Polski i Litwy.

Oczywiście mowa o Wilnie, którego dzieje zaczynają się w 1321 roku. Bo właśnie wtedy książę Giedymin przeniósł się z Trok do murowanego zamku, który kazał wybudować swoim podwładnym w ujściu rzek Wilenki i Wilii.

I odtąd stamtąd sprawował swoje rządy, podczas których nawiązał kontakty z chrześcijańską częścią Europy.

Romantyczna podróż do Wilna

W ramach rozbudowy i rozwoju miasta na tle religijnym zaprosił do Wilna zakonników, którzy w nowo wybudowanych kościołach i klasztorach odprawiali msze i nabożeństwa.

Od tego czasu miasto było regularnie odwiedzane przez posłów i wysłanników papieskich, a my polecamy wybranie się do Wilna w romantyczną podróż.

romantyczna-podroz

Bo Wilno to nie tylko historia, ale też magiczna atmosfera i urok miasta, jego najmniejszych zakamarków, ale także największych miejsc turystycznych. Jeśli ty i twój partner lubicie zwiedzać, a nigdy nie byliście na Litwie – naprawdę warto się wybrać, nie pożałujecie żadnej wydanej złotówki.

Trzeba zacząć od historii Wilna…

Niezależnie od tego, czy planujecie zwiedzać Wilno jako amatorzy historii, czy jesteście zafascynowani historią i tematyką dawnych dziejów – od zapoznania się z przeszłością trzeba zacząć swoją przygodę i podróż do tego magicznego miejsca.

Pierwsza historyczna wzmianka o Wilnie pochodzi z roku 1323, kiedy to Giedymin pisał za granicę listy.

Informował w nich, że Wilno stało się królewskim miastem, a także zapraszał rzemieślników i kupców do rozpoczęcia działalności na terenie Litwy. Książę korespondował z papieżem, prosząc go o pomoc w walce z Krzyżakami, którzy kilkakrotnie oblegali miasto i uniemożliwiali Litwie przyjęcie chrztu.

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Wilnie

Znając już co nieco faktów historycznych, warto zastanowić się, co ciekawego można zwiedzić w Wilnie? Idąc za legendą o powstaniu Wilna, Troki to miejsce, od którego przygodę z Litwą powinien zacząć każdy zwiedzający.

To właśnie tam zaczyna się cała historia. Troki to miasto położone 28 kilometrów od Wilna i początkowo to właśnie ono było miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od niego z kolei w niewielkiej odległości znajduje się wieś, Stare Troki – poprzednia stolica Litwy.

stare-troki
Stare Troki

Do początku II wojny światowej Troki był to teren znajdujący się na obszarze Polski, w związku z czym nawet dzisiaj nietrudno spotkać tam osoby narodowości polskiej. Są drugą najliczniejszą grupą zamieszkującą miasto, zaraz po Litwinach.

W Trokach od 1938 funkcjonuje Muzeum Karaimskie, w którym można bliżej zapoznać się z kulturą Karaimów – grupą etniczną i religijną, sprowadzoną tam w średniowieczu z Krymu.

Wielbicieli zielonych terenów i przyrody zainteresuje na pewno Trocki Historyczny Park Narodowy. Kolejną ważną atrakcją turystyczną Litwy jest zamek w Trokach, położony na wyspie na jeziorze Galwe. Został wzniesiony w XIV–XV wieku, jednak jego obecny wygląd to rekonstrukcja, nad którą prace zostały podjęte w latach 50 XX wieku.

Zwiedzającym udostępnione są także do oglądania ruiny już drugiego zamku, lądowego.

W Wilnie do zwiedzenia są także miejsca kultu religijnego, takie jak prawosławna cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół farny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (w środku: słynący łaskami obraz Matki Bożej Trockiej), a także kościół pobernardyński i kienesę karaimską z XVIII wieku.

Wszystkie te miejsca mają w sobie pewnego rodzaju magię, której nie sposób oddać, tylko o nich pisząc. Zgodzi się z tym z pewnością każdy, kto choć raz przyjechał na Litwę i zagłębił się w jej historię.

Idealne miejsce dla zakochanych

podroz-poslubna-do-wilna

To idealne miejsce dla zakochanych, par z długoletnim stażem, czy świeżo upieczonych małżonków, którzy mogą znaleźć tu piękne hotele oferujące dobrze zaplanowany i zorganizowany miesiąc miodowy z odpowiednią ilością czasu wolnego tylko we dwoje.

Możliwości wyboru odpowiedniego dla was noclegu jest naprawdę masa, a większość z nich jest w świetnej cenie. Trzeba tylko zabrać się za planowanie odpowiednio wcześnie, ale i na ostatnią chwilę także czasem uda się znaleźć oferty last minute.

Macie wolny weekend? Wykorzystajcie go jak najlepiej, nie siedźcie kolejny raz w domu przed telewizorem. Nowe doświadczenia i przygody mogą na nowo ożywić wasz związek, w który być może zdążyła wkraść się rutyna. Jeśli dawno nigdzie nie wyjeżdżałaś, będzie to wyjątkowa okazja dla wypoczynku.

Wilno = masa atrakcji i zabytków!

Co do samego Wilna, atrakcji i zabytków jest naprawdę masa. Żeby zwiedzić je wszystkie, trzeba dobrze zaplanować swoją wycieczkę i przeznaczyć na nią odpowiednio dużo czasu. Naprawdę warto, bo Wilno zachwyca.

Warto znać kraj, z którym kiedyś mieliśmy tyle wspólnego, a nawet byliśmy jedną całością. Poznawanie ludzi, smaczne litewskie dania narodowe i piękne otoczenie to świetny pomysł na wycieczkę.

A może zrobisz swojej drugiej połowie niespodziankę i zabierzesz ją w tę niezapomnianą romantyczną podróż? Jeśli zastanawiałaś się, gdzie zabrać swojego chłopaka, po przeczytaniu tego artykułu nie powinnaś mieć już żadnych wątpliwości… do dzieła!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień