W czasach całkowitej emancypacji kobiet temat porodu powraca jak bumerang. Kobiety nie chcą cierpieć i poświęcać się w czasie jego trwania. Stąd niektóre decydują się na cesarskie cięcie. Czy to tylko niegroźna moda?
Spis treści
Czy dziecko cierpi z powodu cesarskiego cięcia?
Choć lekarze uznają czasem, że nie ma różnicy pomiędzy dziećmi pochodzącymi z cesarskiego i naturalnego porodu, różnica ta na pewno jest. Warto zwrócić uwagę choćby na psychikę dziecka. Dla małego, rodzącego się człowieka już sam poród siłami natury jest wielkim przeżyciem emocjonalnym, pierwszą wielką próbą.
Jednak w czasie naturalnego porodu wie ono, że coś się dzieje, ponieważ odczuwa jego symptomy i pomaga mu instynkt. W czasie cesarskiego cięcia jest wyciągane często bez żadnego ostrzeżenia. Coś takiego może spowodować szok u noworodka. Zdarzenie to rzutuje na całe jego życie, choć człowiek ten nie będzie tego pamiętał.
Może stać się nerwowy, rozwinie się u niego brak poczucia bezpieczeństwa. Ponadto dzieci z cesarskiego cięcia mają o wiele niższą odporność, co sprawia, że w czasie pierwszych dni życia są znacznie bardziej narażone na śmierć w wyniku zakażenia. Nowe badania wskazują, że cesarskie cięcie podnosi ryzyko rozwinięcia się otyłości u dziecka w przyszłości.
Matka po cesarskim cięciu
Matkom wydaje się, że cesarskie cięcie jest łatwiejsze niż normalny poród. To nieprawda. Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna. Kobieta podlega wielotygodniowej rekonwalescencji, podczas której odczuwa ból i dyskomfort, musi leżeć. Ponadto przez wiele tygodni nie będzie mogła nic dźwigać, nosić cięższych przedmiotów.
W wielu przypadkach nie może poprawnie zajmować się noworodkiem, na przykład karmić go piersią w pierwszych dniach życia, a w następnych będzie potrzebowała pomocy do przenoszenia na przykład wózka, co często jest niemożliwe.
Zmuszona jest czasami do samodzielnej pracy ponad siły i szkodzi sobie, postępując wbrew zaleceniom lekarza. Skutki naturalnego porodu mijają znacznie szybciej i już po kilku dniach kobieta czuje się znacznie lepiej.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Jakie zabiegi kosmetyczne są bezpieczne w ciąży?
- Zioła w ciąży [7 szczególnych] i naturalnych sposobów na?!
- Czy można farbować włosy w ciąży?
- Nastolatka w ciąży – jak ją wesprzeć?
- Czego należy unikać w ciąży? [PORADNIK] szczególny!