W pierwszym kwartale 2018 r. kobiety płaciły za OC średnio 753 zł. W tym samym czasie mężczyźni wydawali na obowiązkowe ubezpieczenie 20 zł mniej. Jednak to nie płeć decydowała o wyższych składkach dla pań. Z jakiego powodu kobiety musiały więc zapłacić więcej?
Ubezpieczyciele nie mogą różnicować stawek OC ze względu na płeć. Do 2012 r. towarzystwa miały możliwość oferowania innych cen obowiązkowego ubezpieczenia dla kobiet i mężczyzn, jednak obecnie jest to działanie zabronione.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 01.03.2011 r. płeć nie może stanowić kryterium przy kalkulacji składki komunikacyjnego OC. Na ostateczną wysokość składki ubezpieczenia OC wpływa zatem wiele innych czynników. Pozornie, nawet mało istotne, mogą podnieść lub obniżyć cenę polisy.
Ubezpieczyciele opierają swoje wyliczenia o ryzyko powstania szkody związane z danym autem oraz jego właścicielem. I o ile miejsce zamieszkania może mieć dość istotne przełożenie na ewentualną szkodowość, o tyle np. kolor samochodu nie powinien drastycznie podnieść ani obniżyć ceny OC.
Dane dotyczące właściciela
Spis treści
Dla towarzystwa ubezpieczeniowego bardzo duże znaczenie mają informacje dotyczące historii ubezpieczenia potencjalnego klienta, ale także dane nieco bardziej prywatne. Nie jest to absolutnie chęć wyłudzenia szczegółowych informacji o kierowcy, a konieczność jak najdokładniejszego obliczenia ryzyka ubezpieczeniowego. Brane pod uwagę są więc głównie takie czynniki jak:
- miejsce zamieszkania – im większe miasto, tym większe ryzyko powstania szkody i wyższa cena OC,
- wiek – na najwyższe składki narażeni są młodzi niedoświadczeni kierowcy,
- historia ubezpieczenia – najmniej za OC płacą kierowcy bezszkodowi kierowcy, którzy mają wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę.
Dodatkowo ubezpieczyciele zwracają uwagę na szereg innych czynników, nieco mniej istotnych, ale również mogących mieć wpływ na finalną wysokość składki. Może to być np. stan cywilny lub fakt posiadania dzieci.
Ponieważ zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawą i w każdej firmie jest taki sam, przy wyborze konkretnej oferty warto kierować się jak najniższą ceną polisy. Kalkulator OC porówna dla klienta propozycje wielu ubezpieczycieli i ułatwi znalezienie najtańszego ubezpieczenia.
Dane dotyczące samochodu
Duże znaczenie dla ceny OC ma także sam samochód. Towarzystwa oceniają bowiem również ryzyko szkody, jakie niesie ze sobą użytkowanie konkretnego auta. Do najważniejszych czynników należą:
- rok produkcji,
- pojemność i moc silnika,
- marka i model,
- ewentualne modyfikacje.
W przypadku informacji dotyczących samochodu detale mają niewielkie znaczenie. Mimo że można spotkać się z teorią, jakoby konkretne kolory auta miały znaczący wpływ na cenę OC, to nie ma ona jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Sam kolor nie wpływa bowiem na ryzyko powstania szkody.
Nawet jeśli np. właściciele czerwonych samochodów płaciliby nieco więcej niż kierowcy użytkujący te same modele w kolorze białym, to istnieją duże szanse, że różnice cen wynikają z innych czynników, np. dotyczących posiadacza pojazdu.
Co z ubezpieczeniem AC?
W przypadku ubezpieczenia Autocasco sytuacja wygląda nieco inaczej. Oczywiście na wysokość składki wpływają wszystkie wymienione wcześniej czynniki, ale dodatkowe kryterium stanowi zakres ubezpieczenia.
To od niego zależy, jak dużo kierowca zapłaci za polisę. Najwięcej kosztują rozbudowane pakiety ochronne, najmniej wersje okrojone tzw. MiniCasco lub SmartCasco. Jeśli szukasz taniego i jednocześnie dobrego AC, sprawdź AC według porównywarki.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Czy ubezpieczenie pojazdu zrekompensuje kobiece roztargnienie?
- Zabezpieczenie na wszelki wypadek, jak się ubezpieczyć prawidłowo?
- Ubezpieczenie assistance a holowanie auta – WARTO?
- Jak kupujesz OC? Świadomie czy z obowiązku?
- Jak duże różnice w cenie OC są pomiędzy miastami?